VSD vadas Seime aiškinosi dėl Girniaus

P.Malakauskas
P.Malakauskas
  © Andrius Petrulevičius
BNS
2008-12-03 14:36

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Arvydas Anušauskas tvirtina, jog Valstybės saugumo departamentas (VSD) nepažeidė įstatymų kontaktuodamas su apžvalgininku Kęstučiu Girniumi.

„Reziumė būtų toks, kad, esant dabartiniam VSD veiklos reglamentavimui, gauti atsakymai, kad nustatyti veiksmai, kurie buvo panaudoti minėto politikos apžvalgininko K. Girniaus atveju atitiko įstatymo reikalavimus“, – trečiadienį po NSGK posėdžio, kuriame dalyvavo VSD vadovas Povilas Malakauskas, sakė komiteto vadovas A. Anušauskas.

Taip pat A. Anušauskas sakė susidaręs įspūdį, jog VSD siekė užbėgti už akių neleistinoms poveikio priemonėms, kurios galėjo būti panaudotos prieš K. Girnių. „Kiekviena specialioji tarnyba pasirenka metodus ir, jei yra kažkokia prevencija, siekiant apsaugoti, kiek aš supratau iš viso konteksto, šiuo atveju K. Girniaus atveju pritaikytas metodas atitiko įstatymo reikalavimus“, – sakė A. Anušauskas.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas, apžvalgininkas K. Girnius teigia sulaukęs VSD pareigūnų perspėjimų, kuriuos pats apžvalgininkas vertina kaip jam darytą spaudimą dėl viešai reiškiamos kritiškos nuomonės. Į komiteto posėdį trečiadienį norėta kviesti ir K. Girnių, tačiau su juo komitetui nepavyko susisiekti, nes politologas išvyko į JAV.

Pasak A. Anušausko, prie šios temos komitetas, trečiadienį išklausęs VSD vadovo atsakymus, nebegrįš, tik bus svarstoma, kaip patobulinti kontrolės mechanizmą, kad jis užtikrintų teisės aktų, užtikrinančių konstitucines teises, įgyvendinimą.

VSD vadovas P. Malakauskas žurnalistams po posėdžio tvirtino, jog visi veiksmai, kurių ėmėsi departamentas, buvo teisėti, taip pat leido suprasti, kad K. girniaus atveju tai buvo prevencinė veikla, siekiant apsaugoti nuo neleistinų poveikio priemonių.

P. Malakauskas sakė apie situaciją vadovus, kuriems departamentas atskaitingas, informavęs iš karto, kai tik žiniasklaidoje pasirodė K. Girniaus publikacija dėl galimai daryto spaudimo už kritišką nuomonę.

„Aš tik galiu pasakyti viešai, kad iš karto, kai žiniasklaidoje pasirodė tam tikra informacija, aš raštu informavau visas institucijas, kurioms esam atskaitingi: prezidentą, Seimo pirmininką, premjerą, mes nesame jam atsakingi, bet vykdome pavedimus, ir NSGK pirmininką. Atsakymus, kur pateikta visa informacija, patvirtinau parašu, ten mano parašas ir mano atsakomybė“, – sakė P. Malakauskas.

Klausiamas konkrečiau apie situaciją, kodėl VSD pareigūnai susitiko su K. Girniumi, P. Malakauskas atsakė, kad „jokių VSD veiksmų, jei kalbame apie šaltinius, operacijas, metodus, objektus, aš niekada nekomentuosiu, jokių“.

Taip pat VSD vadovas neigė kalbas, esą sekami žurnalistai bei klausomasi jų pokalbių. „VSD nesidomi jokiais pasisakymais,veikla ar asmeniniu gyvenimu, pagrindinės VSD funkcijos yra, pirma, užsienio valstybių specialiųjų tarnybų veikla Lietuvoje, žvalgybos ir kontržvalgybos funkcija, antra, mes domimės viskuo, kas gali grėsti konstitucinei tvarkai, trečia, mes užsiimame terorizmu“, – sakė P. Malakauskas.

NSGK pirmininkas A. Anušauskas tvirtino, jog pasirodę pranešimai apie masinį žiniasklaidos darbuotojų sekimą bei pasiklausymą – gandai. „Tikrai taip nėra ir, jei yra abejojančių, vienas iš kelių būdų – kreiptis į prokuratūrą, kuri kontroliuoja operatyvinę veiklą, duoda sankcijas, bet konkrečių faktų dėl tų sekimų niekas negalėjo pateikti. Aš visgi interpretuočiau, kad tai buvo informacija perduodama iš rankų į rankas ir dėl to susidarė įspūdis, kad kažkas iš vidaus, nedalyvaujantis pokalbyje, galėjo žinoti pokalbio turinį“, – sakė A. Anušauskas.

Praėjusią savaitę paskelbtame komentare buvęs Laisvosios Europos radijo Lietuvos tarnybos vadovas K. Girnius teigia prieš kelis mėnesius sulaukęs VSD pareigūnu prisistačiusiojo asmens skambučio ir vizito į namus. Apžvalgininkas teigia turįs įtarimų, kad jo kritiški straipsniai kliuvo ne užsienio spectarnyboms, o pačiam VSD.

Pokalbyje su itin aukštu VSD pareigūnu, kurio pavardės apžvalgininkas nenurodo, K. Girnius teigia sulaukęs paaiškinimų esą prezidentas ir Konstitucinis Teismas pernelyg dažnai kritikuojami valstybės pamatai.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.