Paieška
Orai ºC
Horoskopai
Astromanija

Mados guru Vasiljevas – apie išdavikišką sovietmečio deivių spindesį

Aleksandras Vasiljevas, "Mada už geležinės uždangos" (SCANPIX nuotr.)Žiūrėti nuotraukų galeriją
Keisti teksto dydįAa+Aa-

Kaukių karnavalas Venecijoje, televizijos laidos „Mados nuosprendis“ filmavimai, paskaitos „Mada ir Holivudas“ Sankt Peterburge, užsiėmimai „Mados akademijoje“ Maskvoje. Vėliau – Stambulas, Florencija ir Vilnius, kur bus pristatyta knyga lietuvių kalba „Šiandien esu madingas. 100 atsakymų apie madą ir save“... Tokia amplitude juda mados istoriko Aleksandro Vasiljevo kasdienis gyvenimas.

Žvaigždės neleido prarasti vilties

Į užimtą mados istoriko dienotvarkę seniai buvo įtrauktas ir unikalios parodos „Mada už geležinės uždangos. Tarybinės epochos žvaigždžių garderobas” atidarymas, ką tik įvykęs Maskvoje, Caricino muziejuje. Dažnam vis kildavo klausimas, ar egzistavo mada „už geležinės uždangos“? Kas buvo dėvima šalyje, kurios nebėra? Ir kaip puošėsi sovietų žvaigždės? Į šiuos klausimus A. Vasiljevas atsako trumpai, nedvejodamas: taip, egzistavo, o sovietų žvaigždės puošėsi kaip išmanydamos. Neretai – netgi labai prašmatniai. Tai gali paliudyti net 1000 šios parodos eksponatų: 1917-1991-aisiais garsenybių dėvėtos suknelės, bateliai, kvepalai, rankinės, papuošalai.

Meno istorikas A.Vasiljevas apgailestauja, kad tai – tik trupiniai, kurie per stebuklą išliko ir kuriuos jam pavyko išprašyti iš garsenybių giminaičių arba pačių žvaigždžių: Coco Chanel Majai Pliseckajai dovanotas kostiumėlis, aktorės Klaros Lučko Kanų kino festivalyje dėvėta raudona suknelė, Leonido Brežnevo dukros Galinos garderobas. Jis, beje, užima visą salę. Visos jos žibėjo „subrendusio socializmo“ epochoje, tačiau buvo visa plejada žvaigždžių, kurioms teko patirti nemenkų karo, pokario išbandymų, o jų misija buvo ne vien tik spindėti scenoje ar iš ekrano, o ir „kovoti su liaudies priešais“, „statyti socializmą“.

Tatjana Okunevskaja,Tamara Makarova, Liuvov Orlova (didžiausia prieškario Sovietų Sąjungos puošeiva), Lidija Smirnova, Klaudija Šulženko, Edita Utiosova tai darė taip, kaip mokėjo ir gebėjo dėl to nusipelnė A. Vasiljevo dėmesio. „Antrasis pasaulinis karas palietė kiekvieną žmonių gyvenimo aspektą. Jis turėjo radikalų poveikį madai,“ – pastebi po kruopelytę žinias apie tą laikmetį rinkęs ir atidžiai jas analizavęs A. Vasiljevas. Vyrai išvyko į frontą, moterys liko vienos, joms teko pakelti sunkią karo naštą. Tačiau jos nepaliovė puoštis, tik drabužių stilius tapo militaristinis...

Moteriškumo sugrįžimas – iškirptės, apnuoginti pečiai

Pasibaigus karui, tarybinės moterys atsikvėpė – pamėgo lengvus, raštuotus lininius audinius, sukneles su iškirptėmis ir apnuogintais pečiais, spalvingus sijonus ir palaidines be rankovių. O tai reiškė vienintelį dalyką – moteriškumas ir elegancija sugrįžo. Tačiau euforija truko neilgai. Po laikino atšilimo prasidėjo mados atšalimas, kuris tęsėsi iki pat Stalino mirties.

Į valdžią atėjus Nikitai Chruščiovui, šalyje prasidėjo milžiniški pokyčiai. Tarybų Sąjunga atsivėrė pasauliui, o šis tapo atviresnis jai: tarptautiniai mainai ir kontaktai, išvykos į užsienį, 1956 metais Maskvoje ir Leningrade įvykusi Pablo Picasso paroda, Pasaulinis demokratinio jaunimo ir studentų festivalis Maskvoje 1957-aisiais tapo neįtikėtino svarbumo kultūros įvykiais. Bet svarbiausia – pasikeitė šalies gyvenimas, pradėjo reikštis naujos literatūros, meno, teatro, kino, mados tendencijos.

Gurčenko išpopuliarino Diorą

Neįtikėtinai išpopuliarėjo Christiano Dioro stilius. „1956 metais parodytame filme „Karnavalo naktis“ Liudmila Gurčenko dėvėjo būtent legendinio prancūzų dizainerio Ch. Dioro modeliuotą suknelę! Šis tarybinių moterų širdis užkariavęs siluetas buvo išties žavingas: plonas liemuo, pabrėžta krūtinė, nuleista pečių linija, išryškinti klubai – visa tai moteris pavertė nimfomis. „Totalitarinis sovietų stilius ir ideologija buvo pasmerkti žlugti,“ – be menkiausios nostalgijos pastebi A. Vasiljevas.

„Geležinė uždanga“ vis labiau kilo. Į užsienį išsiveržė tarybiniai sportininkai, muzikantai, cirko artistai, Igorio Moisejevo dainų ir šokių ansamblis, liaudies ansamblis „Beriozka“ ... Namo parvykę atlikėjai platino Vakarų pasaulio, anapus uždangos, mados tendencijas. 1959 metais Sovietų Sąjungoje apsilankė pats Christianas Dioras!

Užsimezgė kontaktai su Vakarų stilistais, mados kūrėjais, kūrusiais sovietų kino ir scenos žvaigždžių vakarietišką įvaizdį. Madas diktuoti ėmė naujos ekrano ir scenos deivės: Ala Larionova, Klara Lučko, Elina Bystrickaja, Irina Skobceva, Ariadna Šengelaja. Vėliau - Natalija Fatejeva, Tatjana Doronina, Larisa Golubkina, Svetlana Svetličnaja, Ala Demidova... Jų drabužiai, makiažas, gyvenimo būda, visai to nenorint, išdavikiškai bylojo – šios moterys gyvena kitaip nei eilinės tarybinės pilietės.

Raudonoji bomba ir Pierro Cardino „veidas“

Suknelė, kurią 1960-aisiais Kanų kino festivalyje dėvėjo Klara Lučko, sukėlė furorą. Europos žiniasklaida ja pasipuošusią Klarą pavadino „raudonosios bombos sprogimu“. „Ši suknelė buvo atvežta iš Amerikos ir pasiūta iš raudono nailono, jos apačia sutvirtinta metaliniais lankais. Ji - vienas iš mano parodos „Mada už geležinės uždangos“ eksponatų“, – didžiuodamasis pristato ponas Aleksandras.

Garsiojo balerina Maja Pliseckaja buvo pirmoji sovietų menininkė, nusifotografavusi žurnalo VOGUE viršeliui. Mados pasaulyje rusių visada buvo daug, tačiau visos jos buvo emigrantės. Tuo tarpu M. Pliseckajos nuotraukos, kurias sukūrė amerikiečių fotografas Richardas Avedonas, patvirtino spėjimą, kad sovietų moterys taip pat gali spindėti kaip deivės.

Netrukus M. Pliseckaja tapo Pierro Cardino mados namų veidu. „Mano kolekcijoje yra kelios M. Pliseckajai priklaususios P. Cardino suknelės bei „Chanel“ kostiumėlis, baleriną pavertę tikra dama,“ – prasitaria A. Vasiljevas.

1960-aisiais imta kurti paprastą ir universalią sovietinę madą, tačiau nepaisant visų modeliuotojų pastangų, populiarėjo elegantiški vakarietiški siluetai: sijonai virš kelių, siauros kelnės, Jackie Kennedy stiliaus suknelės.

Mada iš po prekystalio

Pasak A. Vasiljevo, to meto madoje pasijuto abstrakčių P. Picasso paveikslų įtaka, papuošalai priminė atominio sprogimo „grybą“, ryškios spalvos vis labiau ją artino prie pop meno. Buvo sukurtas blizgus audinys su liureksu. Išpopuliarėjo kostiumėliai, o dešimtmečio simboliu tapo trumpi moteriški kailinukai.

Į valdžią atėjus Leonidui Brežnevui ir prasidėjus „sąstingio laikotarpiui“, mada taip pat sustingo. Vakarietiškos prekės sunkiai patekdavo į sovietines parduotuves, jų buvo galima įsigyti tik specialiose parduotuvėse iš po prekystalio, tik per pažįstamus ar gimines. Austriški, suomiški, jugoslaviški ar itališki drabužiai ir avalynė tapo prabangos prekėmis.

