„NDX energija“: valstybė mus įviliojo į „Leo LT“ sandėrį

I.Staškevičius
I.Staškevičius
  © Andrius Petrulevičius
Andrius Sytas | Alfa.lt
2009-03-26 20:05

Nacionalinio investuotojo „Leo LT“ akcininko „NDX energijos“ vadovas Ignas Staškevičius sako regintis būdą, kaip išformuoti „Leo LT“ taip, kad valstybei nereikėtų mokėti milijardinių kompensacijų privačiam investuotojui. Taip pat jis tikina neprieštaraujantis, kad taip būtų pasielgta.

„Aš galiu pasakyti, kad matau tokį būdą, bet jis, mano nuomone, šiuo klausimu yra nevertingas. Būtų geriau, jei jūs pasikviestumėte teisės ekspertą ar ekonomistą ir jo paklaustumėte, ar jis surastų kokį nors kelią išvengti kompensacijų mokėjimo. Esu įsitikinęs, kad tai įmanoma. Tik reikia nuspręsti, ar naudinga“, – sakė I. Staškevičius.

Anot I. Staškevičiaus, jo vadovaujama „NDX energija“ jaučiasi valstybės įviliota į „Leo LT“ sandėrį, kuris kartais atrodo nenaudingas. Vis dėlto privatūs investuotojai žadėjo savo iniciatyva nesitraukti. Tai I. Staškevičius pareiškė viešai, tiesioginėje Alfa.lt vaizdo konferencijoje.

I. Staškevičius taip pat patvirtino valdantis ne daugiau kaip 5 proc. „NDX energijos“ akcijų. Šios įmones akcininkai – dešimt fizinių asmenų, vadinamasis „VP dešimtukas“ skelbia, jog kiekvienas jų turi vienodą kiekį akcijų kiekviename įmonės versle. Šie asmenys, taip pat valdo, pvz., prekybos tinklą „Maxima“.

Šią savaitę premjeras Andrius Kubilius bei keli libcentristai tvirtino, jog jei vyriausybė imtųsi iniciatyvos išformuoti nacionalinį investuotoją „Leo LT“, gali būti, jog pagal steigimo sutartį ji būtų įpareigota sumokėti bendrovės akcininkei „NDX energijai“ milijardus litų kompensacijų.

„Kad būtų išmokėta kompensacija, tam turi būti pagrindas. Jei „Leo LT“ išardoma niekam nepadarant žalos, teisėtai ir teisingai, kokia gali būti kompensacija? Jokios! Už ką kompensacija, ką kam kompensuoti? „NDX energija“ nepretendavo į jokią kompensaciją, ir nepretenduotų. Nebent jei kokie nors piktavaliai padarytų žalos savo piktais veiksmais, kaip ir bet kuriai kitai bendrovei ar žmogui – jei kas nors padaro žalos, tai turi ją atlyginti“, – dėstė I. Staškevičius.

„NDX energijos“ vadovas siūlo vyriausybei, jei ji panorės išardyti „Leo LT“, tiesiog ateiti pas „NDX energiją“ ir susitarti. Jis žada, kad to užteks.

„Jei viena šalis persigalvojo, sako, kad nebenori šios sutarties – reikia elgtis sąžiningai ir tiesiai pasakyti apie tai kitai pusei. Reikia kalbėtis. Jeigu pažeidimų nėra, bet viena šalis paprasčiausiai persigalvojo – tam yra normali civilizuota šneka“, – sakė verslininkas.

Jo nuomone, skaidymo atveju reikėtų pasitelkti „arbitrus“, kurie nuspręstų, kaip dalinti turtą. Pvz., jis sako dar nežinantis, ar, jei „Leo LT“ būtų skaidoma, „NDX energija“ pretenduotų į kelis šimtus milijardų litų, kuriuos „Leo LT“ dividendais atidavė VST. Šie pinigai buvo sukaupti VST valdant „NDX energijai“

„Nežinau, kaip būtų. Nebūtų taip mechaniškai dalijama – skiriantis šeimoje ne taip lengva nustatyti, kas kiek įnešė, kas kiek gavo naudos – išties reiktų arbitro, kuris teisingai padalintų“.

„Mums – vieni nuostoliai“

„Kažkodėl visi svarsto, kas naudingiau „NDX energijai“ – kad „Leo LT“ būtų, ar kad nebūtų – ir stengiasi elgtis priešingai. Nes tikslas yra nubausti šią bendrovę. Bet kam bausti, jei ji jau nubausta?“ – kalbėjo I. Staškevičius.

Anot jo, kol kas neįmanoma nuspėti, ar „NDX energijai“ naudingiau, jei „Leo LT“ išliks, ar priešingai: „Neįmanoma tiksliai atspėti. Žiūrint, kaip seksis „Leo LT“ ateityje. Praeitų metų gegužę, kai steigėme nacionalinį investuotoją, kai pasirašiau sutartį, aš maniau, kad bus geriau, jei „Leo LT“ egzistuos. Tikėjausi, kad tai bus geras projektas.

