Šemetai siūloma trauktis (papildyta 15.00)

Algirdas Šemeta
Algirdas Šemeta
  © Fotobankas

Valdančiojoje Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijoje pasigirdo siūlymų nepartinį finansų ministrą Algirdą Šemetą pakeisti Konservatorių frakcijos nariu Vitu Matuzu.

Neoficialiomis žiniomis, apie tai ketvirtadienio rytą vykusiame TS-LKD frakcijos posėdyje užsiminė Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Irena Degutienė. Šis jos siūlymas esą sulaukė ir nemažos dalies frakcijos narių plojimų.

„Idealiai dirbančių nėra. Kritinės pastabos Algirdui Šemetai buvo išsakytos, nemanau, kad pasielgėme blogai. Mes suvokiame, kokia sudėtinga ekonominė situacija, bet nežinia, ar pati geriausia išeitis tuos tris milijardus, kurių trūksta, susirinkti mažinant atlyginimus. Kalbama, kad net reikėtų mažinti nukentėjusių asmenų valstybines pensijas“, – žurnalistams sakė I. Degutienė. Anot jos, gali būti įvairių socialinių ir politinių pasekmių.

„Už sprendimus atsako visa vyriausybė, bet pasiūlymai gimsta Finansų ministerijoje“, – TD-LKD frakcijos nepasitenkinimą ministru aiškino Seimo vicepirmininkė. Anot jos, šiandien ne tas laikas, kai reikia keisti finansų ministrą, bet apie kitus kandidatus irgi kalbama. „Aš sakiau, kad puikus finansų ministras būtų Vitas Matuzas“, – prasitarė I. Degutienė, kalbėdama apie svartymus TS-LKD frakcijoje.

TS-LKD frakcijos seniūnas Jurgis Razma BNS patvirtino, kad ketvirtadienį būta aistrų dėl finansų ministro veiksmų, tačiau jų esą nereikėtų sureikšminti. „Aistrų būna nuolat, ypač kai finansų sektoriuje yra susikaupę tiek problemų. Kaltas lieka tas, kuris užima aukščiausią postą“, – sakė jis. Parlamentaras Alfa.lt tikino, kad nieko ypatingo rytiniame frakcijos posėdyje nevyko, esą visa išsakyta kritika ir pasiūlymai tėra emocijų iškrova.

Anot J. Razmos, frakcijos narius ypač piktino, kad apie bazinės algos mažinimą nuo 475 iki 430 litų jie sužinojo iš spaudos. „Žinote, kai pasklido žinia, kad ketinama mažinti bazinį atlyginimą, karpyti valdininkų algas, frakcijoje susikaupė nemažai neigiamų emocijų, bet niekas rimtai nesvartė galimybės pakeisti A. Šemetą kažkuo kitu. Jokių siūlymų prisiimti ministrui atsakomybę nebuvo“, – Alfa.lt aiškino J. Razma. Anot jo, TS-LKD frakcijos nariai supranta, kad kitas finansų ministras kažko daugiau nei šis nepadarytų.

„Diskutavome, siūlėme ne tik mažinti atlyginimus, bet ir pasvarstyti apie progresinius mokesčius, greitą turto mokesčio įvedimą“, – sakė J. Razma. Anot jo, Vitui Matuzui užimti finansų ministro postą buvo pasiūlyta juokais. „Pasijuokėme ir jis pats tai suprato“, – aiškino parlamentaras.

Buvusį Statistikos departamento vadovą A. Šemetą į finansų ministro postą delegavo patys konservatoriai.

Tačiau dalis frakcijos narių šiuo metu negaili kritikos ministrui, teigdami, jog A. Šemeta nesusitvarko su pareigomis, stokoja politinės nuovokos ir atsakomybės, atlieka išimtinai „buhalterio“ funkcijas, nesiimdamas politinio vadovavimo. „Visų vyriausybių problema yra ta, kad ilgainiui jie nutolsta, pamiršta poreikį bendrauti, dirba užsidarę“, – Alfa.lt sakė J. Razma, aiškindamas, kad kai kuriuos vyriausybės sprendimus TS-LKD frakcija sužinodavo tik iš žiniasklaidos.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.