Naujoji taromatų sistema: 5 svarbiausi dalykai, kuriuos būtina žinoti

Taromatas (© Karolis Kavolėlis | Alfa.lt)

Vienkartinių gėrimų pakuočių sistemos startas – jau vasario 1 dieną. Viena didžiausių gyventojų laukiančių naujovių – parduotuvėse įrengiami taromatai, į kuriuos bus galima moderniai priduoti užstato ženklu pažymėtas pakuotes.

Panašus principas Lietuvoje jau veikia ir dabar, kai perkami kai kurie alkoholiniai gėrimai ar gira, – už šių gėrimų stiklinę tarą parduotuvėje yra reikalaujama papildomai susimokėti 7 euro centų depozito mokestį, o vėliau, tarą priduodant parduotuvėje ar taros supirktuvėje, šis antkainis grąžinamas.

Tačiau nuo vasario 1 dienos analogiška sistema bus taikoma ne tik depozitiniams stikliniams buteliams, tačiau ir kitokio tipo tarai, kadangi Lietuvoje pradedama įvesti taromatų sistema. Viliamasi, kad ši naujovė privers Lietuvos vartotojus pakeisti savo įpročius, pradėti rūšiuoti atliekas ir neteršti gamtos.

1. Superkamos ne visos pakuotės

Vienkartinių pakuočių užstato sistemos esmė yra supirkti gėrimų stiklinę, plastikinę ar metalinę tarą. Tiesa, praėjusių metų pabaigoje pasirodė pranešimų, kad Seimo sprendimu taromatai nuo vasario 1 dienos nepriims stiklinių vyno butelių ir kai kurių metalinių pakuočių, pavyzdžiui, skardinių, kuriose yra plastmasinis rutuliukas gėrimui suplakti.

Toks sprendimas grindžiamas tuo, kad į Lietuvą atgabenami taromatai dar nėra visiškai paruošti visokio tipo tarai ir jie ateityje bus nuolat tobulinami. Pagal parengtą planą nuo 2017 metų taromatai bus paruošti priimti įvairesnio tipo tarą ir pakuotes.

Taromatas

2. Gėrimai brangs

Perkant parduotuvėje gėrimus, supakuotus į vienkartinę pakuotę, reikės sumokėti užstato dydį už kiekvieną pakuotę – 10 euro centų. Tačiau pirkėjai dėl to pernelyg jaudintis neturėtų, kadangi šis papildomas antkainis galės būti susigrąžinamas atgal. Tam tereikės priduoti tarą, kurioje išpilstytas gėrimas.

Specialiais lipdukais pažymėta produkcija parduotuvių lentynoje pasirodys tik nuo šių metų vasario 1 dienos. Nuo šio termino turėtų atsirasti ir papildomų kainų žymenų, kurie nurodo, kad už konkrečią pakuotę kasoje bus taikomas 10 euro centų mokestis.

3. Už prekes bus galima atsiskaityti čekiais

Pagal parengtą taros supirkimo reglamentą už kiekvieną stiklinį, plastikinį ar metalinį taros vienetą bus gaunama 10 euro centų. Pridavus tarą bus išspausdinamas specialus čekis, kuriuo parduotuvėje bus galima atsiskaityti už prekes. Dar vienas variantas – minėtą čekį išgryninti į pinigus.

4. Tarą teks paruošti

Pakuotės svoris, forma ir brūkšninis kodas – pagrindiniai kriterijai, pagal kuriuos taromatai atpažins užstato sistemoje dalyvaujančias pakuotes. Todėl grąžinant tarą gyventojams reikės ne tik atkreipti dėmesį, ar tara pažymėta užstato sistemos ženklu.

Alfa.lt

Taromatas
Taromatas
Taromatas
+28

Taip pat skaitykite: