Seimas siūlo naikinti transporto lengvatas medikams, pedagogams, kultūros darbuotojams

Autobusas
Autobusas
  © Andrius Vaitkevičius
BNS
2009-04-21 16:03

Seimas nusiteikęs nuo birželio panaikinti transporto lengvatas kaimų ir miestelių mokytojams, gydytojams, socialiniams bei kultūros ir meno darbuotojams.

Pataisomis savivaldybių taryboms leidžiama pačioms nusistatyti tvarką, kaip jos galėtų kompensuoti šiems asmenims važiavimo išlaidas.

Seimas antradienį po svarstymo priėmė atitinkamas Transporto lengvatų įstatymo pataisas: už balsavo 41 Seimo nariai, prieš - 25, o susilaikė 9 parlamentarai. Už įstatymo priėmimą Seimas dar balsuos vėliau.

Ekonomikos komiteto narys konservatorius-krikdemas Vaidotas Bacevičius siūlė transporto lengvatas atšaukti laikinai - iki 2011 metų - konkretų sprendimą Seimas priims balsuodamas už visą įstatymą vėliau.

Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algirdas Sysas siūlė savivaldybėms dar paieškoti lėšų, kuriomis galėtų kompensuoti šias išlaidas.

Anot jo, galėtų nebūti kompensuojamas mokinių vežimas į kitų vietovių mokyklas: „Tegu tėvai moka iš savo kišenės, jeigu veža į kito miestelio mokyklą, o ne leidžia ten, kur gyvena“.

„Tai net ne lengvatos naikinamos, o šansas specialistams deramai atlikti savo pareigas“, - piktinosi socialdemokratas Vytenis Andriukaitis .

Andrius Šedžius sakė, kad balsuodami už lengvatų naikinimą, parlamentarai atims lengvatas iš to socialinio sluoksnio, kuriems jos yra labai labai reikalingos.

Ekonomikos komiteto narė Birutė Vėsaitė prognozavo, kad bus skaudus smūgis kaimo infrastruktūrai ir paskatins jaunų žmonių išvažiavimą ne tik iš kaimų, bet ir apskritai iš šalies.

Seimas praėjusiais metais buvo nustatęs, kad mokytojams, gydytojams ir slaugytojams, o taip pat auklėtojams , socialiniams darbuotojams ir socialiniams pedagogams bei jų padėjėjams, kultūros ir meno darbuotojams, vykstant į darbą ir iš jo namo nuosavu transportu, išlaidas kompensuoja savivaldybė.

Šalį apėmus krizei, savivaldybės teigia nebeturinčios lėšų tokioms kompensacijoms.

Globos namų moksleiviams siūloma leisti mieste važiuoti nemokamai

Seimas antradienį balsavo už tai, kad vaikų globos namų mokiniai galėtų nemokamai važiuoti miesto autobusais ir troleibusais.

Už atitinkamą Transporto lengvatų įstatymo pataisą Seimas antradienį balsavo svarstydamas siūlymus nuo birželio panaikinti transporto lengvatas kaimų ir miestelių mokytojams, gydytojams, socialiniams bei kultūros ir meno darbuotojams.

Už lengvatą po svarstymo balsavo 58 Seimo nariai, prieš - du, susilaikė 15 parlamentarų. Galutinai, ar kompensuoti šias išlaidas 100 proc., Seimas apsispręs vėliau.

Pataisos autorius Edvardas Žakaris aiškino, kad didmiesčiuose tokioms kompensacijoms prireiktų 2-3 tūkst. litų.

Liberalcentristas Artūras Melianas siūlė vaikų globos namų moksleiviams nekabinti išlaikytinių etiketės.

„Vaikai, augantys globos namuose, yra neintegruoti į visuomenę. Jie privalo patys rūpintis savo išlaidomis, savo kišenpinigiais ir mokėti už transportą taip pat, kaip ir kiti vaikai. Mes neturime jų daryti išlaikytiniais“, - sakė A.Melianas.

Pasakjo, socialinė integracija tokiems vaikams esanti kur kas svarbesnė negu valstybės lengvatos.

„Leiskite jiems rūpintis tais keliais litais, kuriuos turi, leiskime savivaldybėms padidinti jiems kišenpinigius“, - kalbėjo Seimo narys.

Vaikų globos namuose gyvenantys mokiniai dabar turi 50 ar 80 proc. nuolaidą perkant važiavimo bilietą, likusią dalį turi apmokėti patys. Savivaldybės važiavimo miesto autobusais ir troleibusais išlaidų nekompensuoja.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.