Paieška
Orai ºC
Horoskopai
Astromanija

Vilniaus paveikslų galerijoje – paroda apie nuostabiąją Prūsiją

 Vilniaus paveikslų galerijoje - paroda apie nuostabiąją Prūsiją (Organizatorių nuotr.)Žiūrėti nuotraukų galeriją
Keisti teksto dydįAa+Aa-

Lietuvos dailės muziejus ir Rytų Prūsijos dailės mylėtojų draugija „Nidden“ lapkričio 21 d. 16 val. Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) atidaro parodą „Nuostabioji žemė. Dailininkai Rytų Prūsijoje. XIX–XX a. pirmos pusės tapyba iš Aleksandro Popovo rinkinio“. Paroda veiks iki 2014 m. kovo 30 d.

Parodoje eksponuojami kūriniai iš draugijos „Nidden“ nario A. Popovo pastaraisiais metais sukaupto dailės rinkinio, kuriame pristatoma Rytų Prūsijoje gimusių, nuolat gyvenusių ar tik epizodiškai čia buvojusių dailininkų kūryba.

Parodą atidarys Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys, Všį „Nidden“ pirmininkas Aleksandras Popovas, šios draugijos direktorė Ilona Motiejauskienė, parodos kuratorė Kristina Jokubavičienė, LDM Prano Domšaičio galerijos vedėja (Klaipėda). Muzikuos pianistas Paulius Rudokas.

Grupelė bendraminčių, kraštotyros ir istorijos mėgėjų, 2009 m. Klaipėdoje įkūrė VšĮ Rytų Prūsijos dailės mylėtojų draugiją „Nidden“, kurios tikslas – dailės darbų, sukurtų Rytų Prūsijoje, kurie vaizdingai byloja apie regiono gamtą, praeitį, gyventojus, paieškos, rinkimas bei sklaida.

Vienas aktyviausių draugijos narių, jos pirmininkas Aleksandras Popovas, beveik dešimt metų renka dailės kūrinius, susijusius su Rytų Prūsija. Šiuo metu rinkinyje yra maždaug 1000 tapybos ir grafikos darbų, kurie reprezentuoja beveik 300 dailininkų. Draugija „Nidden“ populiarina, pristato rinkinio kūrinius plačiajai visuomenei, rengia parodas. Jau įvyko per dešimt parodų Nidoje, Rusnėje, Kaliningrade (Rusijos Federacija), Klaipėdoje ir Kaune. Parodų sėkmė, visuomenės susidomėjimas, kūrinių paieškų metu sukaupti faktai ir patirtis draugiją „Nidden“ paskatino 2013 m. A. Popovo dailės rinkinio pagrindu išleisti pažintinį šviečiamąjį leidinį Kelionė į prūsiškąjį „Barbizoną“.

Rytų Prūsijoje susikirto kelių tautų likimai, jų istorinėje atmintyje kraštas siejamas su lemtingais įvykiais ir daugelio asmenybių vardais. Dailininkai palaikė plačius tarptautinius meno ryšius, šio krašto dailėje tampriai pynėsi Europos mene plitusios stilistinės kryptys ir tendencijos. Sudėtinga Rytų Prūsijos istorija užmarštin nunešė daugelio čia kūrusių dailininkų vardus, didžioji dalis kūrinių buvo prarasta, dalis jų pateko į privačias rankas ir tik vienas kitas – į muziejus. Šiame kontekste A. Popovo rinkinys turi ne tik estetinę, bet ir istorinę-pažintinę reikšmę.

Parodoje supažindinama su 78 dailininkų kūryba, eksponuojama 116 tapybos darbų. Jie sukurti XIX a.–XX a. pirmoje pusėje, kai Rytų Prūsijos dailė išgyveno pakilimą, o kraštas buvo tapęs traukos centru daugeliui dailininkų.

Paveikslai, nutapyti aliejumi, tempera, akvarelės, pastelės atspindi ryškiausius Rytų Prūsijos dailės istorijos reiškinius – Karaliaučiaus meno akademiją ir Nidos dailininkų koloniją, supažindina su čia gimusių, nuolat šiame krašte gyvenusių ar tik epizodiškai jame buvojusių dailininkų kūryba.

Parodoje dominuoja peizažai, juos papildo figūrinės kompozicijos ir portretai. Vyrauja įvairių Rytų Prūsijos vietovių, Romintos girios, Sembos pusiasalio pakrančių, Aistmarių, Kuršių nerijos motyvai: miškai, platūs laukai, marios, jūra, pakrantės, kopos, žvejų valtelės, kurėnai, burvaltės ir garlaiviai, upės ir ežerai, briedžiai, elniai, laukiniai ir vandens paukščiai, žvejų ir valstiečių kasdienybė, nerūpestingi poilsiautojai. Peizažuose skleidžiasi kartais rūstus, kartais paslaptingas ar nuostabiai atviras miškų, laukų, vandenų ir kopų žemės grožis.