Šiandien dažnai atrodo, kad išties geriau jau išardyti „Leo LT“, viską išsiaiškinti ir panaikinti visuomenėje tvyrančią įtampą. Man kartais taip atrodo.“

Nes, anot I. Staškevičiaus, bent jau kol kas šis sandėris „NDX energijai“ nėra pelningas: „Kur pelnas? Kur nauda? „NDX energija“ negavo nė lito jokia forma iš „Leo LT“. Ir artimiausiu metu nesišviečia, kad gaus. Mūsų turimų bendrovės „Leo LT“ akcijų vertė yra drastiškai kritusi, jokio pinigų srauto iš „Leo LT“ negauname ir negalime gauti, nes esame tik akcininkas – neteikiame įmonei jokių paslaugų ar prekių, kad galėtume pasinaudoti situacija.

Kita vertus, įsigydami „Leo LT“ akcijas planavome jas turėti bent 10 metų ir šio plano mes neatsisakome“, – pažymėjo verslininkas.

Jis svarstė, jog privatų investuotoją reikia bausti tik turint įrodymų, kad jis elgėsi neteisėtai – eiti į prokuratūrą.

„Aš matau bėdą ir matau pavojų – sprendžiant „Leo LT“ likimą, iš tiesų yra siekiama nubausti „NDX energiją“. Jei ieškote būdo, kaip nubausti nekaltą (šiuo atveju – nubausti „NDX energiją“ už tai, ko ji nepadarė), bus sunku susugalvoti, kaip tai padaryti. Jei nėra nusikaltimo, o vis tiek norima nubausti – nebus lengva.

Išties, mūsų oponentai susiduria su sunkumais – jie ieško, meluoja, užsiima tokiu, sakyčiau, pigiu politikavimu. Bet jie nesupranta vieno dalyko... Arba supranta – kad šis jų pyktis yra žalingas valstybei“, – dėstė I. Staškevičius.

Nori išardyti „Leo LT“ – galvok apie atsakomybę

Pasak I. Staškevičiaus, jis jaučiasi lyg ir įviliotas į „Leo LT“ sandėrį. „Kažkuria prasme – taip“, – patikino jis ir pridūrė: „Manau, daug kas norėtų nubausti „NDX energiją“ ir išardyti „Leo LT“, bet ranka nekyla. Nes supranta, kad tai – ne žaidimas, čia ne vaikų darželis, negali iš pradžių įvilioti Jonuką į smėlio dėžę, o po to nuspręsti jį nubausti už tai, kad jis atėjo.“

Seimo svarstomus siūlymus nurodyti vyriausybei išformuoti „Leo LT“ ar paskelbti patį „Leo LT“ įkūrimo sandėrį negaliojančiu I. Staškevičius vertina kaip politikavimą, kurį sieja su artėjančiais prezidento rinkimais: „Manau, kurioms politinėms jėgoms ir kai kuriems pretendentams į prezidentus yra naudinga palaikyti „Leo LT“ temą karštą ir iki galo neišspręstą – kad turėtų apie ką šnekėti. Bet kyla klausimas, ar tai teisinga, ar tai atsakinga, ar tai protinga, ar tai naudinga valstybei. Ir kas už tai prisiims atsakomybę? Ar tie, kurie vaikosi pigaus populiarumo ir kandidatuoja į įvairius postus, arba tiesiog mėgsta būti dėmesio centre? O gal atsakomybę prisiims politikai, kurie „Leo LT“ steigimo metu užėmė svarbius postus? Atsakomybę – asmeninę, politinę, pilietinę, visokeriopą. Taip pat ir teisinę“, – kalbėjo I. Staškevičius.

Pasak jo, jei „Leo LT“ tektų išformuoti, kas nors turėtų prisiimti atsakomybę už šį projektą, nes bet kuriuo atveju reikės vykdyti energetinius projektus – statyti atominę elektrinę, tiesti jungtis į Lenkiją bei Švediją: „Energetiniai iššūkiai liks. Manau, tai yra didžiausia atsakomybė. Tik tai. Šiaip, tai nėra mažai.

O „Leo LT“ yra paruoštas darbinis arklys strateginiams projektams stumti ir traukti. Jei jis šlubuoja – gal reikia padėti, pakeisti, gal pašerti ar pagirdyti. Bet jį galime naudoti.

Jei ieškosite kito arklio – dar nežinia, koks jis bus, ar jis bus tinkamas, kaip greitai jį rasite. Bet kuriuo atveju, valstybė visada turės teisę apsispręsti“, – sakė I. Staškevičius. Jis sutiko, jog energetinius projektus galima įgyvendinti ir be „Leo LT“.