Svarbiausias metų politinis įvykis prasidės teismo suole ir baigsis nenuspėjamomis derybomis

Algirdas Butkevičius ir Viktoras Uspaskichas (© Karolis Kavolėlis | Alfa.lt)

Prasidedant 2016-iesiems su politologais, politikais ir ekspertais kalbėjome apie kelis svarbiausius klausimus šalies politiniame gyvenime. Kas laimės Seimo rinkimus ir valdys Lietuvą? Ar sės už grotų Darbo partijos (DP) įkūrėjas Viktoras Uspaskichas? Kaip rinkimų eigą pakeis vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio apsisprendimas?

Ar V. Uspaskichas sės už grotų?

Pirmasis svarbus šių metų įvykis – Apeliacinio teismo sprendimas Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje. Pagrindinis nuteistasis – Darbo partijos įkūrėjas V. Uspaskichas, kuris dar pernai metų pabaigoje iš partijos neva pasitraukė. Politikai sako, kad jei V. Uspaskichą nuteistų, bet kokiu atveju tai dabartinės valdančiosios koalicijos nesukrėstų.

„Mes aiškiai ne vieną kartą pasakėme, kad esame pasiruošę išlaikyti koaliciją ir dirbti iki galo. Jau čia pusei metų kažką keisti nėra tikslo, o vidines Darbo partijos problemas jie patys turi išsispręsti, paprasčiausiai gyvenimas privers, lauksim, kas ten įvyks", – sakė Seimo vicepirmininkas, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininko pavaduotojas Algirdas Sysas.

„Tikiuosi, kad teismo sprendimas bus objektyvus, teismas sugebės atsiriboti nuo spaudimo, bet (kad ir – red.) koks bebūtų teismo sprendimas, tai bus pretekstas koalicijos griovimui, ardymui ar panašiai“, – sakė Darbo partijos pirmininkas, Europos Parlamento narys Valentinas Mazuronis.

„Kažko ypatingo nesitikėčiau, kad staiga socdemai po teismo sprendimo pabus ir sakys, o Dieve, nenorim būti su tokia partija koalicijoje. Tai jie pasirinko nuo pat pradžių žinodami, kokia tai partija. Kaip DP po teismo seksis rinkimuose? Sunku pasakyti, bet kažkokio netikėto rezultato nelabai tikėčiausi, ta byla vyksta seniai“, – sakė Seimo opozicijos lyderis ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos Seime seniūnas Andrius Kubilius.

Politologai taip pat įsitikinę, kad valdančioji koalicija dirbs iki pat rinkimų.

„Jei galime kalbėti, kad tai būtų panaudota pretekstu išeiti iš valdančiosios koalicijos, vis tiek iki rinkimų per mažas laiko tarpas, kad Darbo partija galėtų savo įvaizdį perkonstruoti iš naujo ir kažką pakeisti. Kad ir kaip ten bebūtų, nemanau, kad turės esminės įtakos“, – sakė politologas Mažvydas Jastramskis.

Kas valdys Lietuvą po rinkimų?

Žinoma, svarbiausias metų politinis įvykis – Seimo rinkimai. Remiantis paskutinėmis apklausomis, pirmauja socialdemokratai, antri – Liberalų sąjūdis, o į trečią vietą išsiveržė Darbo partija. Politikai sako, kad apie naują valdančią koaliciją kalbėti dar anksti, tačiau neatmeta ir tokios – socialdemokratų, liberalų ir „darbiečių“ – koalicijos varianto.

„Mes tikrai pirmiausia turim palaukti visuomenės nuomonės, mes esam atviri kalbėti su visais vardan Lietuvos, aišku, bet tai turi būti suderintos bendros nuostatos, ir šiandien atsakyti į tą klausimą būtų sudėtinga“, – sakė ministras pirmininkas, LSDP pirmininkas Algirdas Butkevičius.

„Manau, pirma nušausim mešką, tada dalinsimės kailį, niekados nesakysim „ne, ne“ su tais, aš manau, gyvenimas parodys, ką parodė rinkimai Ispanijoje, atsiranda naujos politinės jėgos, niekas negali garantuoti, kad Lietuvoje neatsiras kokia partija ar gelbėtojų būrelis“, – mano Seimo vicepirmininkas A. Sysas.

Tiek „darbiečiai", tiek liberalai taip pat nespjauna į galimą koaliciją, tačiau pabrėžia, kad svarbiausiai bus sutarti dėl galimybės realizuoti savo rinkimų pažadus.

„Alfa“ savaitė“

Algirdas Butkevičius ir Viktoras Uspaskichas
Saulius Skvernelis
Eligijus Masiulis
+2

Taip pat skaitykite: