„Panoramos“ reportažo aptarimas eteryje iššaukė atsakomąją kritiką

lrt.lt

Nuskambėjus konfliktui tarp Lietuvos radijo laidos „Tarp Rytų ir Vakarų“ autoriaus Dariaus Kuolio ir naujos LRT administracijos, savaitraštis „Atgimimas“ pateikia interviu su D. Kuoliu ir kritiškai apie jį atsiliepiantį LRT Tarybos nario Žurnalistų sąjungos (ŽS) pirmininko Dainiaus Radzevičiaus komentarą.

D.Kuolys aiškina, kad savo laidoje su pašnekovais diskutavo, kaip Lietuvoje kuriama viešoji erdvė ir ar žmonės gauna patikimą informaciją. Buvo aptartas ir gegužės 5 d. Lietuvos televizijos naujienų laidoje „Panorama“ parodytas reportažas apie teismus. Trys pašnekovai – Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas, Teisėjų tarybos pirmininkė Laima Garnelienė ir prezidento patarėja Aušra Rauličkytė išreiškė vieningą nuomonę, kad Seimas blokuoja Teismų įstatymą. Pasak D. Kuolio, jis ir jo laidos dalyviai pasigedo kitos - blokuojančiųjų nuomonės. Negana to, paaiškėjo, kad J. Sabatauskas sako netiesą, nes įstatymas blokuotas ne tiek Seimo, kiek būtent jo ir socialdemokratų iniciatyva. J. Sabatauskas vėliau pasipiktino reportažu, sakė, kad „Panoramos“ siužetas buvo ištrauktas iš konteksto, nepatikimas.

D.Kuolys sako nesuprantąs jam skirtų LRT administracijos priekaištų dėl kolegos iš televizijos reportažo aptarimo: „Kur yra atskaitos taškas: ar pagarba visuomeninio transliuotojo žiūrovams, ar kažkoks klaninis vienybės jausmas.“ Jis pastebi, kad jam anksčiau teko rengti kritiškų laidų apie LRT ir pats laidoje dalyvavęs tuometinis LRT Tarybos pirmininkas Romas Pakalnis sveikino tokią iniciatyvą. „Situacija keičiasi: tai, kas buvo sveikinama ir tapę LRT praktika, dabar tampa rūpesčiu.“

Laidos „Tarp Rytų ir Vakarų“ autorius sako, kad neketina rašyti pasiaiškinimo, atsiprašyti „Panoramos“ žurnalisto.

„Atgimimas“ taip pat teiraujasi, kodėl antrojoje LRT televizijos programoje LTV2 neliko D. Kuolio laidos „Sankirtos“. Autoriui priežastys atrodo keistos, nes sutartis buvo pasirašyta iki sezono pabaigos, kuris neva baigėsi gegužės pradžioje, nors vėliau naujasis LRT Tarybos pirmininkas Valentinas Milaknis sakė, kad sezonas dar nesibaigė.

Tuo tarpu ŽS pirmininkas D. Radzevičius savo komentare negaili kritikos D.Kuoliui. Jis smerkia radijo laidos autorių, už tai, kad šis ėmėsi auklėti „Panoramos“ žurnalistą, nors pačio darbo metodai nėra be priekaištų.

„Sudėtinga būtų vadinti D. Kuolį profesionaliu žurnalistu. Į tai, kad jam labiau rūpi politika, o subjektyvus jo požiūris dažnai laidoje užgožia vedėjo funkciją, dėmesį atkreipė ne vienas klausytojas <...> Žiniasklaidos kritika gerai. Tačiau ar tai buvo kritika? Į šį klausimą atsakys tik LRT administracija, kurios sprendimas turėtų tapti rimtu precedentu ateityje, - komentare rašo D. Radzevičius ir kelia klausimą, kodėl apskritai LRT eteryje laidas veda ne LRT atsakingi žurnalistai, o ne visada vien tik norą informuoti visuomenę turintys asmenys. - Ar tie žmonės pateikia LRT administracijai savo viešųjų ir privačių interesų deklaracijas? Ar domimasi, kodėl jų pašnekovų ir temų kryptis dažnai yra vienpusė?“

Lietuvos žurnalistų draugijos (LŽD) išplatintame pranešime, kad Audrius Siaurusevičius, kaip ir kiekvienas žurnalistas, turi teisę į asmeninę nuomonę bei politinius įsitikinimus, tačiau kaip nacionalinio transliuotojo generalinis direktorius, privalo rūpintis ne vienos nuomonės protegavimu, o kiek įmanoma objektyvesniu įvairių nuomonių atspindėjimu. Vieša diskusija apie nacionalinio transliuotojo laidų kokybę ne tik nekenkia nacionaliniam radijui ir televizijai, o priešingai, užtikrina glaudesnį ryšį su piliečiais, apmokančiais šios įstaigos veiklą, ir verčia pasitempti.

LŽD manymu, reikia išplėsti LRT tarybos įgaliojimus ir atsakomybę už situaciją šioje įstaigoje, turinčioje strateginę reikšmę demokratijos egzistavimui Lietuvoje.
Alfa.lt

Taip pat skaitykite: