Svarbiausi atsakymai: kaip pabėgėliai gyvens Lietuvoje?

Prieglobsčio prašytojai Serbijos ir Vengrijos pasienyje (© SCANPIX)

Europos Sąjungai (ES) susiduriant su vadinamąja pabėgėlių krize, aiškėja, kad Lietuva turės priimti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių prieglobsčio prašančių asmenų. Viešose diskusijose šiuo klausimu nestinga svarbių klausimų, neaiškių atsakymų ir netgi kryptingos dezinformacijos.

Naujienų portalas Alfa.lt surinko aktualiausią informaciją apie pabėgėlių krizės priežastis ir prieglobsčio prašytojų paskirstymą ES šalims, taip pat ir būsimą pabėgėlių gyvenimą, mokslus, darbą bei integraciją Lietuvoje.

Karščiausių visuomenei kylančių klausimų ir atsakymų sąrašas artimiausioje ateityje bus pildomas ir atnaujinamas, atsižvelgiant į kintančias aplinkybes.

Ar tai pirmas toks pabėgėlių antplūdis Europoje?

Ne, Europos žemynas jau ne kartą yra susidūręs su pabėgėlių problema. Paprastai taip nutikdavo per įvairius karinius konfliktus. Dabartinė pabėgėlių teisių apsaugos sistema formavosi po Antrojo pasaulinio karo, kai Vakarų Vokietijoje ir kitose Vakarų Europos šalyse tebebuvo opi nuo karo bei persekiojimo sprukusių asmenų, taip pat ir lietuvių, problema. 1948 metų pradžioje Europos „pastogės netekusiųjų“ stovyklose tebegyveno apie 850 tūkst. žmonių, o jau iki 1953 metų daugumai jų buvo rasti nauji namai.

Vokietija, šiuo metu pagrindinis prieglobsčio prašytojų traukos centras, su panašiu reiškiniu buvo susidūrusi palyginti neseniai, 10-ajame dešimtmetyje, kai nuo karinių konfliktų bėgo šimtai tūkstančių buvusios Jugoslavijos gyventojų. 1997 metais Vokietijoje pabėgėlių statusą turėjo daugiau nei 1 mln. žmonių. Vėliau pabėgėlių skaičius mažėjo, o 2007-aisiais jų buvo likę 400 tūkst.

Kodėl ES prireikė pabėgėlių paskirstymo kvotų?

Dalis ES valstybių narių, visų pirma Bendrijos pasienyje esančios Graikija, Italija ir Vengrija, tačiau taip pat Austrija, Vokietija ir Švedija, šiais metais fiksuoja rekordinį prieglobsčio prašytojų kiekį. Vokietijos pareigūnai rugpjūtį paskelbė planuojantys per metus priimti 800 tūkst. prieglobsčio prašymų.

Išaugę pabėgėlių srautai pirmiausia siejami su užsitęsusiu pilietiniu karu Sirijoje. Iš 413 tūkst. Vokietijoje per pirmus 8 šių metų mėnesius užregistruotų prieglobsčio prašytojų kiek daugiau nei ketvirtadalis buvo Sirijos piliečiai. Krizę dar labiau sustiprino bendra saugumo krizė daugelyje Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos šalių. Kartu su pabėgėliais iš Sirijos, Irako ir Eritrėjos, turinčiais aiškų pagrindą prašyti prieglobsčio, pajudėjo dešimtys tūkstančių geresnio gyvenimo ieškančių Vakarų Balkanų ir Subsacharinės Afrikos šalių gyventojų.

ES teisė numato, kad prieglobsčio prašytojai turėtų būti registruojami ir jų prašymai svarstomi pirmoje Bendrijos šalyje, į kurią jie atvyko. Vis dėlto pietinės ES šalys perspėja dėl pernelyg didelio krūvio nesugebančios užtikrinti prieglobsčio prašytojų poreikių. Europos Komisija, reaguodama į šiuos pagalbos prašymus, pakartotinai siūlo ES valstybėms narėms solidariai pasidalyti bent dalimi pabėgėlių priėmimo naštos, tačiau susiduria su dideliu pasipriešinimu (pirmiausia buvusiose komunistinėse Vidurio Rytų Europos šalyse).

Kodėl Sirijos pabėgėliai veržiasi į Europą?

Didelis žiniasklaidos dėmesys kuria įspūdį, kad pabėgėlių antplūdis – tik ES problema. Iš tiesų didžiausia našta šiuo metu tenka artimiausioms Sirijos kaimynėms. Vien Turkija nuo 2011 metų priėmė beveik 2 mln. Sirijos pabėgėlių, dar kiek daugiau, JT duomenimis, šiuo metu glaudžiasi Jordanijoje, Libane, Irake ir Egipte. Pačios Sirijos, iki karo turėjusios daugiau nei 22 mln. gyventojų, teritorijoje pastogės yra netekę apie 7 mln. žmonių, ir jie taip pat gali ieškoti galimybės prieglobsčio siekti užsienio valstybėse.

Sirijos pabėgėlius kategoriškai atsisako įsileisti ir dėl to yra kritikuojami turtingų Persijos įlankos šalių (Kuveito, Kataro, Bahreino, Saudo Arabijos, Jungtinių Arabų Emyratų) vadovai. Šios valstybės iki šiol nėra pripažinusios pabėgėlių teisinio apibrėžimo ir neprisiima atitinkamų tarptautinių įsipareigojimų.

Alfa.lt

Prieglobsčio prašytojai Serbijos ir Vengrijos pasienyje
ES požiūris į migrantus
Per dvejus metus Europą pasieks 850 tūkst. pabėgėlių
+4

Taip pat skaitykite: