Paieška
Orai ºC
Horoskopai
Astromanija

Vilniaus paveikslų galerijoje – paroda apie nuostabiąją Prūsiją

 Vilniaus paveikslų galerijoje - paroda apie nuostabiąją Prūsiją (Organizatorių nuotr.)Žiūrėti nuotraukų galeriją
Keisti teksto dydįAa+Aa-

Lietuvos dailės muziejus ir Rytų Prūsijos dailės mylėtojų draugija „Nidden“ lapkričio 21 d. 16 val. Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) atidaro parodą „Nuostabioji žemė. Dailininkai Rytų Prūsijoje. XIX–XX a. pirmos pusės tapyba iš Aleksandro Popovo rinkinio“. Paroda veiks iki 2014 m. kovo 30 d.

Parodoje eksponuojami kūriniai iš draugijos „Nidden“ nario A. Popovo pastaraisiais metais sukaupto dailės rinkinio, kuriame pristatoma Rytų Prūsijoje gimusių, nuolat gyvenusių ar tik epizodiškai čia buvojusių dailininkų kūryba.

Parodą atidarys Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys, Všį „Nidden“ pirmininkas Aleksandras Popovas, šios draugijos direktorė Ilona Motiejauskienė, parodos kuratorė Kristina Jokubavičienė, LDM Prano Domšaičio galerijos vedėja (Klaipėda). Muzikuos pianistas Paulius Rudokas.

Grupelė bendraminčių, kraštotyros ir istorijos mėgėjų, 2009 m. Klaipėdoje įkūrė VšĮ Rytų Prūsijos dailės mylėtojų draugiją „Nidden“, kurios tikslas – dailės darbų, sukurtų Rytų Prūsijoje, kurie vaizdingai byloja apie regiono gamtą, praeitį, gyventojus, paieškos, rinkimas bei sklaida.

Vienas aktyviausių draugijos narių, jos pirmininkas Aleksandras Popovas, beveik dešimt metų renka dailės kūrinius, susijusius su Rytų Prūsija. Šiuo metu rinkinyje yra maždaug 1000 tapybos ir grafikos darbų, kurie reprezentuoja beveik 300 dailininkų. Draugija „Nidden“ populiarina, pristato rinkinio kūrinius plačiajai visuomenei, rengia parodas. Jau įvyko per dešimt parodų Nidoje, Rusnėje, Kaliningrade (Rusijos Federacija), Klaipėdoje ir Kaune. Parodų sėkmė, visuomenės susidomėjimas, kūrinių paieškų metu sukaupti faktai ir patirtis draugiją „Nidden“ paskatino 2013 m. A. Popovo dailės rinkinio pagrindu išleisti pažintinį šviečiamąjį leidinį Kelionė į prūsiškąjį „Barbizoną“.

Rytų Prūsijoje susikirto kelių tautų likimai, jų istorinėje atmintyje kraštas siejamas su lemtingais įvykiais ir daugelio asmenybių vardais. Dailininkai palaikė plačius tarptautinius meno ryšius, šio krašto dailėje tampriai pynėsi Europos mene plitusios stilistinės kryptys ir tendencijos. Sudėtinga Rytų Prūsijos istorija užmarštin nunešė daugelio čia kūrusių dailininkų vardus, didžioji dalis kūrinių buvo prarasta, dalis jų pateko į privačias rankas ir tik vienas kitas – į muziejus. Šiame kontekste A. Popovo rinkinys turi ne tik estetinę, bet ir istorinę-pažintinę reikšmę.

Parodoje supažindinama su 78 dailininkų kūryba, eksponuojama 116 tapybos darbų. Jie sukurti XIX a.–XX a. pirmoje pusėje, kai Rytų Prūsijos dailė išgyveno pakilimą, o kraštas buvo tapęs traukos centru daugeliui dailininkų.

Paveikslai, nutapyti aliejumi, tempera, akvarelės, pastelės atspindi ryškiausius Rytų Prūsijos dailės istorijos reiškinius – Karaliaučiaus meno akademiją ir Nidos dailininkų koloniją, supažindina su čia gimusių, nuolat šiame krašte gyvenusių ar tik epizodiškai jame buvojusių dailininkų kūryba.

Parodoje dominuoja peizažai, juos papildo figūrinės kompozicijos ir portretai. Vyrauja įvairių Rytų Prūsijos vietovių, Romintos girios, Sembos pusiasalio pakrančių, Aistmarių, Kuršių nerijos motyvai: miškai, platūs laukai, marios, jūra, pakrantės, kopos, žvejų valtelės, kurėnai, burvaltės ir garlaiviai, upės ir ežerai, briedžiai, elniai, laukiniai ir vandens paukščiai, žvejų ir valstiečių kasdienybė, nerūpestingi poilsiautojai. Peizažuose skleidžiasi kartais rūstus, kartais paslaptingas ar nuostabiai atviras miškų, laukų, vandenų ir kopų žemės grožis.

Plati stilistinė parodoje eksponuojamų kūrinių skalė – nuo akademizmo, sentimentalaus realizmo, vėlyvojo impresionizmo, natūralizmo iki ekspresionizmo ir naujojo daiktiškumo. Keli jau XX a. antroje pusėje sukurti darbai, atstovaujantys vėlyvojo ekspresionizmo krypčiai, atskleidžia fenomenalų Rytų Prūsijos dailės po 1945 m. bruožą – negalėdami vykti į pamėgtas vietas, dailininkai, remdamiesi atmintyje giliai įstrigusiais įspūdžiais, tapė „prisiminimų“ paveikslus.

