Tailandas: IT rojus „Pantip Plaza“

Tailandas: IT rojus „Pantip Plaza“
Tailandas: IT rojus „Pantip Plaza“

Kotryna ir Rytis, užsidėję kuprines ant pečių, išvyko „atrasti“ pasaulio. Atsisakę turizmo agentūrų paslaugų, jie keliauja pasikliaudami savo jėgomis. O kuo gi jų kelionė skiriasi nuo tų, kurias dažniausiai renkasi turistai per agentūras? Specialiai svetainei www.alfa.lt Kotryna ir Rytis atskleidžia savo kelionės detales.

Jeigu sapnuočiau, jog esu IT specialistas ir manęs kas nors paklaustų, kur norėtum būti ištremtas metams, nedvejodamas atsakyčiau į „Pantip Plaza“ parduotuvę Tailande. Gigantiškas, penkių aukštų prekybos centras skirtas tik IT produktams.

Kompiuterio paieškos sostinėje

Ruošdamiesi kelionei į Pietryčių Aziją, ketinome įsigyti lengvą internetinį kompiuterį, kad aprašytume savo kelionės įspūdžius. Dairėmės gerų pasiūlymų Lietuvos parduotuvėse, kol vienas kolega, tik ką grįžęs iš Tailando, sužinojo apie mūsų ieškojimus ir patarė nešvaistyti pinigų Lietuvoje, bet vykti į Bankoką. Neskubėjome pirkti, tad nutarėme pasidairyti po išgirtus Azijos šalių prekybos centrus.

Atvykę į Bankoką, apsilankėme kelete prekybos centrų miesto centre, tačiau nieko įdomaus neradome, išskyrus keletą kompiuterių buitinės technikos parduotuvių lentynose. Hm, nejaugi tai yra viskas. Negalėjome ilgiau ieškoti, tad nusivylę skurdžiu pasirinkimu išvykome kelioms savaitėms į Tailando pietus ir pamiršome apie kompiuterio įsigijimą, nes netgi regiono centriniame mieste, Krabyje (angl. Krabi), neaptikome jokių didelių prekybos centrų. Be to, visame Tailande interneto kavinės įsikūrusios kas dešimt metrų, tad kompiuterio nebereikėjo.

Taip tęsėsi, kol į rankas nepaėmėme J. Hopkinso knygos „Tailandas slaptai“ (angl. J. Hopkins „Thailand Confidential“). Tai straipsnių rinkinys, kurį būtina perskaityti kiekvienam, vykstančiam į šią Pietryčių Azijos šalį. Vienoje knygos dalyje autorius rašė, kaip jis kartu su sūnumi, IT specialistu, atvyko į Tailandą ir vaikščiodami užsuko į prekybos centrą „Pantip Plaza“. Sūnus net aiktelėjo, kai pamatė, kas čia dedasi. Sėdėdami namelyje ant jūros kranto Tao saloje (angl. Koh Tao), mes nieko nelaukdami užsirašėme parduotuvės pavadinimą, atsivertę sostinės žemėlapį susiradome, kur ji yra. Puiku, kaip tik po savaitės grįžtame į Bankoką.

Grįžtame į Bankoką

Įsėdę į taksi, vairuotojui pasakome „Pantip Plaza“. Pauzė. Pradedame abejoti, ar teisingai ištarėme pavadinimą, juk tiek kartų anksčiau mes likdavome nesuprasti, o dabar ištarėme ne kažkokio žinomo muziejaus pavadinimą, bet parduotuvės. Vairuotojas atsisuka: „Ok.“ Įtartina. Negi jis suprato. Dar kartą pasakome „Pantip Plaza“ ir parodome gestais, jog norime įsigyti kompiuterį. Jis besišypsodamas pakartoja „Ok“.

Braunamės pro rytines Bankoko spūstis, lenkiame vieną mašiną po kitos. Pasukame į dešinę ir mes jau važiuojame norima Petčaburi Tat Mai gatve (angl. Petchaburi Tat Mai Road). Už kelių šimtų metrų dešinėje pamatome užrašą „Pantip Plaza – The Computer City“, šalia dideles penkias žvaigždes, žyminčias aukščiausią kategoriją, o apačioje imperatoriaus paveikslą – mes jau vietoje. Nedrąsiai praveriame auksinio atspalvio didžiules duris, iš lėto pasirodo tarsi mažo kosminio miestelio paveikslas. Daugybė žmonių, parduotuvių, įvairūs šviečiantys pavadinimai, laiptai, muzika, iš čia pat įsikūrusių restoranų sklindantys viliojantys maisto kvapai. Visa tai vienoje vietoje.

Nuo ko pradėti? Net už galvos susiimame. Pirmas aukštas skirtas vien papildomiems IT aksesuarams, antrasis, trečiasis ir ketvirtasis aukštai pilni kompiuterių, aksesuarų, kompaktų, žaisliukų, o penktajame – viena didžiulė erdvė, kur mirga marga didžiųjų gamintojų prekiniai ženklai. Panašu į „InfoBalt“ parodą senais gerais laikais.

Pradedame žvalgytis, rinkti informaciją. Pastebime, jog iš pirmo žvilgsnio pasirodžiusi milžiniška pasiūla nėra jau tokia įspūdinga. Visur tie patys kompiuteriai, panašios ir kainos. Pradedant smulkiau kalbėti apie konkretų modelį, netgi derybų metodikos ir nuolaidos yra panašios. Visur siūlomi papildomi „žaisliukai“, tačiau kaina nenuleidžiama daugiau nei 500 batų (100 B yra apie 7,6 Lt). Pridedamos ausinės, kompiuterio priežiūros priemonės (šepetėliai, servetėlės). Įdomu, jog visur pasižadama įdiegti visą dominančią programinę įrangą, tereikia pasirinkti iš pateikiamo sąrašo tarsi maistą restorane iš meniu. Dėl pastarojo veiksnio daugybė programinės įrangos gamintojų susiėmę už galvos bando išspręsti piratinės produkcijos klausimą Tailande. Pavyzdžiui, naujausią „Windows“ kompaktą galima įsigyti už 7–15 Lt. Panašiai kainuoja ir naujausi žaidimai, filmai. Neištvėriau ir paklausiau vieno pardavėjo, kodėl visi taip masiškai naudoja piratinę produkciją, negi nebijo policijos? „Mus nuolat tikrina. Na ir kas, atima viską, kas nėra originalas, vėliau mes vėl įsirašome“, – atsakė pardavėjas. Jis mums pasirodė tarsi Robinas Hudas, imantis iš turtingųjų ir atoduodantis vargšams.

Vaikščiodami jau kelias valandas ir niekaip negalėdami pasirinkti, nutarėme pasielgti labai paprastai. Pastebėjome, jog nemaža dalis pirkėjų vaikšto su vienos parduotuvės maišeliais. Iš tiesų, susiradę tą parduotuvę, pamatėme, jog čia gausu vietinių pirkėjų, vis kažką perka. Staiga prie mūsų priėjo vos angliškai kalbantis tailandietis. Rinkomės, rinkomės, kol pagaliau sustojome ties vienu kompiuteriu. Derėjosi pardavėjas labai vangiai, mieliau jis mums davė daugybę papildomų aksesuarų nei nuleido kainą (vėliau mes juos visus padovanojome sutiktam žmogui). Perkant Tailande kompiuterį, reikia mokėti 7 proc. PVM, kurį vėliau galima susigrąžinti išvykstant iš šalies. Sutarėme, jog jis nepildys įvairių formų, bet dar nuleis keletą procentų, dėl to negalėsiu susigrąžinti mokesčių. Taip ir padarėme. Pasirinkome norimas programas, už keleto minučių viskas buvo paruošta. Pirkdami čia sutaupėme apie 500 Lt, palyginus su pasiūlymu Lietuvoje.