Žarnyno parazitai – spalinės, askaridės, kaspinuočiai?

Pilvas (Photos.com nuotr.)
Aa+Aa-

Tiek suaugusio žmogaus, tiek vaikų žarnyne gali gyventi įvairūs parazitai. Dažniausiai tai būna spalinės, askaridės ir kaspinuočiai. Žmogus, turintis žarnyno parazitų, dažniausiai prastai jaučiasi, greitai pavargsta, būna nervingas, išsiblaškęs, netenka daug svorio.

Spalinės, askaridės, kaspinuočiai?

Spalinės parazituoja plonosiose žarnose. Pagrindiniai ligos simptomai yra įkyrus niežėjimas išangės srityje, nervingumas. Spalines palyginti nesunku pamatyti išmatose. Užsikrėsti galima tiesiogiai kontaktuojant (per nešvarias rankas, suteptus baltinius), valgant užkrėstą maistą (spalines perneša musės), savęs paties užkrėtimu — kasantis išangės srityje ir vėliau pirštais liečiant burnos gleivinę (taip dažnai daro vaikai).

Askaridžių lervos patenka į organizmą per nepakankamai gerai nuplautas salotas arba daržoves, kurios buvo tręšiamos mėšlo duobėse esančiu turiniu. Lervos išsirita skrandyje arba plonojoje žarnoje ir per žarnos sienelę arba kraują patenka į plaučius, iš jų — į burnos ertmę, iš kur vėl praryjamos kartu su seilėmis. Vėl patekusios į plonąją žarną askaridės subręsta. Tai į sliekus panašūs gyviai, išskiriantys žarnynui pavojingas išskyras. Askaridės dažniausiai išskiriamos su išmatomis.

Kaspinuočių kūną sudaro narelių grandinė. Žmonėms ligą gali sukelti kiaulių, jaučių, šunų, žuvų kaspinuočiai. Šios ligos profilaktikai svarbu nevalgyti žalios arba tik šiek tiek apvirtos mėsos, vengti kontakto su sergančių naminių gyvulių seilėmis ir išmatomis. Prisilietus prie žalios mėsos arba naminio gyvūno, kaskart reikia gerai nusiplauti rankas.

Išvarykite spalines ir askarides

* Susmulkinkite vidutinio dydžio svogūno galvutę ir užpilkite stikline verdančio vandens. Palikite 8-12 valandų nusistovėti, po to nukoškite. Gerkite šio antpilo po puse stiklinės per dieną 3-4 dienas iš eilės.

* Efektyviai iš organizmo spalines ir askarides išvaro česnakai, juos reikia gerai sutrinti ir išmaišyti virintame piene. Išgėrę šio mišinio, po 2 valandų išgerkite laisvinamųjų vaistų. Galite česnakais gydytis ir kitaip: savaitę laiko daryti česnakų ir pieno klizmas: stiklinėje pieno pavirkite česnako galvutę, kol ji suminkštės. Pieną nukoškite, atvėsinkite ir iš jo paruoštą klizmą pastatykite nakčiai. Suaugusiam žmogui prireiks 1 stiklinės pieno, o vaikui — pusės arba ketvirtadalio stiklinės.

* Šaukštelį susmulkintų pelynų užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens. Palikite, kol atvės, po to nukoškite. Gerkite šio antpilo po 1-2 šaukštus 3 kartus per dieną 20 minučių prieš valgį.

Spalines ir askarides išvalo ir pelynų nuoviro klizmos

* Kirminus varo paprastosios bitkrėslės nuoviras: 1 valgomąjį šaukštą susmulkintų paprastosios bitkrėslės sėklų sumaišykite su 2 susmulkintomis vidutinio didumo česnakų galvutėmis, užpilkite puse litro pieno ir uždarame inde virkite 10 minučių, po to nuovirą nukoškite. Iš šio nuoviro darykite klizmas. Taip gydykitės keletą dienų.

* Vieną kilogramą rūgštynių lapų užpilkite litru verdančio vandens, įdėkite į verdančio vandens vonelę ir pakaitinkite 2 valandas, po to nukoškite, įberkite 50 g cukraus ir dar pavirkite ant silpnos ugnies, kol liks stiklinė skysčio. Šį nuovirą po 1-2 gurkšnelius išgerkite prieš valgį.

* Kirmėlėms varyti vaikams tinka moliūgų sėklų nuoviras: 500 g susmulkintų nevalytų sėklų užpilkite 1 litru vandens, įdėkite į verdančio vandens vonelę ir pakaitinkite 2 valandas, po to nuspauskite ir 10 minučių palikite, kol atvės, nukoškite ir nedidelėmis porcijomis išgerkite per valandą. Nuovirą galima paskaninti cukrumi. Išgėrus nuovirą, po 2 valandų išgerkite laisvinamųjų vaistų. Dešimties metų vaikams nuoviras verdamas iš 300 g sėklų, 5-7 metų — iš 200 g sėklų, jaunesniems kaip 5 metų — iš 100-150 g sėklų.

Galite moliūgų sėklomis varyti kirmėles ir tokiu būdu: nuvalytas moliūgų sėklas sumalkite ir rytais, prieš valgį, suvalgykite po 2 šaukštus, užsigerdami šiltu pienu. Po valandos išgerkite laisvinamųjų vaistų.

Tam tikrą vaidmenį kovojant su žarnyno parazitais turi ir maistas

* Jei turite spalinių ir askaridžių, kuo daugiau valgykite morkų ir gerkite morkų sulčių.

