Latvių saugumas tildo ekonomistus

Latvių policija
Latvių policija
  © SCANPIX
Alfa.lt
2008-12-02 16:08

Latvija ne tik prašo Tarptautinio valiutos fondo paskolinti jai pinigų, bet ir tildo savo šalies ekonomistus bei kitus paplepėti mėgstančius piliečius. Kaimyninės šalies saugumo tarnybos suskubo kovoti su plepiais, gandų skleidikais ar šiaip nenaudingas prognozes skelbiančiais ekonomistai ir žurnalistais.

Kastis po bankų, stabilaus lato ar vyriausybės finansiniais pamatais Latvijoje tapo nusikaltimu. Neva neteisingai pakalbėjusį ekonomistą latvių saugumiečiai tardė dvi valandas, o roko muzikantas ant scenos pajuokavęs apie nestabilius bankus sulaukė nemalonaus agentų vizito.

Latvių valdžia stengiasi savo piliečius išmokyti laikyti liežuvį už dantį, nemokantiems gresia baudžiamoji atsakomybę, nes gandų skleidimas prilyginamas šalies santvarkos ardymui. Latvių specialiosios tarnybos nespjauna į internetinius pokalbių kambarius, sms žinutes, laikraščių straipsnius, jiems viskas įdomu, nes bet koks gandelis gali pakenkti trapiai Latvijos finansinei pusiausvyrai.

Tiesa, specialiuosius agentus jaudina kitkas, daugelis gandų pasirodė beesą teisybė, todėl net ir nežinia kaip nubausti ir ar reikia bausti tariamus gandonešius. Gandai apie byrantį „Parex“ banką ar klebinamas TVF duris jau tapo skaudžia realybe.

Guodžiamasi bent tuo, kad plepiai bijodami saugumiečių vizito, prieš paleisdami į darbą liežuvį pamąstys. Saugumiečių kabinete bent dvi valandas praleidęs ekonomistas prisipažino – nuo šiol kalbės atsargiau, visgi šios kalbos, o vėliau ir apsilankymas niūriame kambarėlyje atnešė naudos, niekam nežinomas ekonomistas tapo išties populiarus.

Ekonominė kritika bei niūrios prognozės Latvijoje laikomos net nepatriotiškomis, esą mažoje šalyse sėti paniką nėra gerai, net jei bijoti jau galima pradėti. Latviją kankina didelės ekonominės problemos – paskolų krizė, būsto kainų nuosmukis, ekonomikos smukimas.

Baltijos tarptautinio ekonomikos studijų centro direktorius Alfas Vanagas tikina, kad kritikuoti susiklosčiusią padėtį neva nepatriotiška. Beveik prieš metus A.Vanagas surengė spaudos konferenciją ir įspėjo, kad šalyje beviltiškai išsipūtęs einamosios sąskaitos deficitas, esą laukia sunkūs laikai.

Po konferencijos jis netruko sulaukti saugumo skambučio. Tardymas telefonu ir reikalavimas atiduoti visą turimą medžiagą, tokio dėmesio sulaukė dėstytojas.

Tiesa, saugumo struktūros nekomentuoja savo veiksmų, apsiribojama šykščiu pareiškimu, kad rinkti medžiagą – galima ir net būtina. Latvijos žiniasklaida turi darbo, specialiųjų tarnybų žingsniai nelieka paslaptyje, todėl ekonomisto tardymas buvo plačiai nušviestas šalies spaudoje, tai rodo, kad demokratija Latvijoje itin gyva.

Latviai vis dar prisimena prieš trylika metų trankiai žlugusį „Bank Baltija“, o ir pernai sklidę kalbos apie lato devalvaciją nemenkai išgąsdino. Po to baudžiamasis kodeksas net buvo papildytas straipsniu, kuris numatė atsakomybę už „klaidingos informacijos apie finansinę sistemą skleidimą žodžiu, raštu ar kitais būdais“. Už šį nusikaltimą numatyta laisvės atėmimo bausmė iki šešerių metų.

Latvijos ekonomika šiemet smuko, o kalbos apie bankų krizę užvirė dar rudenį. Pirmiausia kalbos pasklido apie švedų „Swedbank“, tiesa šis – išsikapanojo, o „Parex“ ėmė skęsti. Kalbėta net apie bendrą šalies mokumą. Tiesa, Latvijos vyriausybė išgelbėjo dugnan grimztantį „Parex“ , bet netrukus paprašė TVF pagalbos, taip pripažindami, kad šaliai išties sunku.

Parengta pagal „The Wall Street Journal“