Parketas ir... žieminiai batai

Vyiški batai (SCANPIX nuotr.)
Aa+Aa-

Kas tarp jų bendra? Iš principo neturėtų būti nieko. Tačiau realybėje (tai yra, bent jau darbovietėje) mes triname šią (ar kitą) grindų dangą su žiemine avalyne. Ar taip iš tikrųjų turi būti? Pagaliau – ar tai higieniška?

Ilga kelionė etiketo link

Nieko nuostabaus, kad su Vakarų civilizacijos smulkmenomis susipažįstama ne per savaitę ar mėnesį. Pamenate, kokią nuostabą prieš penkiolika metų kėlė vandens ar dujų skaitikliai? O prasidėjęs šiukšlių rūšiavimo vajus? Ta tikroji aplinkosauga, neapsiribojanti vien tik metalo laužo ar makulatūros rinkimu? Tad nieko nuostabaus, kad senos, laiko patikrintos „mados“ papučia pas mus ir ten, kur anksčiau tai buvo laikoma smulkiaburžuaziniu išsigalvojimu. O būtent: ar reikia biurų (pačia plačiąją prasme, turint omenyje ir valdžios institucijas, ir verslo pasaulį) darbuotojams šaltuoju metų periodu atėjus į darbą persiauti avalynę?

Neginčijamas mūsų etiketo („subalansuoto“, beje, ir vyrams, ir moterims) žinovas, Seimo narys Arminas Lydeka, čia kategoriškas kaip inkvizitorius. Pasak jo, mes (sąmoningai arba dažniausiai ne) rengiamės pagal tam tikrus aprangos kodus. Tai yra, stengiamės nors minimaliai derinti avalynę su viršutiniais drabužiais, o šiuos dar – ir tarpusavyje. Antraip mūsų vyrai vaikščiotų ant golfo užsinėrę kaklaraištį, o moterys...

Tačiau nenukrypkime į etiketo akligatvius. Taigi, pasak A. Lydekos, jei darbe vis dėlto vyrauja kostiuminės „nuotaikos“ (taikytina tiek vyrams, tiek moterims), tai prie šio ansamblio turi būti derinama ir avalynė. Nes kiekviena avalynė turi savo vietą ir laiką. Tad ir vyrai, atėję į valdišką ar firmos kabinetą, privalo persiauti batus. Tiesa, pastebi pašnekovas, dauguma mūsų moterų tai žino, o iš tos daugumos bent pusė taip ir daro.

Ir kaip, pasidomėjome mes mūsų etiketo „šviesuolio“, ar mes šia tema smarkiai atsiliekame nuo tų apsišvietusių Vakarų? A.Lydeka mus nuramino: ir ten visko būna, ir tenykščiai vyrai bei moterys 100 proc. etiketo taisyklių nesilaiko. Tačiau laikosi žymiai labiau. Perėjęs daugeliu Briuselio valdžios koridorių, mūsų parlamentaras pastebi: ir pas mus vis labiau ateina „žieminis“ etiketas. Net mūsų vyrai ir tie jau ima suprasti: kad ir kokie elegantiški būtų žieminiai batai, jie vis tiek nedera prie kostiumo. Bent jau mūsų bankininkai tai įsisąmonino (kai būsite tokioje įstaigoje, atkreipkite į tai dėmesį). O dabar – keli A. Lydekos ir kitų etiketo korifėjų patarimai kabinetų „gyventojams“: su kokiais gi batais vaikščioti kad ir po tą patį parketą?

Vyrams: mokasinai, sandalai ar?..

Jeigu jau vyriškosios giminės būtybė ryžosi žiemą darbe nusiauti žieminius batus, dera žinoti, kad „seni geri“ vasariniai batai tam netiks. Netiks net ir nauji vasariniai bateliai (ypač su perforuotomis skylutėmis). Jūs tik pagalvokite: kaip jie derės prie pašiltintų kojinių ir žieminio kostiumo? O apie nunešiotus vasarinius batus ir kalbėti nėra ko.