Plati stilistinė parodoje eksponuojamų kūrinių skalė – nuo akademizmo, sentimentalaus realizmo, vėlyvojo impresionizmo, natūralizmo iki ekspresionizmo ir naujojo daiktiškumo. Keli jau XX a. antroje pusėje sukurti darbai, atstovaujantys vėlyvojo ekspresionizmo krypčiai, atskleidžia fenomenalų Rytų Prūsijos dailės po 1945 m. bruožą – negalėdami vykti į pamėgtas vietas, dailininkai, remdamiesi atmintyje giliai įstrigusiais įspūdžiais, tapė „prisiminimų“ paveikslus.

Draugija „Nidden“ tęsia Rytų Prūsijos dailės paveldui aktualių kūrinių paieškas, jos narių parengtuose dailininkų sąrašuose yra per 400 Rytų Prūsijoje kūrusių dailininkų pavardžių. A. Popovo rinkinys nuolat pildomas naujais tapybos ir grafikos darbais, o įsigytieji kūriniai laukia išsamių tyrinėjimų, autorystės ir datavimo tikslinimų.

Po parodos Vilniuje visa kolekcija bus pristatoma Klaipėdoje, LDM Prano Domšaičio galerijoje.
Alfa.lt
Komentarai

Taip pat skaitykite:

Dvi išskirtinės menų mokyklos įteisino savo bendradarbiavimą

Lietuvos muzikos ir teatro akademija (LMTA) ir Nacionalinė Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykla rugsėjo 22 ...

Baigiamasis festivalio „Banchetto Musicale“ koncertas ties tiltus tarp religijų

Rugsėjo 24 d., trečiadienį, 19 val. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose nuskambės baigiamasis šių metų ...

Lietingą rudens dieną Druskininkus „užbūrė“ Čiurlionio simfonija „Miške“

Apniukusią pirmadienio dieną druskininkiečių ir miesto svečių ausis „glostė“ kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus ...

Kaune bus minimos M. K. Čiurlionio gimimo metinės ir Šeimos metai

Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, V. Putvinskio g. 55, Kaune rugsėjo 27 d., šeštadienį, nuo 11 iki 17 ...

„Architektūros [pokalbių] fondas“ kviečia aptarti alternatyvias aplinkos tobulinimo galimybes

„Architektūros [pokalbių] fondas“ tęsia tryliktąjį pokalbių ciklą, skirtą ieškoti ir aptarti alternatyvias aplinkos ...

​Išmesti ar sutaisyti? Kaip išmokyti vaikus tausoti daiktus?

Visada smagu įsigyti ką nors nauja. Tačiau galima išsiversti ir su mažiau daiktų ir stengtis juos naudoti ilgiau.

​Išsipildė Tetos Betos svajonė – ji suvaidino filme

Ilgus metus televizijos laidą „Labanakt vaikučiai“ vedusi Bernadeta Lukošiūtė, žinoma kaip Teta Beta, užsimojo ...

Igno Jonyno „Lošėjas“ – Lietuvos pretendentas siekti „Oskaro“

Režisieriaus Igno Jonyno „Lošėjas“ – Lietuvos pretendentas siekti „Oskaro“

Greta Cholina palieka Vilniaus mažąjį teatrą

Valstybinio Vilniaus mažojo teatro vadovė Greta Cholina, prieš ketverius metus laimėjusi konkursą teatro vadovės pareigoms užimti, renkasi naujų atradimų kelią.
„Vienas iš esminių mano gyvenimo principų yra nuolatos augti ir tobulėti, tiek profesinėje, tiek asmeninėje plotmėje. Kai prieš keturis metus laimėjau konkursą vadovauti Vilniaus mažajam teatrui, tai man buvo rimtas iššūkis, kurį priėmiau su džiaugsmu, nes man yra artima Maestro Rimo Tumino kūryba ir teatro vizija.

​Operą „Otelas“ papuoš italų tenoras Leonardo Gramegna

Iškilmingai pradėjęs sezoną su Zubino Mehtos diriguojamo Izraelio filharmonijos orkestro ir Violetos Urmanos koncertu, ...

Susijusios naujienos

Dėl darbų Rusijos pusėje laikinai neveiks Nidos–Morskojė ...

Nidoje – Ievos Narkutės koncertas

Vaida Genytė: jei užsiverkšlensi, negalėsi eiti pirmyn

Šinkarenka Nidoje rengia džiazo ir teniso maratoną

„Nida jazz maratone“ – spalvingos improvizacijos ir žaidimai ...

Benai, nebeplaukiam į Nidą. Statom tiltą!

Savaitę Nidoje vykusį Thomo Manno festivalį vainikuos ...

Nidos džiazo festivalyje – išskirtinė „Shinkarenko Jazz 4N“ ...

Thomo Manno festivalyje - Nidos ir Karaliaučiaus dailininkų ...

Adamkus Thomo Manno festivalyje: politinių nesutarimų ...