Paieška
Orai ºC
Horoskopai
Astromanija

Oro policijos misiją Baltijos valstybėse iš portugalų perima norvegai

Naikintuvas F-16 (Andriaus Vaitkevičiaus nuotr. | Alfa.lt)
Keisti teksto dydįAa+Aa-
NATO sankcionuotą Baltijos šalių oro erdvės apsaugos misiją portugalų kariai perduos norvegams.

Penktadienį Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Zokniuose prie Šiaulių vyks NATO oro policijos funkcijas Baltijos valstybėse vykdančių karinių vienetų pasikeitimo ceremonija.

Tai jau antras kartas, kai Norvegijos karališkosios karinės oro pajėgos vykdys NATO oro policijos misiją Baltijos padangėje. Pirmą kartą norvegų kariai šią misiją Baltijos šalyse vykdė 2005 metais.

Norvegijos karių kontingente tarnaus iki 60 karių, kurie saugos oro erdvę keturiais JAV gamybos naikintuvais "F-16", pranešė KAM. Tokiais pačiais naikintuvais Baltijos oro erdvę saugojo ir Portugalijos kariai.

Po trijų mėnesių iš norvegų misiją perims lenkai.

Nuo 2004 metų, Lietuvai, Latvijai ir Estijai tapus NATO narėmis, oro policijos misiją Baltijos valstybėse po tris mėnesius vykdė Belgijos, Danijos, Didžiosios Britanijos Norvegijos, Olandijos, Vokietijos, JAV ir Lenkijos kariai, nuo 2006 metų pavasario prasidėjusiame keturių mėnesių misijos rotacijų cikle - Turkijos, Ispanijos, Belgijos, Prancūzijos kariai. Rumunijos karinių oro pajėgų kariai misiją vykdė tris mėnesius, o paskutinieji, portugalai - pusantro mėnesio.

Baltijos šalys neturi oro erdvės patruliavimui tinkamų orlaivių. Šiaurės Atlanto Tarybos sprendimu, Lietuvoje dislokuoti lėktuvai ir kontingentai, kurie po kelis mėnesius saugo Baltijos šalių oro erdvę.

Pernai trijų Baltijos šalių gynybos ministrai paprašė NATO sąjungininkų, kad laikinas sprendimas dėl oro policijos taptų ilgalaikiu, o pati misija būtų pratęsta mažiausiai iki 2018 metų.

Lietuva teigia, kad kol Aljansas užtikrina oro erdvės apsaugą, šalis turi galimybę sutelkti dėmesį ir išteklius į kitų gynybos prioritetų ir NATO Pajėgų tikslų įgyvendinimą bei dalyvavimą tarptautinėse operacijose. Jeigu Lietuva šiuo metu būtų priversta įsigyti ir išlaikyti naikintuvus, jai tektų persvarstyti daugelį kitų, ypač su sausumos pajėgomis susijusių gynybos projektų.

BNS
Komentarai

Taip pat skaitykite:

Medikų rūpestis – sugauti širdies infarkto siunčiamus signalus

Aštrus skausmas staiga surakina krūtinę? Smelkiasi į kairę ranką? Į mintis įsiskverbia paniška mirties baimė? Visa tai kasdien Lietuvoje patiria daugybė žmonių. Širdies infarktas, kaip ir kitos kraujagyslių ligos, mūsų šalyje – vienos dažniausių. Suteikti laiku pagalbą jų ištiktiems žmonėms – ir Respublikinės Šiaulių ligoninės rūpestis.

Lietuvos kariuomenė įsigis tris tolimojo siekio radarus

Siekdama stiprinti šalies oro erdvės stebėjimą, kontrolę ir gynybą, Krašto apsaugos ministerija patikslino ankstesnius tolimojo siekio radarų įsigijimo planus ir, be anksčiau numatytų dviejų radarų, įsigis trečią tolimojo siekio radiolokatorių.
Papildomą radarą planuojama įrengti Lietuvos kariuomenės radiolokaciniame poste, esančiame Ceikiškės kaime (Ignalinos r.). Per artimiausius penkerius metus taip pat numatoma visiškai modernizuoti šio posto infrastruktūrą, pritaikant ją naujai technikai.

Slovėnijoje inauguruota Lietuvos garbės konsulinė pareigūnė

Liublianoje balandžio 10 dieną inauguruota pirmoji Lietuvos garbės konsulinė pareigūnė Slovėnijoje Nevenka Leban.
Pristatydama N. Leban, Lietuvos ambasadorė Slovėnijoje Izolda Bričkovskienė pažymėjo, kad Lietuvos konsulinės įstaigos, vadovaujamos garbės konsulinės pareigūnės, įsteigimas Slovėnijoje ženkliai prisidės stiprinant dvišalę kultūros, verslo ir akademinę partnerystę.

Lietuvos gėjams – galimybė pasirodyti pasauliui

Lietuvoje nepalankiai vertinamiems homoseksualams nušvito galimybė pasireikšti ir parodyti save pasauliui – mūsų šalis įgijo teisę siųsti savo atstovą į Austrijoje vyksiantį konkursą „Mr. Gay Europe“.
Tinklalapyje Gayline.lt skelbiama, kad ankstesniais metais Lietuvoje atranka nebuvo organizuota, todėl nebuvo ir oficialaus atstovo. „Šiais 2014 metais leidimas organizuoti atranką buvo gautas, o leidimui suteikta 1 metų licencija“, – skelbiama tinklalapyje.

Lietuvos ekonominėje zonoje – Rusijos karinio laivo trukdymai

Lietuvos karinis laivas Baltijos jūroje ketvirtadienį reagavo į Rusijos karinio laivo trukdymą Lietuvos ekonominėje zonoje, kur dėl karinių pratybų buvo nukreipinėjami laivai, penktadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija.

Sausio 13-osios memoriale – Maidano kovą liudijantys grindinio trinkelių akmenys

Šiandien, balandžio 11 d., Ukrainos „Spilno“ televizijos žurnalistai Antonas Berežis ir Darijus Simo Seimo Pirmininko pavaduotojui Petrui Auštrevičiui perdavė Maidano kovą liudijančius grindinio trinkelių akmenis.
Pasak Seimo Pirmininko pavaduotojo P. Auštrevičiaus, labai malonu, kad Ukrainos žurnalistai nutarė perduoti šiuos akmenis, kurie tuo metu buvo barikadų dalis, buvo ginklas, kuriuo buvo ginamasi nuo jėgos struktūrų, ne vieną kartą bandžiusių palaužti Maidano dvasią.