Jei norite sudaryti malonų įspūdį, o į buvusius vestuvinius batus jau nebeįkišate kojų, avėkite neutralios spalvos klasikinius mokasinus. Ir koja ilsėsis visą dieną, ir kitam sezonui jau turėsite pranešiotą avalynę. Be abejo, toks variantas netiks banko ar ministerijos darbuotojams. Tokiu atveju geriausias variantas – juodi (arba rudi, žiūrint prie kokio kostiumo derinsite) klasikiniai natūralios odos batai. Suvarstomi ar įsiaunami, darbe tai jokios reikšmės neturi. Tai reikia turėti omeny tik einant į vakarinį renginį. Tuomet dera autis tik suvarstomus batus. Be abejo, dar yra daugybė batų, kurie „netelpa“ net į apylaisvius darbinio etiketo rėmus. Su rėksmingais lakuotais, spalvotais batais ar sportine avalyne jūs galite puikuotis nebent kokioje nors kūrybinėje organizacijoje, tarkim, leidinio redakcijoje, reklamos arba viešųjų ryšių agentūroje. Juk visi žino: ši „publika“ savo galvose (ant kojų, ir ne tik ant jų, ir taip matyti) turi „kažką tokio“. Antraip ji “negimdytų” kūrybinių idėjų.

Moterims: laiveliai ar „kablai“?

Moterims pasirinkimas didesnis. Pats populiariausias bei paprasčiausias būdas – vadinamieji laiveliai. Kukli, tamsios spalvos tokia avalynė idealiai dera ir prie sijono, ir prie kelnių. Tik, aišku, geriau rinktis batelius iš minkštos odos. Net jeigu jūs visą dieną prasėdite prie kompiuterio, ir niekas taip ir neatkreips dėmesio į jūsų kojytės elegantiškus išlinkimus, tai bent jau pačios pėdos pailsės. O ką jau kalbėti apie pardavėjas, kurių visa darbo diena – ant kojų.

Toms, kurios net darbo dienos neįsivaizduoja be aukštakulnių, dera prieš tai kaip reikiant pamąstyti. Jeigu jūsų viršininkė – moteris ir taip pat aukštakulnių garbintoja, pasistenkite avėti batelius, kurių kulniukas bent pora centimetrų žemesnis už jūsų šefės. Ji tai pastebės ir anksčiau ar vėliau atsižvelgs į tai, kad jūs nepretenduojate bent į dalį vadovės autoriteto.

Na, o jeigu viršininkas vyras, tuomet visai kita kalba. Jis, matydamas, kaip jūs, avėdama aukštakulnius išlaikote lygsvarą (vis dar), jūsų gal ir nepaaukštins, tačiau iš gailesčio bent papildomais darbais neužkraus. O tai jau yra šis tas.

O kojinės būtinos?

Apie vyrus čia nėra ką ir kalbėti: atrodo, jau net Seimo nariai žino – baltos (šviesios) kojinės avimos tik vasarą. Vadinasi, visų kitų (tamsių) spalvų vyriškos kojinės toleruotinos tiek banke, tiek savivaldybėje.

Moterims niuansų yra žymiai daugiau. Aišku, jos daug anksčiau nei vyrai žinojo, kad baltos pėdkelnės ir „biurokratinė“ tarnyba – nesuderinami dalykai. Tačiau net ir tamsios šiltos (apie 60 denų) pėdkelnės netiks, jei jūs apsiausite ryškius vasarinius batelius. O jei dar prie to „priderinsite“ vilnonį sijoną su šilta liemene, „vaizdzialis“ bus nekoks. Galioja ir dar viena taisyklė: tamsios kojinės tinka tik prie tamsių batelių. Kiti variantai galimi – scenoje arba po darbo.

P.S. Ir, beje, nepamirškime higienistų patarimų. O jie primena: mūsų kojoms aštuonias ir daugiau valandų šusti kailinėje „nelaisvėje“ yra labai nesveika. Bet koks perkaitinimas (kaip ir peršalimas) kenkia mūsų odai. O jeigu dar karpant nagus atsiveria mažų žaizdelių, po tokių ilgalaikių „pirčių“ mūsų pėdos tampa lengvai pažeidžiamos įvairių infekcijų.
„Savaitė“
*Sutinku su taisyklėmis
Skaityti visus komentarus (8)

Taip pat skaitykite:

Susijusios naujienos

Medinės grindys, parketas, laminatas... Kaip išvalyti? ..

Motiejūnas ikisezoninėse rungtynėse patyrė riešo traumą 1

Kovą dėl 25 tūkst. litų projekte „Kviečiu šokti. Pažadinta aistra“ laimėjo Katažina ir Dainius Dimša 31

Panevėžio pataisos namų direktoriui debiutas ant „Šok su manimi“ parketo kelia baimę 1

Ant „Šok su manimi“ parketo – du naujokai: tituluota gražuolė ir gydytojas 1

Penkauskienė: partneris mane kankina 6