Paieška
Orai ºC
Horoskopai
Astromanija

Lietuviai meta įžūlų iššūkį „Wikipedia“: informacijos ieškosime kitaip

Wikipedia (Archyvo nuotr.)
Keisti teksto dydįAa+Aa-

Dabartiniame pasaulyje, kuris „valdomas“ per liečiamuosius ekranus, kuriame ,,Kinect“ ir perspektyvusis „Leap motion“ nuskaito judesius, o išmanieji telefonai seka žvilgsnį, informacija turėtų būti pasiekiama kitaip, – teigia balandžio 18–19 dienomis vyksiančios progreso konferencijos LOGIN pranešėjas informacinių sistemų kūrėjas ir konsultantas Vaidas Repečka.

Konferencijoje LOGIN, kasmet sutraukiančioje progresyviausius interneto ir technologijų kūrėjus, Vaidas Repečka mes iššūkį Wikipedijos autoriams ir pristatys naują grafiškai patrauklesnį ir patogesnį būdą ieškoti informacijos. Konferencijoje pristatomas produktas RECREDIBLE – tai naujos formos Wikipedija, siekianti tapsti pasaulinio lygio produktu. Pranešėjo nuomone, Lietuvos technologų ambicijos kuriamą produktą įtvirtinti pasaulinėje rinkoje yra pagrįstos ir realios, nes informacijos pateikimas straipsniuose jau nebetenkina šiuolaikinių sparčiai besivystančių technologijų vartotojų.

RECREDIBLE (www.recredible.com) – tai naujosios kartos Wikipedija, kur informacija pateikiama ne straipsniuose, o tarpusavyje susijusių sąvokų tinkluose. Tokiame tinkle galima grafiškai parodyti, kurios sąvokos svarbesnės, skaityti ne rišlų tekstą, o matyti susietus pagrindinius teiginius. Tai efektyvus būdas aprėpti vis daugiau informacijos. Semantinių (sąvokų) tinklų principu sukurtą sistemą galima palyginti su žemėlapiu (angl. terminas topic map), kuriame kiekvienas įrašas nurodo galimus tolimesnius paieškos kelius ir leidžia vartotojui nuspręsti, kuriuo keliu eiti – kokios informacijos ieškoti, neskaitant viso teksto, bet tik matant pagrindines sąvokas.

Labai svarbu tai, kad RECREDIBLE kūrėjai sugenėjo įveikti technologinę riziką ir rado sprendimą, leidžiantį bet kokio pobūdžio ir bet kokios temos informaciją pateikti grafine žemėlapio vaizdavimo forma. Reikia paminėti, kad šioje srityje dirba daug pasaulio mokslininkų ir technologų, tačiau realiai įgyvendindami produktus jie susiduria su įvairiomis problemomis. Žinoma, semantinių tinklų kūrimas yra nuolatinis procesas, nes kalba nėra baigtinis konstruktas, todėl RECREDIBLE kūrėjai ateityje kvies plačiąją visuomenę kurti turinį, pildyti ir redaguoti sukurtus sąvokų tinklus, taip kaip dabar daroma tradicinėje Wikipedijoje.

Vaido Repečkos teigimu, netolimoje ateityje semantinių tinklų principas, pritaikytas RECREDIBLE produkte, bus naudojamas įvairiose paieškos sistemose. Kuriamoje sistemoje įrašytos sąvokos ir ryšiai neabejotinai bus panaudoti ir kituose technologiniuose sprendimuose.

Šiuo metu dalis sukurtų sąvokų tinklų jau yra pateikti internete www.recredible.com, o artimiausiomis dienomis iPad vartotojai RECREDIBLE produktą galės išbandyti parsisiuntę jį iš aplikacijų parduotuvės (App Store). Juo naudodamiesi vartotojai galės įsitikinti, kad grafiškai patrauklus vaizdavimo būdas ir vartotojui patogi paieška leidžia greitai ir efektyviai rasti informaciją, o žemėlapio principas padeda ją susisteminti, suprasti ir įsiminti daug geriau nei informacijos skaitymas nuosekliame tekste, nes mūsų mąstymas veikia tokiu pačiu principu – atmintyje tam tikrais ryšiais siejant sąvokas vieną su kita.