* Kuo dažniau vartokite raudonųjų aitriųjų paprikų, dėkite jų į gaminamą maistą.

* Gerkite rugiagėlių arbatos.

Kaip įveikti kaspinuočius

Kaspinuočių turintiems žmonėms patartina laikytis dietos, nes tuomet kaspinuočiui tenka „badauti“. Jis atsipalaiduoja nuo tos žarnos sienelės vietos, prie kurios prisisiurbęs, o tada parazitą lengviau išvaryti.

* Rytais, nevalgius, reikia suvalgyti 50 g moliūgų sėklų, vėliau — 1-2 šaukštus ricinos aliejaus. Per pietus reikėtų pagraužti morkų, o vakarienei suvalgyti raugintų kopūstų, išgerti pelynų arbatos.

* Labai gera priemonė kaspinuočiams varyti yra kelminio paparčio šaknų milteliai, nes paparčio veikliosios medžiagos organizme suskyla ir paralyžiuoja kaspinuočių raumenis. Kaspinuočiai bei visi kiti parazitai žūsta ir iš organizmo pasišalina su išmatomis. Geriausiai tinka paparčio šaknys, kurios sveria iki 2 kilogramų. Truputėlį šaknų miltelių reikia sumaišyti su vaisių sultimis santykiu 1:4. Papartis yra nuodingas augalas, todėl, prieš jį vartojant, jį būtina pasitarti su gydytoju.

* Gera priemonė kaspinuočiui išvaryti yra česnakų sultys arba nuoviras.

Parengė
„Savaitė“
*Sutinku su taisyklėmis
Skaityti visus komentarus (10)

Taip pat skaitykite:

Kokioje pasaulio šalyje valgoma sveikiausiai?
..

Sveikiausiai valgoma Olandijoje, Prancūzijoje ir Šveicarijoje, JAV nepateko į dvidešimtuką, o Lietuva užėmė vos 51 vietą – žemiau nei Latvija ir Estija. „Oxfam“ organizacija sudarė sąrašą, kuriame atsispindi, kuriose pasaulio šalyse valgoma sveikiausiai. Sąrašas buvo sudarytas vertinant maisto pasiekiamumą, kainą, kokybę bei sergamumą ligomis, kurias sukelia prasta mityba. Rezultatai parodė, kad sveikiausiai valgoma Olandijoje, antroje vietoje – Prancūzijoje, o trečioje – Šveicarijoje.

Liesėjimas kelia grėsmę meilei ir santykiams
..

Psichologai iš Teksaso ir Šiaurės Karolinos universiteto nustatė, kad smarkus vieno partnerio svorio praradimas gali išprovokuoti santuokos žlugimą ir skyrybas. Apie tai jie paskelbė straipsnį „The Daily Mail“. Kaip atsikratyti nereikalingų kilogramų be žalos sveikatai ir santykiams su antrąja puse? Pataria dietologai.

Ar nuo persivalgymo gali išgelbėti virškinimą skatinanti tabletė?
..

Gydytoja dietologė Lina Viniarskaitė teigė esanti šokiruota vaistininkų paskelbta statistika, rodančia, kad šventiniu periodu preparatų nuo sutrikusio virškinimo pardavimai šoktelėjo trečdaliu. Pasak gydytojos, yra susiformavusi ydinga nuomonė, kad galima be saiko valgyti ir vartoti alkoholį, o pošventinio persivalgymo pasekmes esą bus galima lengvai įveikti išgėrus kone stebuklingą tabletę.„Virškinimo fermentai yra vaistai ir tai yra medikamentinė pagalba, kai būtina pagerinti sutrikusį virškinimą.

Dėl žalingų įpročių moterys atrodo 10 metų vyresnės
..

Ne paslaptis, kad nesveikas gyvenimo būdas atsispindi moters odoje ir nulemia jos būklę. Britų mokslininkai, atlikę tyrimus, apskaičiavo, kiek moters jaunystės metų atima žalingi įpročiai.Tyrėjų surengtame eksperimente dalyvavo 585 savanorės iš Didžiosios Britanijos, Kinijos ir Ispanijos. Mokslininkų grupė, vadovaujama Adrew Massey, išanalizavo moterų gyvenimo būdą, atsižvelgdami į mitybos ypatumus, rūkymą ar nerūkymą, lankymąsi soliariumuose, kūno priežiūrą.

Ką daryti, jei vaikas nevalgus?
..

Pirmiausia visiems tėvams reikėtų įsidėmėti, kad vaiko svoris nėra jo gero ar blogo apetito rodiklis. Dažnai pasitaiko, kad liesas vaikas valgo kur kas daugiau už savo storą draugą. Viską nulemia individuali medžiagų apykaita, kurios mes paveikti negalime.Ką galime padaryti, kad vaikas valgytų su džiaugsmu?
1. Maitinimas atitraukiant dėmesį
Tokios nuomonės laikosi garsusis Benjaminas Spokas. Dauguma tėvų taip ir elgiasi.

Naujas požiūris kovoje su gimdos kaklelio vėžiu
..

Europos gimdos kaklelio vėžio asociacija (ECCA) sausio pabaigoje minėdama gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitę, kartu su šios asociacijos nare, Užkrečiamųjų ligų pacientų asociacija (LIDPA) siekia atkreipti dėmesį į gimdos kaklelio vėžį ir priminti, kad šios sunkios ligos galima išvengti. Lietuvos sergamumo gimdos kaklelio vėžiu statistika nėra džiuginanti. Kovoje su gimdos kaklelio vėžiu būtinas naujas požiūris į prevencinės programos įgyvendinimą.