Veryga teigia visiškai pasitikintis viceministre, kuria suabejojo konservatoriai

Kristina Garuolienė (sam.lrv.lt nuotrauka) (© Archyvas)

Žiniasklaidai, o po to ir Seimo Antikorupcijos komisijos narei Agnei Bilotaitei bei Sveikatos apsaugos komiteto nariui Antanui Matului suabejojus dėl sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės galimybės toliau eiti šias pareigas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pareiškia visiškai pasitikįs viceministre K. Garuoliene ir nemanąs, kad ji turėtų atsistatydinti dėl dirbtinai keliamų skandalų.

„Kaip jau buvome teikę informaciją, žiniasklaidoje minimas asmuo yra tolimas viceministrės giminaitis, kurio, pagal dabar galiojančią tvarką, nėra privalu deklaruoti. Tačiau, įvertinusi esamą situaciją ir bandomą dirbtinai kurti skandalą, viceministrė K. Garuolienė dar trečiadienį pati kreipėsi į VTEK, prašydama paaiškinti, kaip šioje situacijoje derėtų elgtis. Visgi nelaukdama jų atsakymo bei rekomendacijų, dar šį savaitgalį ji papildys viešųjų ir privačių interesų deklaraciją. Tame viceministrė nemato jokios problemos - jei visuomenė nori žinoti ir jos deklaracijoje matyti tolimą giminaitį, ji mielai deklaraciją papildys“, – sako sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.

Ministro patarėja pabrėžia, kad „dėl šiuo metu SAM vadovybės aktyviai vykdomos vaistų kainų mažinimo politikos, ypač dėl pastarųjų siūlomų projektų, kurie leistų ženkliai sumažinti vaistų kainas pacientams (o farmacijos kompanijos prarastų dalį pelno), yra nepatenkintos tam tikros suinteresuotos grupės, kurios tokiu būdu, t. y. kurdamos skandalus, bando sutrukdyti ministerijai atstovauti pacientų interesams ir siekti mažesnių vaistų kainų jiems“.

Žiniasklaidoje skelbta, kad sveikatos apsaugos viceministrė K. Garuolienė, atsakinga už farmacijos politikos formavimą ministerijoje, yra giminaitė su vaistus gaminančios pasaulinės bendrovės „Johnson & Johnson“ vienu iš vadovaujančių darbuotojų ir giminiuojasi su farmacijos bendrovės „Olainfarma“ darbuotoja.

„Informacija apie viceministrės giminystės ryšius su farmacijos kompanijų atstovais iš esmės keičia požiūrį į Garuolienės objektyvumo galimybę priimant sprendimus, susijusius su jos kuruojama sritimi, turint omenyje, kad iki tol Garuolienė Valstybinėje ligonių kasoje ėjo Vaistų kompensavimo skyriaus vedėjos, atsakingos už kompensuojamųjų vaistų pirkimą, pareigas, – sako A. Matulas. – Paradoksalu, kad ministerija dabar kalba apie kompensuojamųjų vaistų kainų sumažinimą, nors susiklosčiusią situaciją galėtume įvardyti kaip Valstybinėje ligonių kasoje dirbusios Garuolienės darbo broką, galbūt net ne atsitiktinį“, – rašo parlamentarai.

Kaip skelbiama žiniasklaidoje, pati K. Garuolienė kreipėsi į Valstybinę tarnybinės etikos komisiją, prašydama atsakymo, ar ji privalėjo deklaruoti giminystę su pusbroliu, tačiau Seimo Antikorupcijos komisijos narė A. Bilotaitė siūlo pažvelgti giliau, ne tik į formaliąją istorijos pusę.

„Visuomenės dėmesį dabar bandoma nukreipti į tai, ar viceministrė formaliai pažeidė įstatymo reikalavimus, ar ne, nuslėpusi giminystę su pasaulinės farmacijos kompanijos atstovu, giminaičiu, kaip skelbiama, užsiimančiu vaistų patekimu į Baltijos šalių rinką. Tačiau aš labiausiai akcentuočiau jos darbą ankstesnėse pareigose, Valstybinėje ligonių kasoje, kur K. Garuolienė turėjo galimybę tiesiogiai paveikti sprendimus, susijusius su farmacijos įmonėms pelningu kompensuojamųjų vaistų pirkimu, arba netgi tam tikrais atvejais pati tokius sprendimus priiminėjo. Todėl Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos prašau atlikti ypač išsamų tyrimą, ar tuo metu nebuvo piktnaudžiaujama tarnybine padėtimi priimant galbūt netgi korupcinio pobūdžio sprendimus“, – sakė A. Bilotaitė.

A. Bilotaitė Seimo Antikorupcijos komisijos sveikatos grupėje kels klausimą dėl neproporcingai aukštų vaistų kainų Lietuvoje ir galimų korupcinių ryšių tarp valstybės institucijų ir farmacijos kompanijų.

Parlamentarai į susidariusį kontekstą atkreipė sveikatos apsaugos ministro A. Verygos dėmesį, viešai klausdami, ar ministras toliau pasitiki savo politinio pasitikėjimo pavaldine K. Garuoliene ir jos galimybe eiti sveikatos apsaugos viceministrės pareigas

ELTA

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.

Taip pat skaitykite: