Savižudybių skaičius Lietuvoje vėl auga

Neviltis (123rf.com asociatyvi nuotr.)
Aa+Aa-

Savižudybių skaičius šių metų pirmąjį pusmetį, palyginti su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, išaugo beveik penktadaliu ir grąžino Lietuvą bent kelerius metus atgal. Reaguodamos į neblėstančią problemą, savo pagalbą kuriant nacionalinę savižudybių prevencijos programą Lietuvai siūlo Jungtinėje Karalystėje ir Danijoje veikiančios emocinės paramos tarnybos.

2013 metų sausį–birželį Lietuvoje nusižudė 557 asmenys – tai 18,5 proc. daugiau nei per 2012 metų atitinkamą laikotarpį, kai nusižudė 470 asmenų. Didžiausias savižudybių skaičiaus augimas fiksuotas balandžio ir gegužės mėnesiais. Viešojoje erdvėje tuo metu buvo gausu informacijos ir diskusijų apie žymaus aktoriaus savižudybę, šio įvykio detales, galimas priežastis.

„Dalis žiniasklaidos atstovų tuomet atsižvelgė į psichologų išplatintą prašymą nušviečiant šį įvykį laikytis santūrumo. Vis dėlto statistika rodo, kad savižudybių skaičiaus padidėjimo nepavyko išvengti. Tai dar kartą primena, kaip atsakingai derėtų informuoti apie tokius įvykius. Kartu tai liudija, kad vargu ar galima tikėtis pokyčių, jei problema dėl didelio savižudybių skaičiaus ir toliau liks iš esmės nesprendžiama“, – sako psichologas, Lietuvos telefoninių psichologinės pagalbos tarnybų asociacijos prezidentas dr. Paulius Skruibis.

Minėdami Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, Lietuvos telefoninių psichologinės pagalbos tarnybų atstovai ragina atvirai, o kartu – ir atsakingai kalbėti apie problemą ir priimti patirtį, kurią siūlo šioje srityje ilgus metus dirbančios Lietuvos ir kitų šalių organizacijos.

Viena iš didžiausių Lietuvoje veikiančių emocinės paramos tarnybų „Jaunimo linija“ kartu su Jungtinės Karalystės emocinės paramos tarnyba „Samaritans“ ir Danijos organizacija „Livslinien“ šiemet pasirašė raštą dėl ketinimų sutelkti žinias ir patirtį rengiant Lietuvos savižudybių prevencijos strategiją. Abi šios daug metų veikiančios organizacijos vaidino svarbų vaidmenį kuriant savižudybių prevencijos programas minėtose šalyse, „Samaritans“ ne kartą konsultavo ir kitų valstybių specialistus.

P. Skruibis tikisi, kad visame pasaulyje gerai žinomų ir vertinamų organizacijų patirtis padės Lietuvai greičiau pasiekti, kad savižudybių prevencija nuo kalbų pereitų prie realių veiksmų. Pasak jo, nėra vienos priemonės, kuri padėtų išspręsti šią problemą, juo labiau ji neišsispręs be rimtų pokyčių psichikos sveikatos sistemoje. Štai telefoninės tarnybos dažnai minimos savižudybių prevencijos kontekste, jų atstovai pakviesti į šį pavasarį suburtą darbo grupę, kuriai pavesta sukurti savižudybių prevencijos planą. Lietuvos telefoninių psichologinės pagalbos tarnybų asociacija pateikė siūlymus, kaip stipriai išplėsti pagalbos telefonu apimtis, tačiau lieka neaišku ar šie pasiūlymai bus įtraukti į savižudybių prevencijos programą.

Telefoninių pagalbos tarnybų darbo efektyvumas ir reikšmė sprendžiant savižudybių problemą bus aptariamas rugsėjo 20 d. Vilniuje vyksiančioje tarptautinėje konferencijoje „Telefoninių pagalbos tarnybų vaidmuo savižudybių prevencijoje“.

„Turime iš ko mokytis, žinome, kad tokios didelės problemos kaip savižudybės per vienerius metus neišspręsime. Taigi, svarbu, kad planai kuo greičiau virstų į visoje šalyje įgyvendinamas įvairias priemones, kurių efektyvumas būtų nuolat vertinamas“, – apibendrina P. Skruibis.

Lietuvos telefoninių psichologinės pagalbos tarnybų asociacija šiuo metu vienija 13 organizacijų, kurios organizuoja 5 linijų darbą: „Jaunimo linijos“, „Vaikų linijos“, „Pagalbos moterims linijos“, „Vilties linijos“ ir „Linija Doverija“ (pagalba teikiama rusų kalba).

 

Alfa.lt
*Sutinku su taisyklėmis
Skaityti visus komentarus (10)

Taip pat skaitykite:

Valdžia gyventojams ruošia krūvą naujų mokesčių? 11

Valdžia gyventojams ruošia naujametinę dovanėlę - krūvą naujų mokesčių.

Nauji Lietuvos vizų centrai bus atidaryti dar septyniose šalyse ..

Bendradarbiaujant su išorės paslaugų teikėju bus atidaryti nauji Lietuvos vizų centrai dar septyniose ...

Europos Komisija: atsakingi už CŽV kalėjimus turi būti patraukti atsakomybėn ..

Vidaus reikalų eurokomisaras Dimitris Avramopoulos (Dimitris Avramopulas) trečiadienį pareiškė, kad asmenys, atsakingi ...

Gražuliui koją pakišo rusiški saldainiai 6

Seimo narys „tvarkietis“ Petras Gražulis Gargždų apygardos vaikus šiemet prieš Kalėdas apdovanojo Rusijoje gamintais ...

​Paulauskas: NSGK nepratęs parlamentinio tyrimo dėl galimo CŽV kalėjimo Lietuvoje 1

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas sako, kad jo vadovaujamas ...

Įvertino Lietuvos mokinių gebėjimus naudotis kompiuteriu ..

Lietuvos mokinių informacinis ir kompiuterinis raštingumas panašus į bendraamžių užsienyje, remdamasi Tarptautinės ...

Nuo karo nukentėję Ukrainos vaikai atostogaus Lietuvoje ..

Sausį Vilniuje rengiama palaikymo stovykla Rytų Ukrainos vaikams, kuriuos karas palietė tiesiogiai – šeimos nariai ...

Prokuroras nežino, ar bendrauti su dėl nusikalstamo susivienijimo teisiamu asmeniu yra etiška 5

Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus trijų teisėjų kolegija ketvirtadienį tęs baudžiamosios bylos ...

Vilniui ir toliau niekas neskolina: nutraukė dar keturis 51 mln. eurų paskolų konkursus 1

Negavusi nė vieno pasiūlymo, skolų kamuojama Vilniaus valdžia nutraukė dar keturis iki 51,119 mln. eurų (176,5 mln. ...

Šimonytė išrinkta Vilniaus universiteto tarybos pirmininke 1

Vilniaus universiteto (VU) tarybos pirmininke išrinkta Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja Ingrida Šimonytė.

Susijusios naujienos

Savižudybių problema: gelbėti reikia ir mokytojus 2

​Savižudybės Lietuvoje – antkapis valstybei? 1

Druskininkuose – dvi savižudybės ..

Mokslininkė: nesame „savižudžių tauta“ ..

Po visuomenę sujaudinusių savižudybių – „popierinės“ pagalbos strategijos ..

Kurių profesijų atstovai nelinkę kabintis į gyvenimą? ..

Savižudybių skaičiui nemažėjant, įžymūs žmonės kvies sumažinti tylą 3

Ministras: Komskio iniciatyva Seime savižudybių prevencijai kurti darbo grupę – nesuprantama 4

Pernai daugiau britų karių nusižudė, nei žuvo Afganistane ..