Kinija: pigaus ir pasakiškai skanaus maisto rojus

Kinija: pigaus ir pasakiškai skanaus maisto rojus (nuotr. R. Davidovičiaus)
Kinija: pigaus ir pasakiškai skanaus maisto rojus (nuotr. R. Davidovičiaus)

Kotryna ir Rytis, užsidėję kuprines ant pečių, išvyko „atrasti“ pasaulio. Atsisakę turizmo agentūrų paslaugų, jie keliauja pasikliaudami savo jėgomis. O kuo gi jų kelionė skiriasi nuo tų, kurias dažniausiai renkasi turistai per agentūras? Specialiai svetainei www.alfa.lt Kotryna ir Rytis atskleidžia savo kelionės detales.

Skaniausias maistas „garaže“

Jangšuo miestelis (angl. Yangshuo), Kinija. Jau 18.00 valandų, liko geras pusvalandis iki išvykos žvejoti su kormoranais (vėliau ją atšaukė, nes nesusirinko norinčiųjų grupė). Kaip tik laikas vakarienei. Šalia keletas restoranėlių, iš kurių galima pasirinkti. Tačiau nė į vieną nesinorėjo eiti, nes nemažai jų jau aplankėme, jie visi labai panašūs. Tikėjomės surasti kažką naujo. Keletą gatvelių apvažiavome dviračiu, ir vėl tik nuobodūs turistiniai restoranai su šalia durų stovinčiomis kinėmis, puikiai kalbančiomis angliškai, kviečiančiomis į vidų ir dirbtinai besišypsančiomis.

Apvažiavome dar keletą mažų gatvelių, judėdami vis į siauresnes, anksčiau mūsų nepastebėtas, ir ten nieko įdomaus. Nutarėme, kad eisime į pirmą pasitaikiusį restoranėlį, kur valgys tik vietiniai kinai. Mums pasisekė: po keleto pedalų mynimų dešinėje pusėje buvo statinys tarp namų, primenantis garažą.

Pilnas vietinių kinų, sėdinčių ant mažučių kėdučių prie mažų stalų. Įdomu! Prirakinome prie durų dviračius. Įėjome. Kinai kiek nustebo, nusekė žvilgsniais (nieko naujo, jie taip dažnai daro). Prieiname prie langelių, kur maistą ruošė keletas virėjų. Prie jų padėta daugybė įvairių daržovių, žalios mėsos dubenėlių ir dar kažko, į ką stengėmės nežiūrėti ir net nenorime spėti, kas ten buvo. Šalia puodas ryžių. Ką daryti?

Pastovėjome keletą akimirkų. Šovė mintis, kad tai savitarna ir galbūt nereikia laukti, kol kažkas kažką paduos, bet tiesiog įsidėti ryžių, daržovių. Taip ir padarėme. Šiuo momentu lyg iš nežinia kur atsirado jaunutė kinė, kuri paklausė, ar nereikia pagalbos. Oho – dar ir kaip reikia! Ji pasakė, kad reikia pasirinkti keturias skirtingas daržoves, mėsą, jeigu norime čili pipirų, tuomet paduoti virėjai, kuri viską apkepa. Atskirai įsidėti ryžių. Patiekalas kainuos 6 juanius (1Y apie 0,4 Lt).

Ačiū jai. Padarėme viską pagal instrukciją. Supilame įsidėtus ryžius atgal į puodą, pasirenkame daržovių, mėsą, šiek tiek čili pipirų padažo ir paduodame. Į kitą lėkštę, plastikinę, prisidedame ryžių. Einame atsisėsti prie vieno iš šešių staliukų su miniatiūrinėmis kėdutėmis. Pro mus eina vietos gyventojai, dažnas užeina pasiimti maisto, nužvelgia mus, sėdinčius, kad net keliai pečius liečia. Supratome, kad į labai gerą, nebrangų vietinį „maisto garažą“ papuolėme. Po keleto minučių atneša ryžius, apkeptas daržoves su mėsa. Nežinodami, ko laukti, pradedame valgyti.

Nesitikėjome, bet maistas labai lengvas ir be galo skanus. Taip, turbūt tai skaniausias patiekalas, kurį kol kas valgėme kelionės metu!

Šalia prisėda jauni kinai. Jie nekalba angliškai, bet gestų kalba išsiaiškiname, kad mums patinka krepšinis, o jie žaidžia stalo tenisą. Dar prie kito stalelio atsisėda australas. Jis – keliautojas su kuprine (angl. backpacker), lankęsis ir Lietuvoje. Iš viso jis jau yra apkeliavęs 109 šalis. Oho!

Tailando gatvės maistas

Kad tik galėtume tokį maistą valgyti ir Lietuvoje. Tai svajonė, nes pas mus jis gerokai brangesnis ir labai jau pompastiškas. Atvykus iš Vilniaus į Bankoką, mums taipogi buvo šokas pamačius gatvės maisto „pramonę“. Stalai išstatyti tiesiog ant šaligatvio, o kartais netgi ant gatvės, jie apdaužyti, neišvaizdūs, šalia jų, čia pat, ruošiamas maistas.

......

Supratusi ji linkteli ir duoda ženklą atsisėsti. Atsiėdęs ant vos tave laikančios, braškančios kėdutės stebi, kaip tau kepa kažką panašaus į mėsytę, verda ryžius. Kai viskas paruošta, pamatai, kaip viskas sukraunama į lėkštę ir be jokio „Prašau“ padedama ant stalo, susirandi lazdeles ir pradedi stebėti atneštą maistą. Lėkštėje viskas sudėta, sumaišyta. Paragauji. Mmm, skanu. Netikėdamas, jog taip gali būti, dar kartą paragauji – iš tiesų skanu. Tuomet atsipalaiduoji, nusiimi įtarumo bei tikrinimo kaukę ir pradedi valgyti. Tai, ką sugeba gatvės virėjos, yra neįtikėtina. Jos tarsi burtininkės, turimomis sąlygomis ir su turimais produktais daro stebuklus. O kai už viską sumoki vos kelis litus ir sulauki virėjos nuoširdžios šypsenos, pasidaro dar skaniau.