Paieška
Orai ºC
Horoskopai
Astromanija

Savižudybių skaičius Lietuvoje vėl auga

Neviltis (123rf.com asociatyvi nuotr.)
Keisti teksto dydįAa+Aa-

Savižudybių skaičius šių metų pirmąjį pusmetį, palyginti su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, išaugo beveik penktadaliu ir grąžino Lietuvą bent kelerius metus atgal. Reaguodamos į neblėstančią problemą, savo pagalbą kuriant nacionalinę savižudybių prevencijos programą Lietuvai siūlo Jungtinėje Karalystėje ir Danijoje veikiančios emocinės paramos tarnybos.

2013 metų sausį–birželį Lietuvoje nusižudė 557 asmenys – tai 18,5 proc. daugiau nei per 2012 metų atitinkamą laikotarpį, kai nusižudė 470 asmenų. Didžiausias savižudybių skaičiaus augimas fiksuotas balandžio ir gegužės mėnesiais. Viešojoje erdvėje tuo metu buvo gausu informacijos ir diskusijų apie žymaus aktoriaus savižudybę, šio įvykio detales, galimas priežastis.

„Dalis žiniasklaidos atstovų tuomet atsižvelgė į psichologų išplatintą prašymą nušviečiant šį įvykį laikytis santūrumo. Vis dėlto statistika rodo, kad savižudybių skaičiaus padidėjimo nepavyko išvengti. Tai dar kartą primena, kaip atsakingai derėtų informuoti apie tokius įvykius. Kartu tai liudija, kad vargu ar galima tikėtis pokyčių, jei problema dėl didelio savižudybių skaičiaus ir toliau liks iš esmės nesprendžiama“, – sako psichologas, Lietuvos telefoninių psichologinės pagalbos tarnybų asociacijos prezidentas dr. Paulius Skruibis.

Minėdami Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, Lietuvos telefoninių psichologinės pagalbos tarnybų atstovai ragina atvirai, o kartu – ir atsakingai kalbėti apie problemą ir priimti patirtį, kurią siūlo šioje srityje ilgus metus dirbančios Lietuvos ir kitų šalių organizacijos.

Viena iš didžiausių Lietuvoje veikiančių emocinės paramos tarnybų „Jaunimo linija“ kartu su Jungtinės Karalystės emocinės paramos tarnyba „Samaritans“ ir Danijos organizacija „Livslinien“ šiemet pasirašė raštą dėl ketinimų sutelkti žinias ir patirtį rengiant Lietuvos savižudybių prevencijos strategiją. Abi šios daug metų veikiančios organizacijos vaidino svarbų vaidmenį kuriant savižudybių prevencijos programas minėtose šalyse, „Samaritans“ ne kartą konsultavo ir kitų valstybių specialistus.

P. Skruibis tikisi, kad visame pasaulyje gerai žinomų ir vertinamų organizacijų patirtis padės Lietuvai greičiau pasiekti, kad savižudybių prevencija nuo kalbų pereitų prie realių veiksmų. Pasak jo, nėra vienos priemonės, kuri padėtų išspręsti šią problemą, juo labiau ji neišsispręs be rimtų pokyčių psichikos sveikatos sistemoje. Štai telefoninės tarnybos dažnai minimos savižudybių prevencijos kontekste, jų atstovai pakviesti į šį pavasarį suburtą darbo grupę, kuriai pavesta sukurti savižudybių prevencijos planą. Lietuvos telefoninių psichologinės pagalbos tarnybų asociacija pateikė siūlymus, kaip stipriai išplėsti pagalbos telefonu apimtis, tačiau lieka neaišku ar šie pasiūlymai bus įtraukti į savižudybių prevencijos programą.

Telefoninių pagalbos tarnybų darbo efektyvumas ir reikšmė sprendžiant savižudybių problemą bus aptariamas rugsėjo 20 d. Vilniuje vyksiančioje tarptautinėje konferencijoje „Telefoninių pagalbos tarnybų vaidmuo savižudybių prevencijoje“.

„Turime iš ko mokytis, žinome, kad tokios didelės problemos kaip savižudybės per vienerius metus neišspręsime. Taigi, svarbu, kad planai kuo greičiau virstų į visoje šalyje įgyvendinamas įvairias priemones, kurių efektyvumas būtų nuolat vertinamas“, – apibendrina P. Skruibis.

Lietuvos telefoninių psichologinės pagalbos tarnybų asociacija šiuo metu vienija 13 organizacijų, kurios organizuoja 5 linijų darbą: „Jaunimo linijos“, „Vaikų linijos“, „Pagalbos moterims linijos“, „Vilties linijos“ ir „Linija Doverija“ (pagalba teikiama rusų kalba).

 

Alfa.lt
Komentarai

Taip pat skaitykite:

Lietuvoje – jau trečioji JAV karių pamaina

Rugpjūčio 18–19 dienomis iš savo nuolatinės dislokacijos vietos Vičenzoje (Italija) į Šiaulius atskrido Jungtinių ...

Zuoko partija neatsisako Lietuvos laisvės sąjungos pavadinimo

Nepaisydama Teisingumo ministerijos atsisakymo registruoti Lietuvos laisvės sąjungą, Vilniaus mero Artūro Zuoko ...

Pabedinskienė: darbo biržos turi būti pasirengusios galimiems darbuotojų atleidimams

Lietuvos darbo biržos ir teritorinių darbo biržų vadovai turi kasdien sekti vykstančius darbo rinkos pokyčius savo ...

Atnaujinamos 126 švietimo įstaigos

Įgyvendinant Valstybės investicijų 2014-2016 m. programą šiemet atnaujinamos 126 švietimo įstaigos.

Atliekų tvarkymui siūloma nauja tvarka

Atliekų tvarkymo įstatyme siūloma apibrėžti komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sąlygas, kurios padės ...

Krašto apsaugos ministerija skiria materialinę paramą Ukrainai

Atsižvelgusi į Ukrainos pagalbos prašymus Krašto apsaugos ministerija suteiks materialinę paramą krizės ištiktai ...

Valstybės kontrolė: Krašto apsaugos ministerija kartoja klaidas

Valstybės kontrolė baigė Krašto apsaugos ministerijos 2013 metų finansinį (teisėtumo) auditą.

Šiauliečiai neapsikentė: benamiai okupuoja centrą

Benamiai tampa vis opesne socialine miesto problema.

Bagdonas paskirtas vadovauti NATO Energetinio saugumo kompetencijos centrui

Antradienį NATO Energetinio saugumo kompetencijos centre Vilniuje oficialios ceremonijos metu pulkininkas Gintaras ...

Mažėja valgančiųjų nemokamai

Artėjant rugsėjui, Klaipėdos savivaldybę pasiekia žymiai mažiau prašymų, kurie skirti moksleiviams teikti nemokamą ...

Susijusios naujienos

Druskininkuose – dvi savižudybės

Mokslininkė: nesame „savižudžių tauta“

Po visuomenę sujaudinusių savižudybių – „popierinės“ ...

Kurių profesijų atstovai nelinkę kabintis į gyvenimą?

Savižudybių skaičiui nemažėjant, įžymūs žmonės kvies ...

Ministras: Komskio iniciatyva Seime savižudybių prevencijai ...

Pernai daugiau britų karių nusižudė, nei žuvo Afganistane

Diskursas apie savižudybes: išsigimęs garbinimas arba ...

JAV daugiau žmonių nusižudo, nei žūsta per automobilių ...