Paieška
Orai ºC
Horoskopai
Astromanija

Lietuviai meta įžūlų iššūkį „Wikipedia“: informacijos ieškosime kitaip

Wikipedia (Archyvo nuotr.)
Keisti teksto dydįAa+Aa-

Dabartiniame pasaulyje, kuris „valdomas“ per liečiamuosius ekranus, kuriame ,,Kinect“ ir perspektyvusis „Leap motion“ nuskaito judesius, o išmanieji telefonai seka žvilgsnį, informacija turėtų būti pasiekiama kitaip, – teigia balandžio 18–19 dienomis vyksiančios progreso konferencijos LOGIN pranešėjas informacinių sistemų kūrėjas ir konsultantas Vaidas Repečka.

Konferencijoje LOGIN, kasmet sutraukiančioje progresyviausius interneto ir technologijų kūrėjus, Vaidas Repečka mes iššūkį Wikipedijos autoriams ir pristatys naują grafiškai patrauklesnį ir patogesnį būdą ieškoti informacijos. Konferencijoje pristatomas produktas RECREDIBLE – tai naujos formos Wikipedija, siekianti tapsti pasaulinio lygio produktu. Pranešėjo nuomone, Lietuvos technologų ambicijos kuriamą produktą įtvirtinti pasaulinėje rinkoje yra pagrįstos ir realios, nes informacijos pateikimas straipsniuose jau nebetenkina šiuolaikinių sparčiai besivystančių technologijų vartotojų.

RECREDIBLE (www.recredible.com) – tai naujosios kartos Wikipedija, kur informacija pateikiama ne straipsniuose, o tarpusavyje susijusių sąvokų tinkluose. Tokiame tinkle galima grafiškai parodyti, kurios sąvokos svarbesnės, skaityti ne rišlų tekstą, o matyti susietus pagrindinius teiginius. Tai efektyvus būdas aprėpti vis daugiau informacijos. Semantinių (sąvokų) tinklų principu sukurtą sistemą galima palyginti su žemėlapiu (angl. terminas topic map), kuriame kiekvienas įrašas nurodo galimus tolimesnius paieškos kelius ir leidžia vartotojui nuspręsti, kuriuo keliu eiti – kokios informacijos ieškoti, neskaitant viso teksto, bet tik matant pagrindines sąvokas.

Labai svarbu tai, kad RECREDIBLE kūrėjai sugenėjo įveikti technologinę riziką ir rado sprendimą, leidžiantį bet kokio pobūdžio ir bet kokios temos informaciją pateikti grafine žemėlapio vaizdavimo forma. Reikia paminėti, kad šioje srityje dirba daug pasaulio mokslininkų ir technologų, tačiau realiai įgyvendindami produktus jie susiduria su įvairiomis problemomis. Žinoma, semantinių tinklų kūrimas yra nuolatinis procesas, nes kalba nėra baigtinis konstruktas, todėl RECREDIBLE kūrėjai ateityje kvies plačiąją visuomenę kurti turinį, pildyti ir redaguoti sukurtus sąvokų tinklus, taip kaip dabar daroma tradicinėje Wikipedijoje.

Vaido Repečkos teigimu, netolimoje ateityje semantinių tinklų principas, pritaikytas RECREDIBLE produkte, bus naudojamas įvairiose paieškos sistemose. Kuriamoje sistemoje įrašytos sąvokos ir ryšiai neabejotinai bus panaudoti ir kituose technologiniuose sprendimuose.

Šiuo metu dalis sukurtų sąvokų tinklų jau yra pateikti internete www.recredible.com, o artimiausiomis dienomis iPad vartotojai RECREDIBLE produktą galės išbandyti parsisiuntę jį iš aplikacijų parduotuvės (App Store). Juo naudodamiesi vartotojai galės įsitikinti, kad grafiškai patrauklus vaizdavimo būdas ir vartotojui patogi paieška leidžia greitai ir efektyviai rasti informaciją, o žemėlapio principas padeda ją susisteminti, suprasti ir įsiminti daug geriau nei informacijos skaitymas nuosekliame tekste, nes mūsų mąstymas veikia tokiu pačiu principu – atmintyje tam tikrais ryšiais siejant sąvokas vieną su kita.

Norintys išsamiau susipažinti su naująja sistema ir ją išbandyti galės tai padaryti balandžio 19 d. 15 val. LOGIN konferencijoje (Delfi Demo salėje), kur Vaidas Repečka kvies diskutuoti, kaip pakeisti nusistovėjusį visuomenės supratimą apie tai, kaip randamos žinios, ir pristatys naują RECREDIBLE produktą.

 

 

Alfa.lt
Komentarai

Taip pat skaitykite:

​„Kauno naktų“ organizatorius: jei žmogui renginys šūdas, gal jis pats šūdas

Po savaitgalį vykusių „Kauno naktų“ netyla kalbos.

Taksi paslaugos: kai 4 minutės virsta beveik valanda

Taksi paslaugos – greitas ir kišenei įkandamas būdas pasiekti tašką B. Augant poreikiui, didmiesčiuose keleivių ...

​Išgirsk ir nebijok: kaip padėti ketinančiam nusižudyti?

Kiekvieną trečiadienį naujienų portale Alfa.lt – socialinis eksperimentas.

Rugsėjo 1-osios vakare gėles rankose pakeitė alkoholis

Rugsėjo 1-oji – mokslo ir žinių diena. Vis dėlto didmiesčiuose po šventinių ceremonijų labai dažnai galima išvysti ...

Šiauliuose dviračių taku keliavo kupranugaris

Popiet Lieporių turgelyje nauju dviračių taku keliavo…kupranugaris.

Indo palikta Anglijos lietuvė: jis sūnumi domisi tik dėl vizos

Ši lietuvės ir indo meilės istorija nesibaigė šokiais ir dainomis, kaip per jos vaikystėje matytas indų melodramas.

Serbentyne šalia Radviliškio – smalsi lapė

Tik pradėjus mediakopteriu filmuoti didžiulį serbentyną šalia Radviliškio, ekrane buvo pastebėta įsibrovėlį ...

Švedų eksperimentą lietuviai užbaigė grasindami peiliu

Švedijoje socialinius eksperimentus filmuojanti grupė „STHLM Panda“ socialinio tinklo „YouTube“ paskyroje kiekvieną ...

Spontaniški apsikabinimai sostinės centre ir turguje – ko tikėtis?

Kiekvieną trečiadienį naujienų portale Alfa.lt – socialinis eksperimentas.

​Ledinis iššūkis: socialinių tinklų fenomenas ar naujųjų laikų pagalba?

Socialiniuose tinkluose – vartotojų bumas, todėl vargu ar būtų lengva rasti bent vieną vidutinio amžiaus žmogų, kuris ...

Susijusios naujienos