Lietuvių atstumtas Korostenskio filmas Portugalijoje pelnė pagrindinį prizą

Lietuvoje gimusio ir gyvenančio, Kijeve režisūrą studijavusio režisieriaus, operatoriaus ir dailininko Ruslano Korostenskio vaidybinis filmas „Moters saulė“ Portugalijoje, Avankos tarptautiniame kino festivalyje, prieš kelias dienas laimėjo pagrindinį – Pasaulio premjeros – prizą. Tai nutiko pirmą kartą lietuviško kino ir Avankos kino festivalio istorijoje.

Romantiška istorija apie dvi seseris, gyvenančias užmiestyje, toliau nuo miesto šurmulio, stebina, užburia, žavi. Seserys ištekėjusios, gyvena su savo vyrais. Nors trokšta būti laimingos, tačiau tokios nesijaučia. Viena seserų ieško naujų pažinčių, kita jų dėl šventos ramybės atsisako.

Filmas filmuotas Lietuvoje, tačiau dėl jo kūrėjams itin skaudžios priežasties buvo įgarsintas rusiškai. Yra ir daugiau netikėtumų. Pavyzdžiui, toks – pagrindinį vaidmenį atlieka ne graibstomi, madingi kino ar serialų aktoriai, o žmonės iš gatvės: Akvilė Stankevičiūtė, Svetlana Kulickaja, Aleksanderis Valneris ir kiti.

Lietuvos žiūrovai šio filmo dar nematė ir gali nepamatyti. „Siūlėme jį „Kino pavasario“ rengėjams, bet jiems netiko. Tikimės, kad jis bus parodytas „Scanoramoje“. Lietuvoje vyksta festivaliai, bet mūsų nekviečia, todėl jį siūlėm užsieniui“, – apgailestavo filmo prodiuserė Marija Ramoškaitė, neprarandanti vilties ir ieškanti kelių filmą parodyti jei ne Lietuvoje, tai užsienyje.

Prasitarė, kad prieš mėnesį Rusijoje, Andrejaus Tarkovskio kino festivalyje, parodyta Ruslano juosta „Moters saulė“ jau sulaukė kvietimo į kino forumą Lenkijoje ir kino festivalį Prancūzijoje. Kūrėjai tikisi, kad filmas gyvuos ir gyvens, nors valstybės finansavimo ir nesulaukė, nes autorinio kino Lietuvoje niekam nereikia. Tai, kad jis išvydo kino ekranus, – tik režisieriaus R. Korostenskio nuopelnas.

Gerbiamas Ruslanai, jūsų filmą pastebėjo, įvertino užsienyje. Tuo tarpu Lietuvos žiūrovai jo net nematė, nes kino teatrai, festivaliai neįtraukia į savo programas. Filmas labai subtilus, romantiškas. Tokio kino Lietuvoje nereikia?

Kažkas neseniai manęs paprašė apibūdinti situaciją lietuviškame kine. Aš pasakiau taip: „Gili stagnacija.“ Nėra kino bendruomenės, kuri veiktų kaip vienetas, palaikantis vienas kitą. Filmai kuriami „papigiai“, ir aš suprantu, kodėl lietuviški kino festivaliai šio mano filmo nenori rodyti. Tai yra visiškas „nekontekstas“. Jis sudarytų „blogą foną“ nekokybiškiems darbams. Mano kitas filmas „Tavo veido šviesa“ pagal lietuvių autoriaus Antano Vaičiulaičio novelę irgi nebuvo parodytas Lietuvoje, užtat gerai įvertintas Berlyne, Azerbaidžane, kitur... Nuo ko tai priklauso, nežinau. Kaip sakoma, lietuviams malonu, kai dega kaimyno namas...

Jūs esate ukrainietis. Ar ukrainiečiams, rusams yra kitaip – jiems blogai, kai dega kaimyno namas? Noriu paklausti, kodėl filmą įgarsinote rusų kalba?

Šia prasme žmonės vienodi. Ir Ukrainoje, ir Rusijoje, bet matote, kaip yra... Mano filmas, filosofinė drama „Tavo veido šviesa“, buvo lietuviškas, bet lietuviams jis nebuvo reikalingas. Todėl norėdami lengviau komunikuoti su kitomis šalimis „Moters saulę“ įgarsinome rusiškai su angliškais subtitrais. Filme lietuvių aktoriai turėjo kalbėti rusiškai. Kai kurie išmokdavo ir pasakydavo rusišką tekstą, bet paskui klausdavo, ką pasakė. Buvo sudėtinga.

Savo filmą „Moters saulė“ prieš mėnesį pristatėte tarptautiniame kino festivalyje „Zerkalo“ Rusijoje. Jis buvo parodytas specialioje programoje „Tarkovskio kontekstas“. Jūs ten lankėtės. Papasakokite įspūdžius.

Šis festivalis – pats geriausias kontekstas mano filmui. Čia pristatomi režisierių filmai, turintys sąsajų su Andrejaus Tarkovskio principais. Jų kūrėjai masinės kultūros piko metu kuria asmeninį, autorinį kiną. Rusijoje, Ivanovo ir Ples miestuose vykstančiame festivalyje, pristatomas autorinis kinas iš viso pasaulio: JAV, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Islandijos, Korėjos, Irano, Suomijos, Italijos, Gruzijos, Lenkijos ir kitų šalių.

Labai gražus miestas Ivanovas stovi ant Volgos kranto, nuo kurio atsiveria vaizdas į 10 km horizontą, ir negali tuo nesigrožėti. Ten pabujojęs supratau, kodėl A. Tarkovskis kūrė tokį ypatingą kiną. Mieste veikia įspūdingas A. Tarkovskio muziejus, kur daug jo asmeninių daiktų, filmų. Man labai rūpėjo susitikti su šio festivalio prezidentu režisieriumi Pavelu Lunginu, kitais kolegomis, ir man pavyko. Ten suvažiuoja žmonės, kurie daro tai, kas man patinka. Džiaugiuosi, kad priklausau jų aplinkai. Tiems, kurie kiną kuria mąstantiems žmonėms, o ne žmonėms su spragėsiais rankose.

Pristatykite savo filmą, kad žiūrovai jį teisingai suprastų. Jis šviesus, romantiškas – tarsi iš moterims skirtų filmų kolekcijos...

Alfa.lt

R. Korostenskio filmas "Moters saulė" Portugalijoje sulaukė pasaulinio įvertinimo
R. Korostenskio filmas "Moters saulė"
R. Korostenskio filmas "Moters saulė"
+6

Taip pat skaitykite: