Paieška
Horoskopai
Astromanija

Lietuviai meta įžūlų iššūkį „Wikipedia“: informacijos ieškosime kitaip

Wikipedia (Archyvo nuotr.)
Keisti teksto dydįAa+Aa-

Dabartiniame pasaulyje, kuris „valdomas“ per liečiamuosius ekranus, kuriame ,,Kinect“ ir perspektyvusis „Leap motion“ nuskaito judesius, o išmanieji telefonai seka žvilgsnį, informacija turėtų būti pasiekiama kitaip, – teigia balandžio 18–19 dienomis vyksiančios progreso konferencijos LOGIN pranešėjas informacinių sistemų kūrėjas ir konsultantas Vaidas Repečka.

Konferencijoje LOGIN, kasmet sutraukiančioje progresyviausius interneto ir technologijų kūrėjus, Vaidas Repečka mes iššūkį Wikipedijos autoriams ir pristatys naują grafiškai patrauklesnį ir patogesnį būdą ieškoti informacijos. Konferencijoje pristatomas produktas RECREDIBLE – tai naujos formos Wikipedija, siekianti tapsti pasaulinio lygio produktu. Pranešėjo nuomone, Lietuvos technologų ambicijos kuriamą produktą įtvirtinti pasaulinėje rinkoje yra pagrįstos ir realios, nes informacijos pateikimas straipsniuose jau nebetenkina šiuolaikinių sparčiai besivystančių technologijų vartotojų.

RECREDIBLE (www.recredible.com) – tai naujosios kartos Wikipedija, kur informacija pateikiama ne straipsniuose, o tarpusavyje susijusių sąvokų tinkluose. Tokiame tinkle galima grafiškai parodyti, kurios sąvokos svarbesnės, skaityti ne rišlų tekstą, o matyti susietus pagrindinius teiginius. Tai efektyvus būdas aprėpti vis daugiau informacijos. Semantinių (sąvokų) tinklų principu sukurtą sistemą galima palyginti su žemėlapiu (angl. terminas topic map), kuriame kiekvienas įrašas nurodo galimus tolimesnius paieškos kelius ir leidžia vartotojui nuspręsti, kuriuo keliu eiti – kokios informacijos ieškoti, neskaitant viso teksto, bet tik matant pagrindines sąvokas.

Labai svarbu tai, kad RECREDIBLE kūrėjai sugenėjo įveikti technologinę riziką ir rado sprendimą, leidžiantį bet kokio pobūdžio ir bet kokios temos informaciją pateikti grafine žemėlapio vaizdavimo forma. Reikia paminėti, kad šioje srityje dirba daug pasaulio mokslininkų ir technologų, tačiau realiai įgyvendindami produktus jie susiduria su įvairiomis problemomis. Žinoma, semantinių tinklų kūrimas yra nuolatinis procesas, nes kalba nėra baigtinis konstruktas, todėl RECREDIBLE kūrėjai ateityje kvies plačiąją visuomenę kurti turinį, pildyti ir redaguoti sukurtus sąvokų tinklus, taip kaip dabar daroma tradicinėje Wikipedijoje.

Vaido Repečkos teigimu, netolimoje ateityje semantinių tinklų principas, pritaikytas RECREDIBLE produkte, bus naudojamas įvairiose paieškos sistemose. Kuriamoje sistemoje įrašytos sąvokos ir ryšiai neabejotinai bus panaudoti ir kituose technologiniuose sprendimuose.

Šiuo metu dalis sukurtų sąvokų tinklų jau yra pateikti internete www.recredible.com, o artimiausiomis dienomis iPad vartotojai RECREDIBLE produktą galės išbandyti parsisiuntę jį iš aplikacijų parduotuvės (App Store). Juo naudodamiesi vartotojai galės įsitikinti, kad grafiškai patrauklus vaizdavimo būdas ir vartotojui patogi paieška leidžia greitai ir efektyviai rasti informaciją, o žemėlapio principas padeda ją susisteminti, suprasti ir įsiminti daug geriau nei informacijos skaitymas nuosekliame tekste, nes mūsų mąstymas veikia tokiu pačiu principu – atmintyje tam tikrais ryšiais siejant sąvokas vieną su kita.

