Tyrimas: lietuviai vaikams skiria septynias minutes per parą

Vaikas
Vaikas
  © Andrius Ufartas / Fotobankas

Lietuvoje tėvai savo vaikams per parą skiria tik septynias minutes dėmesio, o mažieji mūsų šalies gyventojai jaučiasi nelaimingiausi Europoje. Tokius šokiruojančius tyrimų rezultatus Florencijoje (Italija) vykusioje konferencijoje „Vaiko gerovės indikatoriai“ išgirdo Lietuvos atstovai.

Problemiškiausi vaikai iš turtingų šeimų

„Permečiau akimis tyrimo išvadas. Sunku pasakyti, ar jis aprėpia visus tėvus, kurie yra tikrai labai skirtingi. Pasakyti, kad tyrimas labai objektyvus negalėčiau. Iš tikrųjų mūsų tiesioginiame darbe bendraudami su vaikais ir tėvais pastebėjome, kad ši problema labai aktuali. Būna šeimų, kuriose tėvai neskiria laiko vaikams. Kalbantis su jais paaiškėjo, kad tėvų bendravimas apsiriboja klausimais: ar pusryčiavai, ar paruošei pamokas, kiek tau reikia pinigų? Tam pakanka ir penkių minučių“, – Alfa.lt kalbėjo Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė.

Specialistė taip pat apibūdino kitų kategorijų tėvus: „Yra tokių, kuriems visiškai nerūpi vaikai, tai socialinės rizikos tėvai, kuomet girtauja abu sutuoktiniai. Tuo atveju, kai šeimoje girtauja tik vienas iš tėvų, tai dėmesio vaikui skiriama gerokai daugiau. Labiausiai su vaiku bendraujama vidutinio lygmens šeimose. Tokios šeimos bruožai, tėvai neužsiima verslu, nesiekia karjeros, nedalyvauja politikoje, o viską ką uždirbą parneša į namus. Tokių tėvų vaikai mažiausiai kelia problemų tiek šeimoje, tiek mokykloje.“

R. Šalaševičiūtė užsiminė, kad daugiausia vartojančių alkoholį vaikų yra iš pasiturinčių šeimų. Vaikų pagrindinis tokio elgesio motyvas: mums nėra ką daryti, tėvai neturi kada bendrauti, todėl tenka kažkuo užsiimti.

Povilaitis: tėvams trūksta auklėjimo žinių

Lietuvos psichologų sąjungos prezidentas Robertas Povilaitis sutiko pakomentuoti susiklosčiusią situaciją ne UNICEF atlikto tyrimo pagrindu, o remdamasis ankstesniais tyrimais: „Lietuviai tiek vaikai, tiek suaugusieji yra vieni nelaimingiausių Europoje. Šios problemos priežastys – pačios įvairios. Paminėčiau didelį tėvų užimtumą darbe, jų apsisprendimą išvykti į užsienį užsidirbti, paliekant vaiką namuose. Tėvams trūksta žinių, kaip reikėtų auklėti vaikus. Yra tik viena kita iniciatyva pamokanti, kaip reikėtų ugdyti vaiką.“

Specialistas nesutiko su teiginiu, kad dabartinė karta yra blogesnė nei prieš tai buvusios. „Pasakyti, kad dabartinė karta yra blogesnė nei prieš 30 metų, negalima. Suaugusiems jaunimas visada yra blogas. Tarkime, jaunimas yra linkęs į narkotikus, tai didelė socialinė problema, bet ne ką menkesnė problema ir didelis suaugusių asmenų alkoholio suvartojimas“, – pasakojo R. Povilaitis.

Lietuvai reikalinga šeimos politika

„Lietuvos vaikų apklausos rezultatai tik patvirtina būtinybę šalyje kuo greičiau įgyvendinti tikslingą šeimos politiką ir stiprinti šeimos institutą“, – neabejoja socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Jonas Dagys.

Ministras įsitikinęs, kad ministerijai paskelbus išsamius minėtos apklausos rezultatus, visuomenėje gerokai sumažėtų skeptikų gretos, teigiančių, kad šeimos politika valstybei apskritai nereikalinga.

„Niekur kitur, o tik augdamas šeimoje vaikas gali jaustis saugus“, – kalbėjo ministras R.J.Dagys.

Tyrimą 29 valstybėse atliko UNICEF organizacija. Pagal bendrus tyrimo rezultatus Lietuva užima 28 vietą. Po jos seka tik Malta, kuri UNICEF organizacijai pateikė neišsamią informaciją.

„Jeigu tėvai sugeba du kartus per dieną į lauką išvesti šunis, tam skirdami kelis kartus daugiau laiko nei savo vaikams, tai visuomenei reikėtų susimąstyti, ką ji iš tikrųjų daro ne taip“, – sakė Šeimos, vaikų ir jaunimo departamento direktoriaus pavaduotoja Audra Mikalauskaitė.