„Per mėnesį numečiau 20 kg”

Tikėjimas, kad tabletės padės numesti svorį, gali būti pražūtingas (Skirmanto Malinausko nuotr.)

„Išgeriu tabletę ir visą dieną nejaučiu alkio“, – tokios ir panašios reklaminės istorijos mirga spaudoje. Stebuklingos piliulės aptarinėjamos interneto forumuose, o nelegalūs maisto papildai keliauja iš rankų į rankas. Eksperimentai su sveikata baigiasi ligoninėse.

„Visą dieną gulėjau lovoje. Žiaurus alpimas ir širdies permušimai. Maistas kėlė šleikštulį. Per dieną prisiversdavau išgerti tabletę ir tris stiklines vandens“, – internetiniam dienraščiui „Alfa.lt“ savo istoriją pasakojo Kristina.

Taip mergina prisimena bandymus lengvai ir greitai numesti svorio. Kristina su antsvorio problema susidūrė pagimdžiusi mergaitę. „Vyras dirba. Į sporto salę dėl vaiko eiti negalėjau. Internete radau atsiliepimus apie vieną maisto papildą“, – pasakojo mergina.

Vaistai iš turgaus

Kristina internete rado informacijos apie skandalingai Lietuvoje išgarsėjusį maisto papildą „Li Da“. Kol kas jo mūsų šalyje legaliai nusipirkti neįmanoma. Tačiau tai merginos nesustabdė. „Kai lankydavausi Kalvarijų turgavietėje, mačiau, kaip viešai pardavinėjamos įvairios tabletės. „Li Da“, paprašius, buvo ištraukiama iš po prekystalio“, – pasakojo Kristina.

Ji pasirinko kitą kelią. Internete susirado „stebuklingas“ tabletes platinančios moters telefoną. Paskambino ir susitarė susitikti. „Už 30 tablečių sumokėjau 120 litų. Turėjau gerti po vieną tabletę per dieną rytais. Dažniausiai palydėdavau vyrą į darbą, išgerdavau tabletę ir atisguldavau pamiegoti su 10 mėnesių dukrele. Atsikėlusi jaučiau svaigulį. Į maistą negalėjau net pažvelgti. Buvau pripratusi kiekvieną dieną valgyti pusryčius, tačiau po tabletės negalėjau prisiversti išgerti net kavos puodelio“, – pasakojo Kristina.

Svoris iš tiesų krito – 84 klg sverianti mergina per devynias dienas numetė 7 kg. Beveik po kilogramą per dieną tirpstantis antsvoris jos visai nedžiugino. “Supratau, kuo tai gali baigtis. Svoris krito, nes visiškai nevalgiau”, – prisiminė Kristina.

Prireikė pagalbos

Šį eksperimentą nutraukė merginos mama. Ji Kristiną rado nualpusią ir nedelsiant paskambino pažįstamai farmacininkei. Ši paaiškino, jog toks papildas Lietuvoje nepardavinėjimas, o bet kokios tabletės, taip stipriai keičiančios žmogaus maitinimosi įpročius, yra pavojingos.

„Nesu tikra, kad iš tikrųjų gėriau originalius papildus. Pakuotė buvo kiniška, tačiau jokio informacinio lapelio joje nebuvo. Tabletėse galėjo būti ir žmogų apsvaiginančių medžiagų. Kitaip negaliu paaiškinti tokio pasišlykštėjimo maistu“, – pasakojo Kristina.

Mergina susisiekė su jai tabletes pardavusia moterimi, tačiau buvo apšaukta. Pardavėja aiškino, kad net ir geriant papildus būtina valgyti, o svaigulys ar bloga savijauta – visai suprantami dalykai.

Skandalingos tabletės

Kristina – ne vienintelė apsukrių pardavėjų auka. Aiškėja, kad maisto papildas „Li Da“ jau kuris laikas nelegaliai platinamas šalyje. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atstovai žiniasklaidai tvirtino girdėję nusiskundimų (pavyzdžiui, viena mergina blogai pasijuto išgėrusi kirpykloje nelegaliai įsigytų tablečių), tačiau nieko padaryti negali, nes yra atsakingi tik už vaistus, o ne už maisto papildus. 

Respublikinio mitybos centro tinklalapyje skelbiami visi registruoti maisto papildai. Tarp 1611 registruotų papildų yra ir „Li Da“. Jas įvežti leista bendrovei „Artekanas“. Įmonės vadovas Viktoras Nesterovas internetiniam dienrašiui „Alfa.lt“ teigė, jog kol kas legaliai nusipirkti papildo negalima.

„Dar nesutvarkyti visi formalumai. Žinau, kad papildą žmonės perka nelegaliai, tačiau tokiu būdu dažniausiai parduodamos falsifikuotos tabletės. Teko girdėti, kad jos padirbinėjamos Maskvoje. Gerai, jeigu tokios tabletės nebūna kenksmingos, tačiau kartais į jas prideda tokių nesąmonių“, – sakė įmonės vadovas.

Kovoti beviltiška

V. Nesterovas tvirtino, kad kovoti su nelegaliai platinamais papildais – beviltiška. „Galėtume kreiptis į policiją, tačiau iš to nieko gero nebus. Pavyzdžiui, Kalvarijų turguje laisvai prekiaujama maisto papildais. Iš jų 90 proc. – padirbti. Ir niekas nieko nedaro. Blogiausiu atveju pardavėjas susimoka baudą”, – sakė jis.

Taip pat buvo pasiūlyta bet kokius siūlymus greitai numesti svorio žiūrėti labai atsargiai. „Jei viskas gerai, realu per pirmą mėnesį numesti 4–5 kg. Vėliau svorio kritimas nusistovi. Jei gerdamas kažkokius papildus numeti daugiau nei aštuonis kilogramus, gali labai pakenti savo sveikatai“, – sakė įmonės vadovas.

V. Nesterovas taip pat užsiminė apie galimą šalutinį poveikį. Pirmas dvi dienas gali kamuoti nemiga, turėtų sumažėti apetitas. Tačiau, pajutus rimtesnius sveikatos sutrikimus, reiktų nedelsiant kreiptis į medikus.

Lengviausias kelias

Nelegaliomis priemonėmis numesti svorį susidomi vis daugiau žmonių. Psichologas Raimundas Alekna patikino, jog tai vyksta dėl kelių priežasčių: „Žmogus linkęs rinktis lengviausią kelią ir atsakomybę perkelti ant kito pečių. Mes norim tikėti tuo, kas mums naudinga, lengvai pasiduodame įtakai, tampame reklamos aukomis“, – sakė jis.

Psichologas teigė, jog žmogų dažnai vilioja tai, kas uždrausta. Iš čia ir kyla noras išbandyti įvairius mažai žinomus ir legaliai neparduodamus papildus. Pagundai lengviau pasiduoda žmonės, vaikystėje nesugebėję išsiugdyti savarankiškumo ir kritiško mąstymo.

Tačiau kartais toks tikėjimas padeda. „Medicinoje tai vadinama „placebo efektu“. Net ir įprasti vaistai veikia panašiai. Galima sakyti, juose 40 proc. veikliųjų medžiagų ir 60 proc. tikėjimo. Vartodami papildus ar vaistus žmonės tikisi gero rezultato. Kartais šis tikėjimas gali būti sveikimo priežastis“, – sakė R. Alekna.

Taip pat skaitykite: