Velykinė puošyba pagal senąsias tradicijas

Velykos (I.Vozgirdaitės nuotr.) (Asmeninio albumo nuotr.)
Aa+Aa-

Ar tai, kaip puošiame namus Velykoms, išties atitinka senąsias lietuvių tradicijas? Ar papročiai, kurių laikomės, tikrai yra atkeliavę iš seniausių laikų? Floristė Vaiva Jucytė primena visiems, neabejingiems lietuviškoms tradicijoms, tikruosius velykinės puošybos papročius ir simboliką.

Akcentas – išpuoštas stalas

„Svarbiausia velykinės puošybos vieta – stalas. Jį būtinai dengdavo balta staltiese, viduryje statydavo molinį ar pintą dubenį su margučiais, papuoštą žolynais, rūtomis, pataisais. Dažna puošybos detalė – dubenyje sudaigintų javų želmenys, paprastai avižų, nes šios atrodydavo gražiausiai, – pasakojo Vaiva. – Šalia statoma vazelė su išsprogusiomis medžių šakelėmis arba gėlių vazonėlis. Dažnas atributas – velykinis avinėlis, padarytas iš molio, sviesto arba cukraus.“

Floristė mini, kad kai kuriose Lietuvos vietovėse stalas puoštas ir žalumynų girliandomis, kurias paprastai ištiesdavo pakraščiuose. Jos paprastai būdavo pinamos iš pataisų, rūtų šakelių, meškauogių, bruknienojų, kai kur ir iš išsprogusių medžių šakelių, t. y. visko, kas ką tik užgimė arba amžinai žaliuoja gamtoje.

Pasak Vaivos, gėlės nebuvo naudojamos. Dabar išpopuliarėjęs dekoras su pražydintomis svogūninėmis gėlėmis etnografijoje neminimas. „Nebent jei gamtoje jau būdavo pasirodžiusios žibutės ar snieguolės, arba namuose tuo metu pražysdavo koks nors kambarinis augalas“, – teigė floristė.

Ne mažiau dėmesio skirta ir patalpoms – jas lietuviai puošdavo žalumynais, šiaudiniais sodais, paukščiukais ir verbomis.

Tikroji verbų kilmė

Kas nežino garsiųjų Vilniaus krašto verbų! Dažnas lietuvis iš atokaus Lietuvos kampelio vyksta į Kaziuko mugę įsigyti šio unikalaus suvenyro. Vis dėlto verba yra gana vėlyva ir būdinga tik šiam kraštui. „Verbos, vietinių lenkų dar vadinamos „palmėmis“, daromos iš sausų augalų, javų. Jos, nors ir labai spalvingos, gražios, tačiau nėra tikrosios verbos“, – tvirtino floristė.

„Tikroji verba – tai kadagio arba žilvičio šakelių ryšulėlis. Įvairiose Lietuvos vietose buvo naudojami skirtingi augalai. Žemaitijoje, Užnemunėje, dalyje Vidurio Lietuvos šventai verbai buvo naudojamas kadagys, Rytų Lietuvoje – žilvitis, kitose vietose – mišriai. Velykos – archajiška šventė, jos pagoniški papročiai susiliejo su bažnytiniais, o Verbų sekmadienis su bažnytine liturgija siejamas tik tiek, kad verbos yra šventinamos. Tikroji verbų kilmė siejama su papročiu garbinti medžius, kurių pumpurai tik pradeda brinkti, skleistis“, – pasakojo Vaiva.

Šie verbų augalai, kaip ir visa kita, buvo simboliai: sodri žalia kadagio spalva reiškė amžiną gyvybę, raudona žilvičio – magišką savybę nuvaikyti piktąsias jėgas. „Vėliau verbų puokštėje atsirado ąžuolo ir beržo šakelių. Todėl dažnai ir ant Velykų stalo buvo galima pamatyti išsprogusių beržo šakelių, simbolizuojančių atsinaujinimą, budimą, atgimimą“, – augalų simboliką aiškino floristė.

Norintiems išlaikyti papročius tiesiog būtina Verbų sekmadienį nuplakti vienam kitą verbomis, linkint laimės ir sveikatos. Pagal senąsias tradicijas, pašventintą verbą reikia užkišti matomoje namų vietoje ir laikyti iki kitų Velykų, kol bus galima pakeisti nauja.