Norintys išsamiau susipažinti su naująja sistema ir ją išbandyti galės tai padaryti balandžio 19 d. 15 val. LOGIN konferencijoje (Delfi Demo salėje), kur Vaidas Repečka kvies diskutuoti, kaip pakeisti nusistovėjusį visuomenės supratimą apie tai, kaip randamos žinios, ir pristatys naują RECREDIBLE produktą.

 

 

Alfa.lt
Komentarai

Taip pat skaitykite:

Diskriminacija dėl amžiaus: įdarbink senjorą!

Diskriminacija dėl amžiaus yra viena labiausiai paplitusių diskriminacijos formų Lietuvoje ir Europos Sąjungoje. Įsitikinti, kad darbdaviai nepalankiai žiūri į vyresnio amžiaus žmones ir mieliau priima jaunuolius, galima keliais būdais: pirma, apsimetus senyva moteriške skambinti potencialiems darbdaviams ir antra, paprasčiausiai skaityti darbo skelbimus internete.
Darbdaviai labai retai skelbimuose tiesiogiai nurodo, kokio amžiaus darbuotojų pageidauja.

Keturios savanorių istorijos – šimtai šiek tiek laimingesnių žmonių

Savanorystė Lietuvoje vis dar vertinama įvairiai: vieni nuoširdžiai žavisi šia veikla, o cinikai sako, kad niekas nieko nedaro veltui, todėl ir savanoriai turi kažkokių savanaudiškų tikslų. Galbūt. Tačiau ne kiekvienas ryžtųsi savo laiką skirti kitam be jokio atlygio, nes padėka, geras žodis ir šypsena, – tai visas užmokestis, kurį gauna savanoris.

Pėsčiomis į Londoną keliaujantis lietuvis sulaikytas

Ketvirtadienio rytą Didžiosios Britanijos policija sustabdė greitkelio pakraščiu keliaujantį lietuvį, kuris pareigūnams teigė keliaujantis į Londoną. 42 metų vyras sunkiai kalbėjo angliškai, tačiau kažkaip sugebėjo pareigūnams paaiškinti, kad eina link sostinės, rašo crawleynews.co.uk.
Incidentas įvyko devintą valandą ryte, šalia nedidelio miestuko Pease Pottage, netoli Crawley'io, esančio už maždaug 45 km nuo Londono. Policijai, apie keliaujantį greitkeliu vyrą pranešė pakraupę vairuotojai.

„Teo“ informaciniame filmuke – nuorodos į pornografiją

Ketvirtadienį socialiniame tinkle „Facebook“ ėmė plisti vaizdo įrašas, kuriame telekomunikacijų bendrovė „Teo“ aiškina, kaip vartotojams paprasčiau naudotis belaidžiu internetu. Jame nebūtų nieko neįprasto, jei savireklamos specialistai būtų bent kelis kartus peržiūrėję, ką paleidžia į eterį.
Informaciniame filmuke jauna mergina demonstruoja, kaip konfigūruoti kompiuterio nustatymus, norint naudotis belaidžiu internetu.

Apsukrūs kinai pardavinėja lietuviškas monetas

Pagal posakį, „nėra nieko, ko negalėtų pagaminti kinai“. Dažnais atvejais tokia išmintis pasiteisina ir nustebina net visko mačiusius. Apsukrūs kinų verslininkai galėtų pagaminti bet ką: įtartinos kokybės kompiuterių, laikrodžių, žaislų ir t. t. „Made in China“ produkcija visame pasaulyje yra viena populiariausių, bet dėl kokybės – kritiškiausiai vertinamų.
Žymiausioje kiniškų prekių parduotuvėje Aliexpress.com galima rasti visko, tačiau pardavinėjamas lietuviškas monetas radę lietuviai liko apstulbę.

Ukrainai palaikyti sukurtas vaizdo įrašas peržengė milijono peržiūrų ribą

Prieš kelias savaites į „YouTube“ įkeltas provokuojantis vaizdo įrašas „Mes niekada nebūsime broliais“ sulaukė didelio dėmesio. Jame jauna ukrainietė kreipiasi į pasaulį ir smerkia Rusijos veiksmus savo šalyje. Remdamiesi merginos žodžiais, Klaipėdos muzikinio teatro atstovai sukūrė dainą ir per kelias savaites pasiekė milijono „YouTube“ vartotojų peržiūrų skaičių.

Susijusios naujienos