Paieška
Orai ºC
Horoskopai
Astromanija

Specialūs policijos leidimai dujiniams ginklams smogė ginklų prekiautojams

atnaujinta
Moteris su ginklu (123rf.com asociatyvi nuotr.)
Keisti teksto dydįAa+Aa-

Kol kas nėra žinoma, kiek Lietuvoje yra legaliai laikomų dujinių ginklų. Dar prieš kelerius metus jiems įsigyti nereikėjo jokio specialaus leidimo. Tačiau 2010 m. gruodį buvo priimtos įstatymo pataisos dėl vadinamųjų mažųjų leidimų tokiems ginklams. Pagrindinė tokio sprendimo priežastis – perdirbti šaudyti koviniais šoviniais dujiniai ginklai tapo viena mėgstamiausių nusikaltėlių priemonių.

Registruoti būtina visus dujinius ginklus, išskyrus balionėlius

Šiuo metu, norint nusipirkti dujinį ginklą, reikia gauti policijos leidimą. Tiesa, tokiais atvejais taikomi ne tokie griežti reikalavimai, kaip savigynai perkant kovinius ginklus. Tereikia dviejų pažymų. Viena – kad nesate įrašytas į narkologinę įskaitą. Antroji – kad nesergate psichine liga.

Tiems, kurie įsigijo dujinius ginklus dar prieš priimant minėtas įstatymo pataisas, irgi reikia apsilankyti policijoje ir juos deklaruoti, suprantama, pristačius reikiamas pažymas. Nors pataisa galioja jau nuo 2011-ųjų kovo 1 d., numatytas ilgas pereinamasis laikotarpis. Ginklus galima deklaruoti iki 2014-ųjų sausio 1 d. „Taip, kol kas tokius ginklus turinčių ir jų nedeklaravusių gyventojų kol kas niekas negali nubausti. Nors laiko dar yra, tačiau noriu paraginti visų ginklų savininkus nelaukti paskutinės dienos, o jau dabar kreiptis į teritorinius policijos komisariatus ir užregistruoti juos“, – Alfa. Lt sakė Policijos departamento Licencijavimo skyriaus viršininkas Audrius Čiupala.

Kalbant apie deklaravimą paprastai sakoma „dujiniai ginklai“, tačiau deklaruoti privalu ne tik dujinius pistoletus ir revolverius. A. Čiupala išvardijo ir kitokius ginklus. „Dujiniai balionėliai irgi laikomi ginklais, tačiau jų deklaruoti nereikia. Tačiau savo ginklus privalo deklaruoti ir nedidelės galios – iki 7,5 džaulio – pistoletus bei revolverius. Taip pat senovinius ginklus, vadinamus replikomis“, – Alfa.lt sakė A. Čiupala.

Jis paaiškino, kad senoviniais laikomi ginklai, pagaminti iki 1870 m. Vėlesniais laikais pagamintas tikslias senovinių ginklų kopijas taip pat būtina deklaruoti.

Kai sueis terminas, per kurį būtina užregistruoti turimus ginklus, to nepadariusiems jų savininkams grės baudžiamoji atsakomybė. Už neteisėtą ginklo laikymą baudžiama areštu arba laisvės atėmimu iki ketverių metų, o jei tokių ginklų daugiau kaip trys – laisvės atėmimu nuo ketverių iki aštuonerių metų.

Perdirbtus dujinius ginklus pamėgo nusikaltėliai

Kaip jau minėta, sprendimas leisti įsigyti dujinius ginklus tik turint specialų policijos leidimą buvo priimtas dėl to, kad jie yra lengvai perdirbami ir pritaikomi šaudyti koviniais šoviniais. Nors jų patikimumas ir mažesnis, be to, daug šūvių iš tokio perdirbto ginklo nepaleisi, jie tapo itin populiariais tarp nusikalstamo pasaulio atstovų.

