Kalėdų žvaigždė namuose – puansetija

Puansetija (Flickr nuotr.)
Aa+Aa-

Kiekvienuose namuose yra puoselėjamos savo tradicijos. Mes jų nelieskime, tegul atsiskleidžia pačios kaip fantastiškos Kalėdų gėlės ir užpildo mūsų namus šiluma. Kalėdos – susitaikymo ir vilties metas, nuspalvintas tradicinėmis spalvomis – raudona, balta, žalia, auksine, sidabrine, pražydęs vis margesnėmis Betliejaus žvaigždėmis.

Betliejaus žvaigždė – taip romantiškai ir atspindint gražiausią bei prasmingiausią žiemos įvykį – dažnai vadinama nuostabi gėlė. Puansetija arba Euphorbia pulcherrima, arba paprasčiausia karpažolė. O jos giminaičiai – tai yra ir alpinariumų paprastos gėlytės ir dygliuotieji (arba ne) sukulentai, jų atmainų yra apie 2 tūkst. rūšių.

Puansetijos nesupainiosi su kita gėle. Nuo lapkričio vidurio iki vasario vidurio turime galimybę grožėtis visų raudonos spalvos atspalvių žaismu – skaisčiai raudona, net gelsvai rožine arba tamsia it kraujas spalvomis, lyg dangaus dailininko teptuko nerūpestingai nubraukti vienspalviai ar keliaspalviai žiedai. Yra ir baltų, abrikosų, rožinės, geltonos spalvos augalų. Nors iš tikrųjų tie spalvoti žiedai nėra tikri žiedai, o pažiedlapiai. Tikrieji žiedai neišvaizdūs ir slepiasi po vešlia spalvinga karūna.

Puansetija pamažu užkariauja Kalėdų dekoracijų karalienės sostą. Kokių tik šio augalo atmainų nėra! Dideli, iki 50–60 cm aukščio, ir visiškai maži – 7–10 cm. Savo gimtinėje – Meksikoje – šis augalas užauga iki 3 aukščio.

Prekiaujama ir vienastiebėmis, ir šakotomis, ir net svyrančiomis puansetijomis. Jos auginamos vazonėliuose, bet taip pat parduodamos skintos. Puikiai tinka šventinėms kompozijoms. Labai gražiai atrodo sugrupuotos. Skoningai supakuota suteiks daug džiaugsmo ir kaip dovana.

Praūžus šventėms gėlė po truputį tįsta, meta lapus ir nuo pradinio grožio nieko nelieka, o tada, kad ir kaip būtų gaila, dažniausiai puansetija keliauja į šiukšlyną.

Ką daryti, kad galėtumėme grožėtis šiuo augalu kuo ilgiau, o ir kitais metais tas pats augalas džiugintų akį?

Vieta: toliau nuo radiatorių ir šildymo prietaisų, šviesi, bet apsaugota nuo tiesioginių saulės spindulių.

Laistymas: žydėjimo metu gausiai, reguliariai, neleidžiant perdžiūti šaknims

Temperatūra: 18–20 ºC. Laikant šiltesnėje patalpoje augalas labai greitai peržydės

Ypatumai: Lapų pageltimas ir kritimas sąlygotas temperatūros ir vandens režimų nesilaikymo

Dar keli ypatumai

Norint išsaugoti augalą kitiems metams, jį reikia tinkamai prižiūrėti. Nužydėjus ir nukritus tikriems žiedams (tiems mažiems ir neišvaizdiems) – ne bėda. Jeigu tuo laiku augalas numes lapus, jam būtinai reikia sudaryti sąlygas ramybės periodui. Puansetijos ilsisi kovo–balandžio mėnesiais. Augalą patrumpinti iki 10 cm, laikyti beveik sausai, 15 ºC temperatūroje.

Persodinti gegužės pradžioje ar viduryje, pradėti laistyti šiltesniu vandeniu ir reguliariai tręšti kas 7–10 dienų. Norint suformuoti gražų krūmą reikia reguliariai augalą genėti.

Tam, kad pažiedlapiai nusispalvintų gražiomis kalėdinėmis spalvomis, nuo rugsėjo mėnesio būtinai reikia paisyti šviesos režimo. Per parą augalas gali gauti tik 10 valandų šviesos – ir nesvarbu, ar tai bus lempa, ar gatvės žiburys. Šviesą galima reguliuoti visiškai uždengus augalą kibiru arba kartonine dėže.

Atsargiai! Augalas nuodingas – balti syvai gali dirginti odą arba gleivines!

Eglutė, šviečianti lempučių ugnelėmis, stalas, užklotas balta staltiese, nostalgiškas mandarinų ir močiutės prieskonių kvapas, nuostabios, šventinės puansetijos spalvos – ir šventė mūsų namuose....

Alfa.lt
*Sutinku su taisyklėmis
Skaityti visus komentarus (3)

Taip pat skaitykite:

​Kokius šviestuvų jungiklius rinktis?
8 ..

Elektros jungiklis – neatsiejama šviestuvo dalis, kurį naudojame kiekvieną dieną. Šiandien prekyboje jau galima rasti ...

Kaip namus siūlo dekoruoti garsiausi tekstilės ir tapetų namai?
7 ..

Interjero nuotaiką kuria ne vien baldai – ne mažesnę reikšmę turi ir sienų dekoras, užuolaidos, apmušalai, įvairūs ...

Ir namų aplinka gali prisidėti prie jūsų svorio augimo
2 ..

Namuose turite mėgautis tikru poilsiu ir sveiku maistu, tačiau kai kurie dalykai namuose gali paskatinti blogus ...

​Geriausias ateities prietaisas primins iš kur ant stalo atsiranda maisto produktai
8 ..

Gamtos įkvėpta holograminė apsipirkinėjimo sistema „Ateities medžiotojas-rinkėjas“ (angl. Future Hunter-Gatherer) tapo ...

​Priešgaisrinė sistema – ką privalo žinoti visi?
..

Atšalus orams žmonės įjungia radiatorius, šildytuvus, kuria židinius, todėl labai svarbu žinoti, kaip saugiai visa tai ...

​Ko nežinojote apie valymo priemones
..

Ar žinojote, kad apsinuodyti galite tiesiog tvarkydami namus, valydami vonią ar šveisdami virtuvėje prikepusius ...

​6 koncepciniai prietaisai sveikiems ateities namams
 ŽIŪRĖTI 6 ..

Ateities buitiniai prietaisai galėtų daržovėms suteikti bulvinių traškučių skonį, naudoti rankšluosčiai taptų švariais ...

​Nesuvaržytas ir atviras virtuvės interjeras
8 ..

Virtuvė, dar vadinama namų branduoliu arba širdimi, šiais laikais nėra siejama vien tik su maisto ruošimo vieta. ...

​Kaip kūrybingai naudoti buities daiktus
..

Labai smagūs ir įdomūs patarimai, kurie tikrai jums gali padėti buityje, rašo businessinsider.

Ore kabantys židiniai puikiai papuoš bet kokią aplinką
..

Mūsų draugai iš žurnalo „Trendir“ pristatė šį antstato tipo (penthauzo) butą, kuriame įrengti du kabantys židiniai.