Per Nacionalinį diktantą neišvengta nesklandumų

Šeštadienį lietuviai susirungė dėl raštingiausiojo vardo. Ketvirtąjį kartą rašomas Nacionalinis diktantas privertė tūkstančius lietuvių – tiek šalyje, tiek užsienyje – pasiimti rašiklius. Sausio 24 dieną prasidėjo pirmasis Nacionalinio diktanto etapas. Šis diktantas jau spėjo papiktinti ne vieną lituanistą ir ne vieną rašiusįjį.

Diktanto tekstas skaitytas per Lietuvos radijo pirmąją ir Lietuvos televizijos antrąją programas ir transliuojamas internete – svetainėje Lrt.lt.

Daugeliui buvo įprasta, kad keletą metų iš eilės Nacionalinį diktantą skaitė spaudos apžvalgininkas Juozas Šalkauskas. Šiais metais jį pakeitė radijo diktorė Bernadeta Lukošiūtė. Tai papiktino pedagogus, kurie žėrė kritiką, sakydami, kad tekstas buvo skaitomas nesilaikant diktanto skaitymo metodikos.

„Radijo diktorė buvo netinkama skaityti diktantą. Per greitas tempas, daugelyje vietų per ilgos pauzės, kurių visai nereikėjo, o kai kur reikalingų pauzių visai nebuvo. Perskaičius sakinį, turi būti daroma pauzė ir tik tada iš naujo skaitomas sakinys. Baigus skaityti visą diktantą, reikia leisti rašiusiems pailsėti, o ne iškart kartoti tekstą. Pasitikrinti lietuvių kalbos žinias norėjo daugybė garbaus amžiaus žmonių, bet jiems skaitymo tempas buvo tikrai per greitas“, – skaitymo klaidas BNS vardijo Stasė Žuklevičienė, Lančiūnavos (Kėdainių raj.) pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja.

B. Lukošiūtei kritikos negailėjo ir namuose diktantą rašę žmonės, kurie taip pat skundėsi per greitu teksto skaitymu ir laiko stoka.

„Vos spėjau pabaigti vieną, o jau diktuojamas kitas sakinys. Nereikalingos pauzės labai klaidino, turbūt sudėjau per daug skyrybos ženklų“, – sakė Rolandas Goriunovas.

Šiai nuomonei pritarė ir pensininkė iš Kauno Regina Raugalienė, kuri tikino, kad skaitymo tempas vertė skubėti ir todėl visai neliko laiko skyrybos patikrinimui. Taip pat nepasitenkinimą reiškė ir lituanistai.

„Mokiniams diktavimo tempas buvo per greitas ir ne vienas moksleivis nespėjo net kai kurių žodžių parašyti“, – teigė Labūnavos pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Nijolė Steiblienė.

„Nacionalinis diktanto tempas neatitiko lietuvių nacionalinio charakterio – lietuviai lėtesni, o diktanto skaitymas buvo per greitas“, – pastebėjo S. Žuklevičienė.

Jau ketvirtus metus tekstai šiam diktantui yra specialiai paruošiami. 2006-aisiais buvo skaitomas pagal Antano Biliūno vaizdelį „Tėviškė“ parengtas tekstas, po metų – specialiai Almos Karosaitės sukurtas tekstas „Teisybė“, o praėjusiais metais diktanto tekstą „Senolio išmintis“ parengė rašytojas Vytautas V. Landsbergis. Šiais metais jis diktantui parašė tekstą „Partizanas“.

Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet Nacionalinio diktanto pirmajame etape galėjo dalyvauti visų Lietuvos savivaldybių žmonės. Patikrinti savo lietuvių kalbos žinias bei susirungti dėl raštingiausio titulo galėjo ir užsienio lietuviai – jie diktantą rašė Lietuvos atstovybėse užsienyje. Diktantą rašyti panoro 27 pasaulio šalių lietuviai.

Kaip BNS teigė viena iš diktanto organizatorių, savaitraščio „Atgimimas“ vyriausioji redaktorė Indrė Makaraitytė, kol kas dar nėra aiškus ir tikslus diktantą rašiusiųjų skaičius. Bet iš pirminių duomenų matyti, kad šiemet lietuviai dar aktyviau dalyvavo nei ankstesniais metais. Anot organizatorių, aktyvesnį dalyvavimą galėjo lemti tai, kad šiais metais pirmą kartą diktante varžėsi ir moksleiviai.

Moksleivių dalyvavimas Nacionalinio diktanto rašyme – šių metų naujovė, nes iki šiol jiems dalyvauti varžybose nebuvo leidžiama. Jaunieji dalyviai bus vertinami atskirai nuo visų kitų, rašiusių Nacionalinį diktantą. Kaip ir anksčiau, konkurse negalėjo dalyvauti lituanistai.

Pirminiais duomenimis, žinoma, kad Alytuje diktantą rašė 59 žmonės, Akmenės rajone 77, Šilalės – 116. Užsienio valstybėse lietuviai taip pat nesnaudė – Belgijoje rašė 34 mūsų šalies piliečiai, Švedijoje – 20, Baltarusijoje – 16. Gausiausio dalyvių skaičiaus organizatoriai sulaukti tikisi Didžiojoje Britanijoje, ten Nacionalinis diktantas buvo rašomas net 16 vietų.

Lietuvių kalbos patikrinimas rengiamas 28 šalyse – Jungtinėse Amerikos Valstijose, Jungtinėje Karalystėje, Belgijoje, Švedijoje, Austrijoje, Rusijoje, Graikijoje, Liuksemburge ir kitur.

Kas taps šių metų raštingiausiu lietuviu, išaiškės po mėnesio – vasario 28 dieną. Raštingiausias Nacionalinio diktanto dalyvis bus apdovanotas Visuotinės lietuvių enciklopedijos komplektu, o raštingiausias moksleivis gaus albumą „Lietuva. 101 įdomiausia vieta“. Finalo dalyviai bus apdovanoti knygomis. Taip pat finaliniame Nacionalinio diktanto etape paaiškės, kuris ištiktukas lietuviams yra smagiausias. Praėjusiais metais buvo renkamas gražiausias žodis. Juo pripažintas „ačiū“.

Prieš metus Nacionalinio diktanto ture savo jėgas išbandė daugiau kaip 3 tūkst. lietuvių, 422 iš jų diktantą rašė užsienyje.

Per Nacionalinį diktantą neišvengta nesklandumų

Nacionalinis diktantas
+5