Pavyzdžiui, iš tokio perdirbto ginklo „MIAMI“ prie savo namų Vilniuje buvo nušautas žurnalistas Vitas Lingys. Kai buvo aptiktas negyvas Drąsius Kedys, šalia jo kūno kriminalistai irgi aptiko perdirbtą dujinį pistoletą. Beje, tai buvo Rusijoje pagamintas IZ 79 – itin paklausus pistoletas. Jis pagamintas iš gero metalo, todėl perdirbtas atlaiko nemažai šūvių. Vienu metu juos Lietuvoje pirko masiškai, perdirbinėjo ir veždavo parduoti į užsienį, dažniausiai į Angliją, kur tokie ginklai uždrausti. Paklausa buvo milžiniška.

Tiesa, Lietuvoje juos pardavinėjo labai trumpai, nes greitai buvo susigriebta, kad leidimas jais prekiauti – tikra dovana nusikaltėliams. Šiuo metu IZ 79 uždraustas ir Lietuvoje.

Policijai buvo pranešamas tik parduotų ginklų skaičius, bet ne savininkų pavardės

Sprendimui priimti įstatymo pataisą padarė įtaką dar ir tai, kad 2008 m. buvo gauta ES direktyva registruoti visus ginklus, kuriuos galima perdirbti į kovinius. „Ginklų parduotuvės visuomet registruodavo dujinių ginklų pirkėjų duomenis. Tačiau jie būdavo surašomi tik į popierinius žurnalus. Tokie sąrašai policijos departamento nepasiekdavo. Todėl savininkai galėdavo ginklus bet kam parduoti ar padovanoti. Jei nusikaltimo padaryme naudojamas toks iš tikrojo savininko įsigytas ir perdirbtas ginklas, neįmanoma atsekti, kas iš tikrųjų jį turėjo“, – Alfa.lt sakė A. Čiupala.

Ginklų pirklių asociacijos prezidentas, didžiausios Lietuvoje ginklų prekybos įmonės „Oksalis“ vadovas Gytis Misiukevičius Alfa.lt sakė, kad apie parduotus ginklus visuomet pranešdavo teritoriniams policijos komisariatams.

„Iš tikrųjų apie parduotus ginklus mums visuomet pranešama. Tačiau mes gauname tik skaičius, kiek ir kokių ginklų parduota. Savininkų pavardžių ir kitų asmens duomenų mums niekas nepateikdavo. Sakysime, aš negalėčiau išsiaiškinti, kas pirko dujinį revolverį ginklų parduotuvėje 1996 metais“, – Alfa. lt paaiškino Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato licencijavimo skyriaus viršininkas Julius Vaiškūnas.

Legaliai ginklų nebeperka – traukia į Gariūnus

Pasak A. Čiupalos, nuo 2011 m. kovo 1 d. iki 2012 m. spalio 1 d. jau užregistruota daugiau kaip 10 tūkst. ginklų. Fiziniai asmenys yra užregistravę 9261, juridiniai – 1613 ginklus. Daugiausia užregistruota dujinių pistoletų ir revolverių. Fiziniai asmenys užregistravo 3533 pistoletus ir 2415 revolverius, juridiniai – 670 pistoletų ir 596 revolverius. Tačiau pareigūnai neabejoja, kad tokių ginklų krašte yra gerokai daugiau.

Priimta įstatymo pataisa sudavė skaudų smūgį ginklų parduotuvių savininkams. Jei „Oksalis“ anksčiau per mėnesį vidutiniškai parduodavo apie porą šimtų dujinių ginklų, tai dabar teparduoda po kokią porą. Prekiautojai legaliais ginklais smarkiai tuo nepatenkinti. „Mums sugadino prekybą, niekas nebeina jų pirkti legaliai, bet problemos juk neišsprendė. Gariūnuose ir dabar jais prekiaujama, Gariūnams niekas nieko neuždraudė“, – piktinosi G. Misiukevičius.

Pasak jo, populiariausi tarp parduodamų ginklų buvo vokiečių gamybos revolveris ME. Jo kaina – beveik keturi šimtai litų. Panorėję įsigyti ginklą už mažesnę sumą gali tenkintis pigiausiu – už porą šimtų litų.

 

Alfa.lt
Komentarai

Taip pat skaitykite:

Butkevičiaus ataskaita nesužavėjo nei savų, nei svetimų

Iškart po Velykų premjeras Algirdas Butkevičius ėmėsi savo metinių darbų apžvalgos. Vyriausybės vadovas Seimui pristatė ministrų kabineto 2013-ųjų veiklos ataskaitą. Socialdemokratų premjeras pasidžiaugė pajamų ir eksporto augimu, gera investicine aplinka, tvirtino, kad Lietuvos BVP pagaliau viršija aukščiausią iki krizės buvusią ribą. Visgi šie teiginiai, toli gražu, neįtikino ne tik opozicijos, bet ir nemažos dalies valdančiosios koalicijos partnerių.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija – antras saugumas?

Tiriant slaptą aukštų Lietuvos diplomatų sekimą ir neteisėtą jų pokalbių internete paviešinimą, Generalinė prokuratūra su teisinės pagalbos prašymu kreipėsi į Jungtines Valstijas.

Teisės ekspertai: tauta nėra laisva bet kaip keisti Konstituciją

Referendumas dėl siūlymo uždrausti užsieniečiams parduoti žemę Lietuvoje įžiebė diskusijas dėl galimybių keisti pagrindinį šalies įstatymą Konstituciją. Pačiame dokumente nustatyta, kad sumanymą keisti ar papildyti Lietuvos Respublikos Konstituciją turi teisę pateikti Seimui ne mažesnė kaip 1/4 visų Seimo narių grupė arba ne mažiau kaip 300 tūkst. rinkėjų.

Politologas: kandidatų į prezidentus debatai – pernelyg korektiški

Ketvirtadienį, balandžio 17-ąją, pirmuosiuose oficialiuose Lietuvos prezidento rinkimų debatuose dalyvavę kandidatai buvo pernelyg politiškai korektiški – tokios nuomonės laikosi Vytauto Didžiojo universitete (VDU) dėstantis Algis Krupavičius.

Landsbergis: Rusijos valstybinė filosofija nuo carų imperijos laikų buvo tik plėstis ir plėstis, grobti, valdyti, diktuoti

Kadenciją Europos Parlamente baigiantis Vytautas Landsbergis atsakė į politologo Andriaus Povilo Dugelio klausimus apie šiandienines Lietuvos ir tarptautines aktualijas. V. Landsbergio nuomone, Rusija Ukrainos užgrobimui rengėsi iš anksto, galbūt net nuo pačios Sovietų Sąjungos subyrėjimo.
Interviu su V. Landsbergiu
Šiuo metu viso pasaulio dėmesys yra sutelktas į Ukrainos krizę, jaučiama didelė įtampa tarp Vakarų pasaulio ir Rusijos.

Seimo viešbutyje gyvenantys parlamentarai pavydi Norvegijos kaliniams

Norvegijoje kaliniai gyvena prabangiuose apartamentuose. Tai vadinama pusiaukelės namais, į kuriuos patenka tie nuteistieji, kuriems iki laisvės lieka apie pusė metų. Oslo pusiaukelės namuose gyvena 16 kalinių, jais rūpinasi šeši pareigūnai ir šeši socialiniai darbuotojai.

Susijusios naujienos

Vokietija stabdo ginklų tiekimą Rusijai

Kauniečio namuose rasta 150 karo laikų ginklų

Rusijos investicijos į ginklus aplenkė ir JAV

Neramumai Rytų Ukrainoje: paskelbta „Donecko liaudies ...

Tymošenko: reikia imti ginklus ir eiti pliekti tuos ...

Policija primena: iki liepos 1 d. būtina užregistruoti ...

Vilniaus Karo muziejuje – grėsmingi žudymo įrankiai

Pietų Korėja kurs kibernetinius ginklus

Vietoj ieškomo pilstuko – šautuvai ir šaudmenys

Egiptas ir Rusija sudarė pirminį susitarimą dėl ginklų ...