1965-aisiais, baigęs Lengvosios pramonės ir tekstilės institutą, į mados pasaulį įsiveržė modeliuotojas Viačeslavas Zaicevas, ėmęs diktuoti tarybines madas. Prieš jį madoje vyrų nebuvo. „A. Zaicevas buvo ir yra talentingas dailininkas, jis domisi Vakarų mados tendencijomis, vakaruose yra vadinamas „Raudonuoju Dioru“. Būtent jis sukūrė fatališkos moters įvaizdį rusų estrados karalienei, dainininkei Alai Pugačiovai. Komentarai, kaip sakoma, nereikalingi,“– šypsosi mados, drabužio, įvaizdžio reikšmės žvaigždžių gyvenimams nepamirštantis pabrėžti mados guru A. Vasiljevas.

Medžiagą šiai kolekcijai, kurią demonstruoja parodoje, A. Vasiljevas kaupė dvidešimt penkerius metus. Tiek pat metų bandė išsiaiškinti, kaip ji formavosi ir keitėsi.

„Perskaičiau neįtikėtinai daug dokumentų, domėjausi sovietiniu gyvenimo būdu ir tais, kurie tada trukdė mados plėtrai šalyje. Bet svarbiausia – dvidešimt penkerius metus rinkau ir surinkau sovietmečio žvaigždžių suknelių kolekciją,“ – šypsosi ketvirtį amžiaus mados atradimus ir praradimus fiksavęs kolekcininkas.

 

 

 

Alfa.lt
Komentarai

Taip pat skaitykite:

Įtemptų krepšinio varžybų nepraleido ir Liepa Mondeikaitė su Oksana Pikul-Jasaitienė

Trečiadienio vakarą Vilniaus „Siemens arenoje“ vyko Lietuvos ir Gruzijos krepšinio komandų antroji kova. Šios įtemptos kovos nepraleido ir grupės „Pop Ladies“ narės Liepa Mondeikaitė ir Oksana Pikul-Jasaitienė.
Merginos pasipuošusios specialiomis kepuraitėmis su užrašu „Lietuva“, panašu, puikiai leido laiką ir socialiname tinkle pasidalijo linksmomis asmenukėmis. Oksanos vyras Simas šiose varžybose dėl traumos vis dar nežaidė, tačiau merginoms rūpėjo palaikyti ne tik jį, bet ir visą komandą.

Akibrokštas: Mindaugas Papinigis Užkalnį pasiuntė ant trijų raidžių

Nusikaltėlių vaidmenimis pagarsėjęs aktorius Mindaugas Papinigis savo profesionalumu žavi kiekvieną meno gerbėją. Ne paslaptis, kad jis ir merginoms daro itin didelį įspūdį, tačiau šįkart aktorius sulaukė nemažai kritikos iš pačio maisto guru Andriaus Užkalnio.
Savo socialinio tinklo „Facebook” paskyroje A.Užkalnis sukritikavo M. Papinigio darbą naujoje internetinėje laidoje. „Liepto galas. Internetų televizoriaus transliacijos priėjo iki logiško dugno, jį pramušė ir kasasi toliau į gelmes.

Chamiškais vaidmenimis garsėjantis Mindaugas Papinigis – naujo projekto vedėjas

Aktoriaus Mindaugo Papinigio pristatinėti nereikia: talentingas aktorius atliko vaidmenis tokiuose kultiniuose filmuose kaip „Zero“, „Zero II“, „Redirected. Už Lietuvą“, o šiuo metu filmuojasi TV3 seriale „Pasmerkti 3“. Maža to, antradienį videožinių portale startavusioje laidoje „VIRAL‘as“ Mindaugas sublizgėjo stilingo, seksualaus ir charizmatiško vedėjo amplua.

Asta Stašaitytė-Masalskienė Baltijos jūroje išsimaudė po dešimties metų

„Po dešimties metų pirmą kartą vakar išsimaudžiau Baltijos jūroje! – prisipažįsta Klaipėdoje užaugusi populiarios pokalbių laidos „Yra kaip yra“ ir „Šeštadienio ryto“ vedėja Asta Stašaitytė-Masalskienė. – Čia kaip posakyje „Batsiuvys be batų“ – prie jūros užaugę nejaučia jos deficito.“
Šiomis karščio pritvinkusiomis dienomis Į Baltijos paplūdimį Asta eina viena – šiuo metu laidų vedėja ilsisi pas tėvus uostamiestyje, o jos šeimos vyrai – Giedrius su sūnumis – išvykę į skautų stovyklą miškuose.