Draugija „Nidden“ tęsia Rytų Prūsijos dailės paveldui aktualių kūrinių paieškas, jos narių parengtuose dailininkų sąrašuose yra per 400 Rytų Prūsijoje kūrusių dailininkų pavardžių. A. Popovo rinkinys nuolat pildomas naujais tapybos ir grafikos darbais, o įsigytieji kūriniai laukia išsamių tyrinėjimų, autorystės ir datavimo tikslinimų.

Po parodos Vilniuje visa kolekcija bus pristatoma Klaipėdoje, LDM Prano Domšaičio galerijoje.
Alfa.lt
Komentarai

Taip pat skaitykite:

Lietuvos nacionaliniame muziejuje – „1410. Žinomas nežinomas Žalgiris“ premjera

Balandžio 17 d. 17 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus salėje, Arsenalo g. 3, užbaigiant 2013–2014 m. paskaitų ciklą „Lietuvos pilys: istorija ir tyrimai“, ketvirtadienio kultūros istorijos vakare bus pristatytas dokumentinis istorinis filmas „1410. Žinomas nežinomas Žalgiris“.
1410 m. liepos 15 d. prie Griunvaldo (Lenkija) įvyko vienas didžiausių vėlyvųjų viduramžių Žalgirio mūšis, nulėmęs tolimesnę Europos ateitį.

Galerijoje „Meno niša“ – darbų parodą pristato penktokas!

Simono Daukanto progimnazijoje besimokantis penktokas dailininkas Jarlas Aleksandras Brantingas jau spėjo pagarsėti ne tik kaip kaip puikus istorijos ir mitologijos žinovas bei televizijos projektų „Vunderkindai.lt“ bei „Tūkstantmečio vaikai“ dalyvis. Klasiokus ir mokytojus Jarlas žavi ne tik žiniomis, perskaitytomis knygomis, bet ir gausybe simbolių, kurie įpinti į jo spalvingus paveikslus.

Kaune pristatoma paroda „Maidano veidai: Kijevas, 2013–2014“

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje, balandžio 15 d., antradienį, 12.30 val.atidaroma fotografijų paroda „Maidano veidai: Kijevas, 2013–2014“.
Renginyje dalyvaus Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas, Ukrainos bendruomenės Lietuvoje steigimo iniciatorius, vertėjas, žurnalistas Vasil Kapkan, kunigas vienuolis (bazilijonas) Pavlo Jachimec OSBM, broliai vienuoliai (iš Vilniaus tėvų bazilijonų vienuolyno), istorikas dr. Kęstutis Bartkevičius, dr.

Šokių diena dovanos daugiau nei septynis tūkstančius atlikėjų šypsenų

Daugiau nei 7,5 tūkst. šokėjų, spalvingi tautiniai drabužiai, nuotaikinga muzika ir įspūdingos šokių kompozicijos... Tokią dovaną šalies šokio mėgėjams šių metų liepos 5 dieną, šeštadienį, Lietuvos futbolo federacijos stadione rengia jubiliejinės Dainų šventės organizatoriai.

Jonyno filmui „Lošėjas“ – du prizai iš lenkų režisieriaus rankų

Kovo 30–balandžio 13 dienomis vykusiame tarptautiniame Paryžiaus kino festivalyje „L‘Europe Autour de l‘Europe“ pagrindinėje programoje „Prix Sauvage“ varžęsis Igno Jonyno „Lošėjas“ buvo apdovanotas specialiuoju žiuri prizu ir „Prix Luna“ už geriausią filmą.
9-ąjį kartą organizuojamas festivalis didžiausią dėmesį skiria Europos autorinio kino naujienoms ir pristato prancūziškas filmų premjeras. Skirtingos komisijos skiria apdovanojimus dviejose kategorijose.

„Gitarų vakare“ – skrydis aplink pasaulį

Kovo mėnesį įvyko 16-asis „Gitarų vakaro 2014“ koncertas. „Gitarų vakaras“ – tai Kauno technologijos universiteto, Statybos ir architektūros fakulteto studentų atstovybės STATIUS organizuojamas kasmetinis geros muzikos vakaras, skirtas atsiskleisti dar neišgirstiems, nepastebėtiems talentams. Šių metų „Gitarų vakaro“ tema buvo „Skrydis aplink pasaulį“, kuri leido parodyti tai, jog egzistuoja daugybė muzikos kūrinių, kuriuose gitara gali skambėti nepaprastai jaudinančiai.

Susijusios naujienos

Kernagio skulptūra Nidoje trečiąkart pakeitė vietą

Dėl darbų Rusijos pusėje gali sustoti Nidos-Morskojės punkto ...

Nidoje laiką rodys ir Saulė, ir Mėnulis

Erica Jennings ir Jurgis Didžiulis surengė išskirtinį ...

Kam „žiniukui“ Rokui Petkevičiui prireikė sodininko ...

Adomaitis: muzika ir kelionės man yra neatsiejami dalykai

Nidoje pradės veikti Klaipėdos krašto prijungimo prie ...

Nidoje prasideda tradicinės kino naktys

Visą savaitę vyksiantį Manno festivalį atidarys Lietuvos ir ...