Vaisių karalius

Pyragėliai su durano įdaru
Pyragėliai su durano įdaru

Abejingų nėra

Yra dalykų, kuriems negali būti abejingas, t. y. juos įsimyli arba negali pakęsti. Azijoje auga vaisius, toks mėgstamas ir populiarus, kad yra vadinamas „vaisių karaliumi“, bet vakariečiai negali pakęsti šio vaisiaus kvapo. Jis toks specifiškas, aitrus, kad, anot pasakojimų, azijiečiai, kariaudami su europiečiais, šiuos vaisius netgi naudojo tarsi šaudmenis mėtydami juos į atvykėlius iš Europos. Tai vaisius duranas (angl. durian). Jis itin populiarus Azijoje dėl savo maistingumo bei skonio, o likusioje pasaulio dalyje jis žinomas dėl savo bjauraus kvapo.

Primena ežiuką

Duranas, dėl savo apsauginių spyglių primenantis ežiuką, auga ant nedidelių medžių, panašių į obelis. Vaisiaus gimtine vadinama Malaizija. Jis užauga iki 30 cm ilgio, o sveria nuo 2 iki 3 kg.

Mes lankėmės Kinijoje, čia galima įsigyti didelį sunokusį duraną už 10 juanių (1 juanis yra apie 0,4 Lt). Juos gausiai pardavinėja gatvės bei turgaus prekeiviai, bet dideliuose prekybos centruose mes jų neaptikome. Pasiteiravę sužinojome, jog pastarieji vengia net atsivežti duraną, nes, jam sugedus arba skilus, kvapas būtų toks, nuo kurio visi pirkėjai išsibėgiotų. Tai dar ne viskas, yra netgi uždrausta jį vežtis visuomeniniu transportu daugelyje Azijos šalių.

Pyragėliai su įdaru

Sunku net įsivaizduoti, ką reiškia būti dulkėtame Azijos miestelio turguje, kur kvapų įvairovė riečia nosį. Tačiau ši skonių jūra kaipmat išgaruoja, vienam iš prekeivių atpjovus gabalėlį durano. Deginta guma, svilinta oda, kario prieskonis, čili pipiras, tvankus oras, ką tik nupjauta žolė – viskas susimaišo nosyje. Nebežinai, kur dingti, bet laimingas vietinis pirkėjas mėgaujasi vaisiaus gabalėliu.

Prisipažinsime, kiek bijojome ragauti bet ką, kas būtų pagaminta iš durano. Tačiau įkalbėti, o gal tiksliau smalsumo vedami, įsidrąsinome ir užsisakėme pyragėlių su šio vaisiaus įdaru Kinijoje, Guangžou miesto (angl. Guangzhou) restorane. Pyragėliai atrodė labai patraukliai, nebuvo jokio specifinio kvapo. Apsižiūrėję paragavome. Puikus skonis, įdaras maistingas, saldus, jeigu nežinotume, ką užsisakėme, būtų galima spėti, jog ragaujame pyragėlius su obuolių ar kriaušių įdaru. „Vaisių karalius“ išties vertas savo vardo!

Nuotraukos: pyragėliai su durano įdaru