Nauja darbo rinkos mada: praktika dangstomas nemokamas darbas

Darbuotoja (© 123rf.com)

Darbo ieškantys ir skelbimus neršiantys žmonės turi būti pasiruošę kelis mėnesius „savanoriauti“ ar „praktikuotis“ be atlygio. Pastebima, kad vis daugėja pasiūlymų kurį laiką padirbėti nemokamai ir ne tik trišalę sutartį tarp mokslo įstaigos, darbdavio ir studento pasirašiusiems jaunuoliams. Darbo inspekcija kai kuriose įmonėse taip pat randa „praktiką atliekančių“ nelegalių darbuotojų. Tiesa, darbdaviai tvirtina, kad daugeliui darbuotojų bandomasis laikotarpis be atlygio būna gana trumpas – radę tinkamą žmogų, pasistengia jį įdarbinti greičiau.

Keli mėnesiai darbo – be atlygio

„Prasideda nauja manija – 2–3 mėnesius dirbsite savanoriškai, o po to yra galimybė sudaryti darbo sutartį. Logiška, jei tai skirta studentams be patirties, bet labai daug skelbimų, kuriuose nerašo, kad nemokamai padirbėti siūlo tik neturintiems patirties jaunuoliams“, – atsiduso darbo ieškanti vilnietė Jovita, pasiūliusi naujienų portalui Alfa.lt atkreipti dėmesį į vis dažnesnes situacijas, kai darbdaviai siūlo keletą mėnesių dirbti be atlygio.

Praktika ir savanorystė, ir tik po kelių mėnesių būsiantis pokalbis dėl užmokesčio, vadybininkų paieška, kurie rastų naujų klientų, praktikuotųsi ir kurį laiką negautų atlygio. Kai kuriuose skelbimuose, anot juos gerai išnagrinėjusios jaunos moters, keliami reikalavimai labiau orientuoti ne į praktikos siekiančius studentus, o į patirties jau turinčius darbuotojus. Lieka neaišku, kiek jų išlaiko išbandymą ir gauna tikrą darbo pasiūlymą.

Žvilgtelėjus į darbo skelbimus internete, išties matyti, kad nemažai darbdavių pageidauja pirmiausia išmėginti kandidatą praktika. Renginių organizavimo firma ieško praktikanto, kuris dirbtų su klientais, rengtų komercinius pasiūlymus ir viešųjų pirkimų dokumentus, planuotų renginius – ieškoma praktikanto, kuris jau turi patirties dirbti su projektais, administravimu, turi puikių vadybos įgūdžių.

Praktika gali trukti ir trumpiau

ƒ„Marketingo“ aistruolio darbui su tiesioginėmis vaizdo transliacijomis internetu, seminarais, mokymais ieškančio projekto „WEBseminarai.lt“ atstovai, siūlantys pirmuosius 2–3 mėnesius praktikos ir savanorystės, žada, kad pasipraktikavus bus tariamasi dėl užmokesčio. Žadama, kad, jei kandidatas pasirodys tinkamas darbui, neapmokamą praktiką nuolatiniu darbu paversti greičiau.

„Projektas neturi sukaupęs finansinio kapitalo ir už jo nestovi „turtingi dėdės“. Viską užsidirbame patys, todėl negalime iš karto samdyti profesionalų, kuriuos labiausiai motyvuotų didelis atlygis. Mūsų komanda išaugo iš žmonių, kuriems pinigai nėra didžiausia motyvacija, projektas jaunas, tokių žmonių ieškome ir toliau“, – aiškino „WEBseminarai.lt“ direktorius Vaidotas Valiukevičius, pridūręs, kad praktikos laikotarpis pasirinktas standartiškai tokios trukmės, kurią dažniausiai nurodo mokslo įstaigos.

Su interneto seminarais dirbančioje įmonėje, pasak jos atstovo, beveik nėra monotoniško darbo, kurį paprastai atlieka praktikantai – atėję padirbėti kandidatai rimtai ruošiami, stebimi, ar tiks tolesniam darbui. Dažnai jų galimybės įvertinamos tik įpusėjus praktikos terminui ir pasiūloma dirbti jau už atlygį. „Visa komanda juos moko ir skiria daug savo darbo laiko. Praktikantai tampa darbuotojais, jeigu patys to nori ir siekia.

Matematika paprasta – jeigu atėjęs žmogus sukuria pridėtinę vertę įmonei ir ta vertė bent jau padengia jo galimos darbo vietos kaštus, iš karto kalbamės dėl ateities. Ir būna labai apmaudu, jei vis dėlto suklystame pasirinkę žmogų, taip jau buvo – tuomet atsisveikiname anksčiau, nei nurodytas praktikos terminas“, – sakė V. Valiukevičius.

Praktikantams jo įmonėje iškart pasakoma, kad kavos ruošimo ir tiesiog sėdėjimo biure nebus – teks greitai mokytis, analizuoti ir kuo geriau įsilieti į komandą. Toks darbuotojų paieškos būdas esą pasiteisina.

Riba tarp praktikos ir nelegalaus darbo – plona

Šiuo metu darbo santykiuose galiojantys teisės aktai nenumato kitokio gamybinės, mokymo ar kitos rūšies praktikos atlikimo, arba nemokamo darbo, išskyrus atvejus, kai asmuo mokosi mokymo įstaigoje ir atlieka tokią praktiką pagal mokymosi planą.

Alfa.lt

Taip pat skaitykite:

Populiariausios naujienos

Susijusios naujienos