Vaidas Baumila ir Mantas Jankavičius pademonstravo vyriškus žaisliukus

Garsūs Lietuvos dainininkai Vaidas Baumila ir Mantas Jankavičius, atrodo, tarpusavyje nekonkuruoja. Anaiptol – yra geri draugai. Neseniai Vaidas socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo nuotrauka, kurioje jie pademonstravo savo motociklus.
„Du „Triumph“ pusbroliai: Manto Jankavičiaus „Bonneville“ ir maniškis „Thruxton“. Jankavičiau, turite gerą skonį ne tik muzikai, bet ir dviračiams“, – rašė Baumila.
Gerai nusiteikę bičiuliai prie savo vyriškų žaisliukų pozavo apsikabinę.

Inga Valinskienė: nemoku savęs reklamuoti

Išleisti šeši muzikos albumai, iš kurių net trys platininiai, radijo „topuose“ nuolat skambančios dainos, daugybė įgarsintų filmų, suvaidintų vaidmenų bei sukurtų dainų tekstų ir muzikos kūrinių - visu tuo drąsiai gali pasigirti kerinčio balso savininkė Inga Valinskienė, šeštadienį , rugpjūčio 2 dieną, klaipėdiečius ir miesto svečius pakviesianti į geriausių savo dainų koncertą festivalio „Muzikuojantis keltas“ denyje.

Draugystė baigėsi: Irena Marozienė iš Valerijaus Gigevičiaus teisme reikalauja per 30 tūkst. litų

Sostinės centre plaukų kirpimo saloną atidaręs žinomas stilistas Valerijus Gigevičius šiuo metu tikriausiai gailisi, kad patalpas kirpyklai nuomojosi iš žinomos verslininkės ir bičiulės Irenos Marozienės bendrovės „Vilko apetitas“, mat ji neseniai kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą, prašydama iš užsienyje laiką leidžiančio plaukų stilisto priteisti nemenką skolą – pagal tarp žinomos verslininkės bendrovės ir V. Gigevičiaus sudarytą sutartį, už nuomą mokėti vėluojantis plaukų stilistas I.

​Sužinokite, ko jaunavedžiams linki Deivydo Zvonkaus mama

Savaitgalį susituokusi garsi šalies pora Katažina ir Deivydas Zvonkai sau linki ne tik meilės, pagarbos ir ištvermės, kad iki gyvenimo pabaigos būtų kartu, bet ir vaikų. Žinomo muzikos kompozitoriaus mama Janina Zvonkuvienė interviu „Alfa.lt paparacams“ išliejo visas susikaupusias emocijas ir nepagailėjo linkėjimų bei pagyrų jauniesiems. Sužinokite, kokią pavardę pasirinko Katažina, ir išgirskite vestuvių rengimo subtilybes iš pirmųjų lūpų.
Plačiau apie visa tai – „Alfa.lt paparacų“ reportaže.

Ketvirtadienį Alfa.lt vaizdo konferencijoje – Monika Linkytė

Liepos 31 d., ketvirtadienį, naujienų portalo Alfa.lt vaizdo konferencijoje svečiuosis ką tik į Lietuvą iš grandiozinio konkurso Latvijoje „Naujoji banga“ sugrįžusi Monika Linkytė, kuri vis dar džiaugiasi pelnyta ketvirtąja vieta bei specialiuoju prizu iš pačios Alos Pugačiovos.
Dainininkė papasakos, kaip iš tiesų sekėsi konkurse, kokiomis nuotaikomis ji gyveno, su kokiais sunkumais ir nuotykiais teko susidurti bei žadėjo atsakyti į visus gerbėjų klausimus.

Džordana Butkutė pateikė staigmeną gerbėjams

Galingi gitaros rifai vietoje sintezatoriaus garsų, pašiurkštėjęs vokalas ir energijos pliūpsnis vietoje vėjavaikiškumo. Popscenos karaliene tituluojama Džordana Butkutė pribloškė klausytojus iki skausmo, pažįstamą hitą „Man patinka taip gyventi“ įrašiusi roko stiliumi.
Koncertiniam turui „Nesudeginta ant laužo“ per didžiąsias Lietuvos arenas šį rudenį besiruošianti atlikėja šiuo metu dirba įrašų studijoje.

Susijusios naujienos

Mados istorikas Vasiljevas „ARTVILNIAUS“ eksponatų neimtų nė ...

Dizainerė Sandra Straukaitė dėl „Mados infekcijos“ atsisako ...

Dizainerė Ella Tatarinova: tikra moteris privalo puoštis!

Į Tatarinovos vakarėlį turtuoliai skrido nuosavais ...

Mados analitikas Bogomolovas prognozuoja: drabužių ...

Ruduo Paryžiaus gatvėse

Kokius paltus rudeniui renkasi žvaigždės?

Isabel Marant: sugrįžk į penkiasdešimtuosius

Raudonojo kilimo stiliaus avarijos