Mirė poetas Sigitas Geda

Sigitas Geda
Sigitas Geda
  © TV3
Alfa.lt
2008-12-12 19:00

Penktadienio vakare savo namuose, eidamas 66-uosius metus, mirė poetas, dramaturgas Sigitas Geda.

Vilniaus policijai apie rastą S. Gedos kūną pranešta 18 val. Policijos pirminiais duomenimis, mirtis nesmurtinė – poetas mirė dėl ligos.

S. Gedos advokatas Romaldas Brilius sakė, kad apie mirtį sužinojo po pietų. Kūną, anot advokato, rado dukra. Advokatas spėja, kad poetas mirė pablogėjus sveikatos būklei . S. Geda skundėsi aukštu kraujo spaudimu. Per ketvirtadienį vykusį teismo posėdį jam smarkiai pakilo spaudimas – teismo poetas dėl to paprašė jo neapklausinėti. Teismas šį prašymą patenkino. Dėl šios aplinkybės teismas įpareigojo S. Gedą išsitirti sveikatą.

Apeliaciniame teisme buvo nagrinėjamas S. Gedos ir jo dukros Uršulės skundas, kuriuo yra prašoma neskirti S. Gedai realios laisvės atėmimo bausmės.

Teismas už dukros Uršulės sužalojimą spalį poetui skyrė trejų metų laisvės atėmimo bausmę atviroje kolonijoje. Šis nuosprendis nebuvo įsigaliojęs.

Paskelbus nuosprendį Vilniaus apygardos teisme, tėvui pagalbos ranką ištiesė dukra Uršulė, kurios sužalojimu rašytojas ir buvo kaltinamas. U. Gedaitė pateikė raštą, kuriame prašo, kad tėvas išvengtų realios laisvės atėmimo bausmės.

Poetas 1966 m. Vilniaus universitete baigė lietuvių kalbos ir literatūros studijas. Kurį laiką dirbo redaktoriumi savaitraštyje „Kalba Vilnius“ ir žurnale „Mūsų gamta“, tačiau dėl politinių pažiūrų aktyvumo buvo atleistas. S. Geda debiutavo eilėraščių knyga „Pėdos“ (1966 m.). Nuo 1967 m. S. Geda buvo Lietuvos rašytojų sąjungos narys. Prasidėjus „perestroikai“, už eilėraščių rinkinį „Varnėnas po mėnuliu“ 1985 m. gavo Valstybės premiją.

1995 m. jam paskirta Nacionalinė kultūros ir meno premija už poezijos knygas „Septynių vasarų giesmės“ ir „Babilono atstatymas“. 1998 m. apdovanotas Gedimino ordinu, tais pačiais metais paskirta Baltijos Asamblėjos premija. 2002 m. paskirta Lietuvos rašytojų sąjungos premija už geriausią 2001-ųjų knygą.

1988–1990 m. dirbo Lietuvos rašytojų sąjungos sekretoriumi, aktyvus Sąjūdžio narys, Lietuvos Seimo narys. Dirbo kultūros savaitraščio „Šiaurės Atėnai“ Literatūros skyriaus redaktoriumi.

2007 m. S. Geda stojo prieš teismą apkaltintas dukters sveikatos sutrikdymu.