„Pjedestalas“ margučiams

Be abejo, pats svarbiausias Velykų atributas – margučiai. Kai kurių Lietuvos regionų gyventojai, norėdami parodyti svečiams gražiausius margučius, sukurdavo kiaušinyną, kiaušinių arba margučių eglutę. „Paprastai tai būdavo medžio šaka su šakelėmis, ant kurių pritvirtinti iš vielos ar medžio padaryti įdėklai – lizdeliai – margučiams įkišti. Tokias eglutes apkaišiodavo žalumynais, išsprogusiomis beržų, žilvičių ar karklų kačiukų šakelėmis, sausomis gėlėmis. Į „lizdelius“ sudėdavo gražiausius margučius“, – sakė Vaiva.

Ji pasakojo, kad egzistavęs paprotys pirmą šventintą margutį padalyti – supjaustyti į tiek dalių, kiek yra namiškių, ir suvalgyti. Panašiai per Kūčias dalijamasi kalėdaičiu.

Stalas turėdavęs būti labai puošnus, nenukraustomas visą dieną, kaip per Kūčias. „Tačiau per Kūčias valgiai laikomi, kad vėlės galėtų pasivaišinti, o per Velykas priežastis yra praktinė – kad atėjusius svečius iškart būtų galima sodinti prie stalo, vaišinti. Šeimininkė neturi būti užimta, viskas paruošiama iš vakaro“, – senąsias lietuvių tradicijas vardijo floristė.

 

 

Sodospalvos.lt
*Sutinku su taisyklėmis
Skaityti visus komentarus (3)

Taip pat skaitykite:

top naujienos

  ​Kodėl Uspaskichas tiesia rankas į švietimo ministro portfelį? 7

  Paranormalu: po ugnikalnio išsiveržimo Čilės dangumi „vaikščiojo“ milžiniškas žmogus 1

  Lietuvos pasieniečiai blokavo rusų baikeriams kelią 19

  Alfa.lt rinkimai: kuri gražuolė verta „Mis Aukštaitijos“ karūnos? 11

  Seserys Irūna ir Ineta Puzaraitės vaikystės nuotraukoje – vos atpažįstamos 2

  Kraupu: jaunavedžių fotosesijos metu į kadrą įsiterpė vaiduoklis ..

  Akibrokštas: Plungei atstovaujantis M. Stonkus smarkiai pavėlavo į „Supermiesto“ finalą 3

  Lietuva vienintelė Europoje boikotuos gegužės 9-osios minėjimą Maskvoje 20

  ​Stambi narkotikų afera: net šeši įtariamieji buvo vežami į teismą ..

  ​Užsienio žiniasklaida: princesė Diana ir princas Charlesas turi slaptą dukterį ..

  Drastiški pokyčiai: Ieva Stasiulevičiūtė tapo blondine 3

  Baltijos šalys nedalyvaus pratybose su Rusija 1

  Kristina Zmailaitė „Chorų karų“ pusfinalyje panevėžiečius išvadino kugeliais 12

  Migracijos departamente – pražūtingos vilionės: prie ko privedė godulys pinigams ..

  Šimašius sugriovė dar vieno Zuoko projekto pamatus ..

  ​Akcija „Tvora“: ar patikrino Druskininkų mero tvorą? 4

  ​„Mis užpakaliukas“ paviešino savo sėdynės rentgeno nuotrauką: ji 100 procentų natūrali! 2

  Ant daugiabučio užvirtusi pušis vos nesukėlė tragedijos ..

  Vaizdo įraše iš Nepalo – lavinos smūgis Everesto stovyklai 1

  Karjeros šuolis: „Naujos pupytės“ pradėjo koncertinį turą užsienyje ..

  Susijusios naujienos

  ​Per Velykas susilaukę kūdikių tėvai gaus po naują skalbyklę ..

  Stačiatikių Velykos Graikijoje – tikras „raketų karas“! ..

  Svarbiausia Velykų tradicija – neiškristi iš konteksto ..

  Tiesiai iš statybų aikštelės: ne tik margučius daužė, bet ir stiklines kilnojo 1

  Statkevičiaus Velykos Londone: vakarėliai ir kiaušinių marginimas su pusnuogiu draugu 7

  ​Magiškame paramos koncerte mamoms ir vaikams įžymybės virto garsiausių pasakų herojais ..

  Kroatai Velykas sutinka žiūrėdami kiek keistą spektaklį ..

  Kaip tikintieji sutinka Velykas? ..

  Vilniečiai surengė margučių čempionatą ..

  Popiežiaus palaiminimas: kad būtų sustabdytas barbariškas smurtas 1