Norintys išsamiau susipažinti su naująja sistema ir ją išbandyti galės tai padaryti balandžio 19 d. 15 val. LOGIN konferencijoje (Delfi Demo salėje), kur Vaidas Repečka kvies diskutuoti, kaip pakeisti nusistovėjusį visuomenės supratimą apie tai, kaip randamos žinios, ir pristatys naują RECREDIBLE produktą.

 

 

Alfa.lt
Komentarai

Taip pat skaitykite:

Kim Jong-uno šukuosena – būdas pasipelnyti

Pastarosiomis savaitėmis žiniasklaidos atstovai nevengia pajuokti Šiaurės Korėjos diktatoriaus Kim Jong-uno šukuosenos ir kuria melagingas naujienas. Buvo pranešta, kad diktatorius įvedė naują įstatymą, todėl visi šalies vyrai turės nešioti Kim Jong-uno šukuosenos kopiją. Greitai pasaulį apskriejusi žinia buvo paskelbta melu, tačiau tapo puikia galimybe pasipelnyti.
Mo Nabbach'as, turintis kirpyklą Londone, bandydamas sulaukti daugiau klientų dėmesio savo plakatui panaudojo diktatoriaus nuotrauką.

Pažintys internetu: vien sukčiai ir apsimetėliai? Anglijos lietuvės išpažintis

Londone gyvenančios Birutės pasakojimo apie pažintis internete tęsinys. Lietuvė pasidalijo savo patirtimi, perspėja kitas moteris (ir vyrus) apie tokių pažinčių pavojus ir patarė, kaip atpažinti ir neužkibti ant sukčių kabliuko.
„Prisiregistravusi „Tagged“ pradėjau susirašinėti su keliais vyrais. Visi, kurie tau žeria komplimentus apie tavo grožį ir kasdien dusina meilės laiškais, yra pavojingi. Daugelis taip moka „kabinti makaronus“, kad net nesusigaudai ir pradedi tikėti.

Skaitytojo eksperimentas. Valstybinė lietuvių kalbos komisija: kliaujamasi „Vikipedija“?

„Kalbos komisija yra tarsi kalbos parlamentas“, – rašoma Valstybinės lietuvių kalbos komisijos interneto tinklalapyje. Suprask, aukščiausias kalbos „parėdymus“ kuriantis, taisantis, atmetantis ar svarstantis organas, sprendžiantis dėl kalbos politikos, lietuvių kalbos norminimo ir t. t. Tik ar šis organas veikia taip sklandžiai, kaip turėtų?
Valstybinė lietuvių kalbos komisija yra Lietuvos Respublikos Seimo įsteigta valstybės biudžetinė įstaiga.

„Giraitės ginkluotės gamyklos“ vadovo Monkevičiaus atviras laiškas

„Neslėpsiu, kad iš „Giraitės ginkluotės gamyklos“ direktoriaus pareigų traukiuosi su tam tikru apmaudu. Savo darbą per tuos trejus metus, kuriuos vadovavau gamyklai, vertinu teigiamai. Ir tai paremta ne tik asmenine nuomone, bet ir ekspertų vertinimais, bei, svarbiausia, konkrečiais gamyklos veiklos rezultatais. Pradėjęs dirbti, radau gamyklą su „kabančia“ 47 mln. litų skola Finansų ministerijai už statybą ir įrengimų įsigijimą, patiriamais nuostoliais ir be aiškios ateities vizijos.

Skaitytoja: kaip žinoti, ar mano vaikas – ne patyčių auka?

Patyčios mokyklose – viena opiausių ir nerimą keliančių problemų visame pasaulyje. Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter“ atlikti tyrimai atskleidė, kad į patyčias tarp vaikų būtinai turėtų reaguoti ir suaugusieji.

Mergina prašo pagalbos: padėkite rasti rankinės vagį

Vilnietė savo socialinio tinklalapio „Facebook“ paskyroje sekmadienį paviešino vaizdo įrašą, kuriame, kaip teigė nukentėjusi mergina, yra užfiksuotos jos rankinę vagiančios panelės.

Susijusios naujienos