Adamkus: man atsibodo kalbos apie „Leo“, pradėkime dirbti!

Valdas Adamkus
Valdas Adamkus
  © Vytenis Petrošius
Andrius Sytas | Alfa.lt
2009-03-30 18:28

Prezidentas Valdas Adamkus pareiškė esantis pasipiktinęs, jog besiginčijant dėl nacionalinės energetikos bendrovės „Leo LT“ buvo pamiršti energetiniai projektai – nauja atominė elektrinė bei jungtys į Lenkiją ir Švediją. Dėl to atsakomybę turėtų prisiimti vyriausybė, mano prezidentas.

Pirmadienį prezidentas žurnalistams sakė, jog nuomonė apie „Leo LT“ skaidymo ar naikinimo galimybes yra „labai aiški, kategoriška, ir neatšaukiama: man atsibodo žiūrėti ir klausytis kalbų, [jog] tas blogai, blogai organizuota, blogai daryta, blogi žmonės, skaidrumo nėra. Galų gale, ponai, prisiimkime atsakomybę: nė žingsnio per keletą metų nepadaryta“, - sakė prezidentas.

reklama

Paklaustas, kas turi prisiimti atsakomybę, V. Adamkus sakė: „vyriausybė“.

Patikslinus, ar jis turi galvoje dabartinę vyriausybę, prezidentas sakė: „Kokia ji bebūtų. Jie šiandien yra įkūrę Energetikos ministeriją – aš laukiu iš Energetikos ministerijos aiškių greitų sprendimų, kurie tarnautų valstybei“.

Valstybės vadovas nenurodė, kurią poziciją jis palaiko – ar kad „Leo LT“ reikia skaidyti, ar ne:

„Palaikau tokią [poziciją], kad Lietuva būtų nepriklausoma energetiškai, nepriklausytų nuo nieko kito, sudarytų Lietuvos gyventojams atitinkamą gyvenimą lygį“, - prioritetus dėliojo V. Adamkus.

„Lietuva siekia atsidurti tokioje padėtyje šių metų pabaigoje, kai tikrai pajusime, ką reiškia trypčioti vietoje čia. Užtenka svarstymų, kas geri, kas blogi, kodėl vyriausybė turi daugiau akcijų, kuri mažiau. Pradedam dirbti. Aš šį savaitgalį susitikęs su Latvijos ir Estijos prezidentais jiems daviau žodį, kad mūsų kalbos galų gale užsibaigs, ir mes pradėsime dirbti ir pradėsime statyti [atominę] jėgainę, ir jungtis su Švedija ir užtikrinti Lietuvai energijos (kalba netaisyta)“, - sakė prezidentas.

Šiuo metu Seimas yra pradėjęs svarstyti pasiūlymą naikinti Atominės energetikos įstatymą, pagal kurį įsteigtas „Leo LT“, kartu panaikinant „Leo LT“ steigimo sutartį.

Taip pat neužilgo parlamentas spręs, ar svarstyti alternatyvų pasiūlymą – dabartinę „Leo LT“ bendrovę išskaidyti dalimis.

„Leo LT“ buvo įsteigtas praeitų metų gegužę, sujungus privačiai valdomą įmonę VST bei valstybės įmones „Lietuvos energija“ bei Rytų skirstomieji tinklai. Tuometinė socdemų vyriausybė tvirtino, jog tik tokiu būdu Lietuva gali įvykdyti svarbiausius energetiko projektus – nutiesti jungtis į Latviją bei Švediją, taip pat pastatyti naują atominę elektrinę. Projekto kritikai tvirtina, jog jo vykdymo sąlygos esą yra naudingesnės privačiam partneriui „NDX energija“, o ne valstybei.

Praeitą savaitę Alfa.lt vaizdo konferencijoje „NDX energijos“ vadovas bei vienas savininkų Ignas Staškevičius sakė, jog „Leo LT“ projektų negali vykdyti be politinių Lietuvos vadovų susitarimų su užsienio valstybėmis – o tokių nėra.