Lietuviai meta įžūlų iššūkį „Wikipedia“: informacijos ieškosime kitaip

  Wikipedia (Archyvo nuotr.)
  Aa+Aa-

  Dabartiniame pasaulyje, kuris „valdomas“ per liečiamuosius ekranus, kuriame ,,Kinect“ ir perspektyvusis „Leap motion“ nuskaito judesius, o išmanieji telefonai seka žvilgsnį, informacija turėtų būti pasiekiama kitaip, – teigia balandžio 18–19 dienomis vyksiančios progreso konferencijos LOGIN pranešėjas informacinių sistemų kūrėjas ir konsultantas Vaidas Repečka.

  Konferencijoje LOGIN, kasmet sutraukiančioje progresyviausius interneto ir technologijų kūrėjus, Vaidas Repečka mes iššūkį Wikipedijos autoriams ir pristatys naują grafiškai patrauklesnį ir patogesnį būdą ieškoti informacijos. Konferencijoje pristatomas produktas RECREDIBLE – tai naujos formos Wikipedija, siekianti tapsti pasaulinio lygio produktu. Pranešėjo nuomone, Lietuvos technologų ambicijos kuriamą produktą įtvirtinti pasaulinėje rinkoje yra pagrįstos ir realios, nes informacijos pateikimas straipsniuose jau nebetenkina šiuolaikinių sparčiai besivystančių technologijų vartotojų.

  RECREDIBLE (www.recredible.com) – tai naujosios kartos Wikipedija, kur informacija pateikiama ne straipsniuose, o tarpusavyje susijusių sąvokų tinkluose. Tokiame tinkle galima grafiškai parodyti, kurios sąvokos svarbesnės, skaityti ne rišlų tekstą, o matyti susietus pagrindinius teiginius. Tai efektyvus būdas aprėpti vis daugiau informacijos. Semantinių (sąvokų) tinklų principu sukurtą sistemą galima palyginti su žemėlapiu (angl. terminas topic map), kuriame kiekvienas įrašas nurodo galimus tolimesnius paieškos kelius ir leidžia vartotojui nuspręsti, kuriuo keliu eiti – kokios informacijos ieškoti, neskaitant viso teksto, bet tik matant pagrindines sąvokas.

  Labai svarbu tai, kad RECREDIBLE kūrėjai sugenėjo įveikti technologinę riziką ir rado sprendimą, leidžiantį bet kokio pobūdžio ir bet kokios temos informaciją pateikti grafine žemėlapio vaizdavimo forma. Reikia paminėti, kad šioje srityje dirba daug pasaulio mokslininkų ir technologų, tačiau realiai įgyvendindami produktus jie susiduria su įvairiomis problemomis. Žinoma, semantinių tinklų kūrimas yra nuolatinis procesas, nes kalba nėra baigtinis konstruktas, todėl RECREDIBLE kūrėjai ateityje kvies plačiąją visuomenę kurti turinį, pildyti ir redaguoti sukurtus sąvokų tinklus, taip kaip dabar daroma tradicinėje Wikipedijoje.

  Vaido Repečkos teigimu, netolimoje ateityje semantinių tinklų principas, pritaikytas RECREDIBLE produkte, bus naudojamas įvairiose paieškos sistemose. Kuriamoje sistemoje įrašytos sąvokos ir ryšiai neabejotinai bus panaudoti ir kituose technologiniuose sprendimuose.

  Šiuo metu dalis sukurtų sąvokų tinklų jau yra pateikti internete www.recredible.com, o artimiausiomis dienomis iPad vartotojai RECREDIBLE produktą galės išbandyti parsisiuntę jį iš aplikacijų parduotuvės (App Store). Juo naudodamiesi vartotojai galės įsitikinti, kad grafiškai patrauklus vaizdavimo būdas ir vartotojui patogi paieška leidžia greitai ir efektyviai rasti informaciją, o žemėlapio principas padeda ją susisteminti, suprasti ir įsiminti daug geriau nei informacijos skaitymas nuosekliame tekste, nes mūsų mąstymas veikia tokiu pačiu principu – atmintyje tam tikrais ryšiais siejant sąvokas vieną su kita.

  Norintys išsamiau susipažinti su naująja sistema ir ją išbandyti galės tai padaryti balandžio 19 d. 15 val. LOGIN konferencijoje (Delfi Demo salėje), kur Vaidas Repečka kvies diskutuoti, kaip pakeisti nusistovėjusį visuomenės supratimą apie tai, kaip randamos žinios, ir pristatys naują RECREDIBLE produktą.

   

   

  Alfa.lt
  *Sutinku su taisyklėmis

  Taip pat skaitykite:

  ​„Forum Cinemas“ atsako į neįgaliojo skundą: juos reikia vertinti kaip visus
  1

  Į naujienų portaląAlfa.

  Skaitytojos nuomonė: ​ką iš tiesų reiškia 72 valandos?
  ..

  Klausimas nėra už abortus ar prieš abortus.

  Pokalbis su striptizo šokėja: mes savęs negerbiame, bet iš šito išeiti labai sunku
  12

  Jei kada nors ši 24 metų mergina galvojo apie dalijamus interviu žiniasklaidai, ji net neįsivaizdavo, kad kalbės apie ...

  Su apgadinta kortele kelionė gali baigtis oro uoste
  2 1

  Vilniečiui Eimantui G., šeštadienį norėjusiam išskristi į saulėtąją Italijos salą Sardiniją, ilgai laukta kelionė ...

  JAV Ebola užsikrėtusi slaugė spinduliuoja optimizmą
  1

  Ebolos karštlige serganti amerikiečių slaugytoja, kuri tapo pirmuoju sveikatos apsaugos darbuotoju, Jungtinėse ...

  ​Girto vairuotojo prašymas išvairuoti jo automobilį – ką darytumėte?
   ŽIŪRĖTI 3 2

  Kas mėnesį Lietuvoje dėl girtų vairuotojų žūva aštuonižmonės.

  Pabandžius padėti žmogui – priekaištai ir baimė dėl gresiančios baudos
  ..

  Po kelių daug visuomenės dėmesio sulaukusių tragiškų įvykių, kuriuose dažniausi žmonių kaltinimai krito ant Bendrojo ...

  ​„Kauno naktų“ organizatorius: jei žmogui renginys šūdas, gal jis pats šūdas
  2 1

  Po savaitgalį vykusių „Kauno naktų“ netyla kalbos.

  Taksi paslaugos: kai 4 minutės virsta beveik valanda
  2

  Taksi paslaugos – greitas ir kišenei įkandamas būdas pasiekti tašką B. Augant poreikiui, didmiesčiuose keleivių ...

  ​Išgirsk ir nebijok: kaip padėti ketinančiam nusižudyti?
   ŽIŪRĖTI 3 ..

  Kiekvieną trečiadienį naujienų portale Alfa.lt – socialinis eksperimentas.

  Susijusios naujienos