Malakauskas: Girnius įspėtas teisėtai

P.Malakauskas
P.Malakauskas
  © Andrius Petrulevičius

Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Povilas Malakauskas neigia savo atstovo Artūro Panomariovo trečiadienį išsakytus žodžius, kad įspėjamasis pokalbis su politikos apžvalgininku Kęstučiu Girniumi buvęs neteisėtas.

Trečiadienį apsilankęs Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijos posėdyje P. Malakauskas tikino, jog VSD turi teisę įspėti asmenis apie jiems gresiančius pavojus ir VSD K. Girnių įspėjo teisėtai ir teisingai.

„Operatyvinės veiklos įstatyme yra numatyta tokia nuostata, kad operatyvinės veiklos subjektai gali įspėti asmenį apie jam gresiantį pavojų. Policija gali įspėti apie vagystes ir panašius dalykus, o VSD pagal jam priskirtas funkcijas gali dėl kitų pavojų įspėti. Klausimas yra dėl to įspėjimo atlikimo taktikos. Yra viena grupė žmonių jautresnių, kiti mažiau jautrūs. Kiekvienas savaip supranta. Gal pati pokalbio taktika buvo kažkiek netinkama, bet tai turi nuspręsti pats VSD. Jie turi nustatyti, ar tas pareigūnas tinkamai atliko pokalbį su K. Girniumi, ar žurnalistas buvo suklaidintas. P. Malakauskas mano, kad viskas buvo atlikta teisingai“, – sakė Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijos pirmininkas Aleksandras Sacharukas.

Alfa.lt žiniomis, pradinėje komisijos darbotvarkėje klausimas apie VSD pokalbį su K. Girniumi apskritai nebuvo įtrauktas, todėl esą kol kas komisija nepriėmė ir jokio sprendimo šiuo klausimu.

A. Sacharukas tikino, kad K. Girniui buvo išsiųstas elektroninis kvietimas į trečiadienio komisijos posėdį, tačiau, nesulaukus apžvalgininko atsakymo, jis bus kviečiamas jau į kitą posėdį. Tuomet komisija ketina pateikti ir savo išvadas, ar pokalbis su K. Girniumi atliktas teisėtai ir teisingai.

Taip pat Operatyvinės veiklos komisija artimiausiu metu ketina pateikti ir analizės išvadas dėl VSD pasiklausomų asmenų kiekio bei poreikio tokią operatyvinę veiklą atlikti pagrindimo.

Seimo nariui, buvusiam teisėjui Konstantui Rameliui kilo įtarimų, kad VSD galimai piktnaudžiauja prašydama teismų sankcijų pokalbių klausymuisi.

„Mes iš VSD gavome skaičius, kiek tokių operatyvinių veiklų buvo vykdoma per pastaruosius penkerius metus. Šie duomenys konfidencialūs, bet reikia padaryti analizę ir nustatyti, ar pasiklausymų dinamika ne per stipriai augo, ar krito. Mes tikrinsime, ar nėra piktnaudžiaujama“, – teigė A. Sacharukas.

Alfa.lt primena, kad trečiadienio Seimo Žmogaus teisių komiteto posėdyje kilo įtarimų, kad VSD pokalbis su K. Girniumi buvęs neteisėtas. Komiteto nariai nutarė kreiptis į Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą, kad šis atliktų parlamentinės kontrolės tyrimą ir nustatytų, kaip galėjo vykti tokie pokalbiai su žurnalistais, ar VSD neviršija savo įgaliojimų.

NSGK bus prašoma tuo pačiu išsiaiškinti ir tai, ar VSD nepiktnaudžiauja teisėmis pasiklausyti žurnalistų ir politikų telefoninių pokalbių, nustatyti, kiek yra tokių „pasiklausomų“ žurnalistų ir kuo remiantis jie domina VSD.