Religinės apeigos kai kuriose šalyse prilygsta istorinei dienai

Kristaus Apsireiškimo, arba Trijų Karalių diena yra didelė šventė visų krikščionių pasaulyje, kurie tą dieną švenčiančių Kristaus gimimą ir krikštą. Ta proga krikščioniškose šalyse vyksta religinės apeigos, šventinamas ežerų, upių ir jūrų vanduo.

Rusijoje, Serbijoje, Ukrainoje ir dar keliose ortodoksų šalyse, kurios laikosi kito religinio kalendoriaus, Julijono, šis trečiadienis yra Kūčių diena, o Romos katalikai bei protestantai tą dieną švenčia Tris Karalius, kurie, pasak evangelijos, sekė paskui stebuklingą žvaigždę, parodžiusią jiems kelią į Betliejų pas kūdikėlį Jėzų.

GRAIKIJOJE

Visoje Graikijoje trečiadienį vyko religinės apeigos, nardytojai nuo molų, tiltų ir laivų šokinėjo į vandenį, prie jų prisidėjo net mokiniai ir šalies karinio jūrų laivyno nariai.

Pagrindinės ortodoksų apeigos vyko šalies didžiausiame Pirėjaus uoste netoli Atėnų, tačiau kairysis premjeras Aleksis Ciptas (Alexis Tsipras) dalyvavo mažesnio rango mišiose Graikijos sostinėje, nes jis konfliktuoja su Ortodoksų Bažnyčios tradicijų puoselėtojais, kurie griežtai kritikuoja neseniai priimtą tos pačios lyties asmenų civilinę partnerystę įteisinantį įstatymą.

Pirėjo vyskupas Serafimas (Serapheimas) šį įstatymą pavadino „įžeidimu žmogaus identitetui“ ir „psichiniu nukrypimu nuo sveikos seskaulinės orientacijos“.

KIPRE

Daugiau nei 1 tūkst. ortodoksų tikinčiųjų dalyvavo kasmetinėje vandens šventinimo ceremonijoje Famagustoje* Kipro šiaurinėje turkiškoje dalyje. Ši ceremonija čia buvo surengta pirmą kartą nuo 1974 metų, kai įsiveržusios Turkijos pajėgos okupavo salos šiaurinį trečdalį, atsakydamos į Atėnų organizuotą perversmą, kurio tikslas buvo salos prijungimas prie Graikijos.

Pagal tradiciją, archimandritas Augustinas Karas (Avgoustinos Karras) įmetė sidabrinį kryžių į šaltus Viduržemio jūros vandenis, o maždaug 20 drąsuolių nėrė iš paskos jo ištraukti. Šis ritualas, vadinamas vandens pašventinimu, simbolizuoja Jėzaus Kristaus krikštą Jordano upėje.

Ceremonijos organizatorius Pavlas Lakavu (Pavlos Lacavou) naujienų agentūrai „Associated Press“ sakė, kad tarp trečiadienio ceremonijoje dalyvavo ir keli Kipro turkai.

Vandens šventinimas vyko visai netoli Turkijos kariuomenės kontroliuojamo Varošos priemiesčio, kuris daugiau nei 42 metus yra vadinamas miestu vaiduokliu ir kurį juosia vielinė tvora.

Tai buvo viena iš daugybės paskutiniu metu vykstančių religinių ceremonijų, kuriomis siekiama atkurti draugiškus santykius tarp daugumą salos gyventojų sudarančių graikų krikščionių ortodoksų ir turkiškai kalbančių musulmonų bendruomenių.

TURKIJOJE

Nedidelės Stambulo graikų ortodoksų bendruomenės nariai, turistai iš kaimyninės Graikijos ir kiti tikintieji dalyvavo Kristaus Apsireiškimo mišiose, kurias aukojo Konstantinopolio ekumeninis patriarchas Baltramiejus I.

BNS

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

Taip pat skaitykite: