Apklausa: prezidento rinkimus laimėtų Grybauskaitė (papildyta 14.50)

Europos Sąjungos (ES) biudžeto ir finansinio programavimo komisarė Dalia Grybauskaitė
Europos Sąjungos (ES) biudžeto ir finansinio programavimo komisarė Dalia Grybauskaitė
  © Andrius Petrulevičius
BNS | Alfa.lt
2008-12-10 13:54

Lietuvos prezidento rinkimuose, jei jie vyktų artimiausią savaitgalį, daugiausiai balsų surinktų eurokomisarė Dalia Grybauskaitė, tačiau sparčiai populiarėja ir naujai išrinkto Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas.

Kaip rodo naujienų agentūros BNS užsakymu bendrovės RAIT atlikta apklausa, D. Grybauskaitę prezidento rinkimuose palaikytų 40,5 proc. respondentų, Tautos prisikėlimo partijos vadovas A.Valinskas sulauktų 14 proc. respondentų paramos.

Eurokomisarė D. Grybauskaitė, šiandien Briuselyje susitikusi su naujuoju Lietuvos premjeru Andriumi Kubiliumi, sakė, kad apie būsimus prezidento rinkimus, kandidatavimą juose nekalbėjo.

„Ką šnekėjomės su ponu premjeru, buvo tik tai, ką reikia daryti šiandien, rytoj, poryt. Šie klausimai (būsimi prezidento rinkimai) nėra tokia aktualija, kurią Lietuvai reikėtų spręsti šiandien“, – atskleidė eurokomisarė. Premjeras patikino, jei D. Grybauskaitė kandidatuotų į Lietuvos prezidento postą, jis savo partijai siūlytų paremti jos kandidatūrą.

Politologė Ainė Ramonaitė sakė, kad žmonės mėgsta eurokomisarę D. Grybauskaitę. „Ji profesionali, aukšto lygio valdininkė. Lietuviai mato, kaip ją vertina Europos Sąjungos politikai, todėl mano, kad ir mes turėtume ja pasitikėti. Tai, kad ji šiuo metu dirba ne Lietuvoje, taip pat nemažas pliusas – tie, kurie yra užsienyje, visada atrodo geriau, nei tie, kurie yra čia“, – sakė A. Ramonaitė. Pasak jos, žmonėms patinka griežtesni eurokomisarės pasisakymai, tvirtesnės rankos politika, šiuo metu to stinga.

Arūno Valinsko reitingai politologės visiškai nestebina. „Negalima sakyti, kad pasitikėjimas šiuo politiku auga, 14 proc., kurie už jį balsuotų, matyt, yra tie patys, kurie balsavo ir už jo partiją“, – sakė A. Ramonaitė. Anot politikos mokslų specialistės, A. Valinskas – naujas, neatsibodęs politikas, todėl tokie apklausų duomenys nestebina. „Visgi su 14 proc. balsų prezidento rinkimų nelaimėsi“, – sakė politologė.

Pasak apklausos, trečioji rinkimuose liktų Seimo narė, buvusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė socialdemokratė Vilija Blinkevičiūtė – 6,8 proc. apklaustųjų sakė, jog balsuotų už ją. Nedaug nuo jos atsiliktų buvęs generalinis policijos komisaras Vytautas Grigaravičius, kuris surinktų 5,2 proc. balsų.

Kiti apklausoje paminėti kandidatai surinktų mažiau nei 5 proc. balsų – ekonomistas Gitanas Nausėda – 4,3 proc., buvęs partijos „Naujoji sąjunga“ pirmininkas Artūras Paulauskas – 3,1 proc., partijos Tvarka ir teisingumas lyderis, nušalintasis prezidentas Rolandas Paksas – 2,6 proc., buvusi žemės ūkio ministrė Kazimira Prunskienė – 1,7 proc.

Jei pasiryžtų trečiajai kadencijai, itin mažo rinkėjų palaikymo susilauktų dabartinis prezidentas Valdas Adamkus, kurį palaikytų 0,8 proc. respondentų.

11 proc. apklaustųjų prezidento rinkimuose nebalsuotų.

Pasak apklausos, prezidento rinkimuose mažiau yra linkę balsuoti 25–34 metų respondentai, gyventojai, turintys aukščiausią perkamąją galią (1101 Lt ir daugiau vienam šeimos nariui) bei trijų didžiųjų Lietuvos miestų gyventojai.

45–74 metų apklaustieji ir asmenys, kurių pajamos 601–1100 litų per mėnesį vienam šeimos nariui, dažniau nurodė, kad balsuotų už D. Grybauskaitę.

Už A. Valinską dažniau balsuotų jaunesni, 15–34 metų, respondentai, asmenys įgiję pradinį, pagrindinį, vidurinį išsimokslinimą. Taip pat gyventojai, turintys žemiausią perkamąją galią bei kaimo ir mažesnių miestų gyventojai.

Už V. Blinkevičiūtę taip pat dažniau balsuotų asmenys, turintys mažiausią perkamąją galią (iki 600 Lt vienam šeimos nariui per mėnesį).

Lapkričio 7–16 dienomis vykusio tyrimo metu buvo apklausti 1046 15–74 metų nuolatiniai Lietuvos gyventojai.