Paieška
Orai ºC
Horoskopai
Astromanija

Kometa ISON prie Saulės „užsiaugino“ sparnus ir kuriam laikui virto nematoma

Kometa Ison (SCANPIX nuotr.)
Keisti teksto dydįAa+Aa-

Nuo lapkričio 7 d. kometa ISON pradėjo smarkiai ryškėti. Tačiau Liudviko-Maksimiliano universiteto (Vokietija) Saulės sistemos tyrimų instituto astronomai prieš keletą dienų stebėdami kometą atkreipė dėmesį, kad uodeguotoji viešnia „užsiaugino“ ir sparnus.

Astronomai mano, kad prieš keletą dienų (lapkričio 14-16 d.) nuo kometos ISON galvos atskilo keletas stambių fragmentų. Būtent taip aiškinamas sparnus primenančių struktūrų atsiradimas.

„Tokie dariniai dažniausiai susidaro po to, kai nuo kometos branduolio atsiskiria keletas fragmentų“, - aiškina Saulės sistemos instituto astronomas Hermanas Bonhardas (Hermann Bohnhardt).

Vis labiau kaistančios kometos sparnai, kaip ir branduolys, skleidžia dujas ir dulkes. Kai sparnų skleidžiami srautai susiduria su branduolio srautais, susiformuoja sparnų pavidalo paribio sluoksnis.

„Mūsų skaičiavimai rodo, kad ISON išbarstė vieną ar, daugiu daugiausia, keletą fragmentų, - tvirtina vokiečių astronomas. – O patirtis byloja, kad kometos, kurios pameta vieną fragmentą, dažniausiai tokį savo egzistencijos įvykį pakartoja po kurio laiko, dar kartą priartėdamos prie Saulės.“

2012 m. atrastai kometai ISON kai kurie astronomai pranašavo rekordinį ryškį – „kometa gali tapti gal net ryškesnė už pilnatį“, todėl žiniasklaida spėjo ją pakrikštyti „šimtmečio kometa“. Vis dėlto kol kas ypatingais vaizdais ši atklydėlė nelepina: kometos ryškis iki lapkričio 7 d. didėjo gana lėtai.

Tiesa, lapkričio 7 d. kometos ryškis smarkiai padidėjo. Kometa keletą naktų priešaušriu buvo matoma net plika akimi. O dabar ji įgijo sparnus. Tiesa, kol kas tolesnis kometos likimas neaiškus. Po savaitės, lapkričio 28 d. kometa ISON pasieks perihelį – artimiausią Saulei savo orbitos tašką. Tada jos ryškis pasieks maksimumą.

Tiesa, dabar ISON plika akimi nebematoma – ji atsidūrė pernelyg arti Saulės. „Pamatyti ją dabar šansų beveik nėra“, - tvirtina Krymo astrofizikos observatorijos darbtuotojas Genadijus Borisovas.

„Dabar jos stebėti jau nebegalime – laukiame jos pasirodymo, įveikus perihelį, - atskleidžia astronomas. – Tikimės, kad vėl stebėti ją galėsime maždaug po poros savaičių, rytais.“

Jo žodžiais tariant, prieš keletą dienų ISON ryškis smarkiai padidėjo, o dabar jos ryškis turėtų siekti +5, o tai yra vienetu daugiau už silpniausias plika akimi matomas žvaigždes.

„Prieš porą dienų ją buvo galima įžiūrėti be optikos. Dabar kometa atsidūrusi rytmečio saulės spinduliuose. Idealiomis sąlygomis ją įžiūrėti teoriškai gal ir būtų įmanoma, tačiau tokia galimybė – itin mažai tikėtina.“

Kitoje Saulės pusėje ISON turėtų atsidurti pirmosiomis gruodžio naktimis.

„Jei ji nesuirs, kaip nutiko Jelenino kometai, ji bus gerokai ryškesnė nei dabar – pasieks 4 ar 3 žvaigždžių ryškį. Kad pasieks 0 ryškį, nesu toks tikras“,- pridūrė astronomas.

 

technologijos.lt
Komentarai

Taip pat skaitykite:

Nufilmuota, kaip Kanadoje ledonešis išjudino tiltą

Pas mus ši žiema nebuvo rūsti, o savo gniaužtus atleido antroje vasario pusėje. Tačiau kai kuriose šiaurinėse valstybėse atėjęs pavasaris atneša ne tik džiugių akimirkų, bet ir rimtų rūpesčių. Pavyzdžiui, su staiga pavojingai patvinusios upės ledais nusineša ir tiltus...
Pas mus ši žiema nebuvo rūsti, o savo gniaužtus atleido antroje vasario pusėje. Tačiau kai kuriose šiaurinėse valstybėse atėjęs pavasaris atneša ne tik džiugių akimirkų, bet ir rimtų rūpesčių.

Neįvykusios XXI a. katastrofos

2000-08-25 – Ramusis vandenynas, 2001-04-23 – Ramusis vandenynas, 2002-03-09 – Ramusis vandenynas, 2002-06-06 – Viduržemio jūra, 2002-11-10 – Ramusis vandenynas, 2004-09-03 – Pietų vandenynas, 2004-10-07 – Indijos vandenynas, 2005-10-26 – Ramusis vandenynas, 2005-11-09 – Naujasis Pietų Velsas, Australija, 2006-02-06 – Atlanto vandenynas, 2006-05-21 – Atlanto vandenynas, 2006-08-09 – Indijos vandenynas, 2006-09-02 – Indijos vandenynas, 2006-10-02 – Arabijos jūra, 2006-12-09 – Egiptas, 2007-09-22 –

Kas nuplovė marsaeigį „Opportunity“?

Per 10 metų Marse NASA marsaeigis „Opportunity“ buvo kaip reikiant apdulkėjęs. Tačiau neseniai darytos palydovinės robotizuoto aparato nuotraukos negali negluminti – marsaeigis staiga tapo švaresnis nei kada nors anksčiau.
Marso dulkės marsaeigių saulės kolektorius nugula taip, kad jie darbuojasi ne taip efektyviai, kaip tikimasi.

Virš Rusijos sprogo meteoras

Virš rusų galvų vėl sprogo meteoras. Šį kartą mėgėjiškomis vaizdo kameromis meteoro sprogimas buvo užfiksuotas Murmansko mieste, Rusijos Šiaurėje, netoli Arkties.
Įvykis užfiksuotas sekmadienio naktį vietos laiku. Rusijos žiniasklaida praneša, kad šis sprogimas buvo dalis kasmetinio Lyrid meteorų lietaus. Teigiama, kad meteoras sprogo ir visiškai sudegė iki pasiekdamas žemę.
Vaizdo kamerose užfiksuotame sprogime matyti, kaip šviesus kamuolys krinta žemyn ir keletą kartų supulsuoja.

Skraidanti lėkštė nusileis Havajuose

Birželį, kai nerūpestingi poilsiautojai gulinės paplūdimyje, skraidanti lėkštė nusileis Kauai saloje. Tai ne filmo apie ateivių įsiveržimą anotacija – NASA rengiasi atlikti pirmąjį bandomąjį skrydį disko formos erdvėlaiviu, skirtu saugiai nuleisti sunkius krovinius, o vieną dieną ir žmones, Marse.
Mažo tankio viršgarsinis lėtintuvas („Low Density Supersonic Decelerator“ – LDSD) bus pakeltas į stratosferą iš JAV Ramiojo vandenyno raketų bazės Kauai saloje.

Ar gyvenimas Marse išvarys iš proto?

Kai žmonijos kelionės į kosmosą iš svajonių tapo realybe, vienas iš nežinomų faktorių buvo ne tik kosmoso aplinka, bet ir psichologija. Kaip žmogaus protas reaguotų į tokias ekstremalias sąlygas? Ar mikrogravitacija kartu su erdvėlaivio izoliacija sukels klaustrofobiją? Ar ištrūkimas iš Žemės gniaužtų galiausiai palauš psichiką? Ar yra toks dalykas, kuriuo mokslinės fantastikos rašytojai gąsdino jau seniai, kaip „kosmoso beprotybė“?
Laimei, kosmosas iš proto mūsų neišvaro.

Susijusios naujienos

Kometos ISON kelionė į Saulę baigėsi susinaikinimu

Kometa C/2013 A1 praskries arčiau Marso, nei manyta ...

NASA erdvėlaivis praskrido 181 kilometro atstumu nuo ...

NASA zondas tiria kometą iš arčiau

NASA kosminis aparatas liko sveikas po prasilenkimo su ...

NASA zondas praskries netoli kometos

Saulė – kometų vagilė

Jupiteris atlaikė asteroido smūgį, galėjusį tekti Žemei