Pluoštinės kanapės – grėsmė ar panacėja?

Kanapės (EKO redakcijos nuotr.)

Kanapės (EKO redakcijos nuotr.)

Kanapės daugeliui lietuvių asocijuojasi su svaigintis skirtomis narkotinėmis medžiagomis. Tikriausiai dėl to pluoštinės kanapės – vieni unikaliausių augalų, slepiantys beveik visus atsakymus į ekologinius klausimus – Lietuvoje sunkiai skinasi kelią: jas draudžiama auginti. Apie pluoštinių kanapių naudą „EKO redakcija“ kalbina Žemės ūkio ministerijos augalininkystės skyriaus vyr. specialistę Virginiją Vingrienę.

Martynas Norbutas: Tikriausiai esate girdėjusi ne vieną mitą apie pluoštines kanapes. Ar jos iš tiesų kelia kokią nors grėsmę?

Virginija Vingrienė: Nors kanapės Lietuvoje yra žinomos, auginamos ir vertinamos nuo senų laikų, skambiai apdainuotos liaudies dainose, tačiau, kaip bebūtų gaila, šis naudingas augalas mūsų krašte dabar yra užsitarnavęs ne itin gerą vardą. Taip atsitiko dėl jo giminaitės – marihuaninės kanapės – naudojimo nelegaliais ir ne visai gerais tikslais.

Reikėtų atkreipti dėmesį, kad be marihuaninių kanapių yra ir kitų, nesukaupiančių tiek veikliųjų medžiagų (pagrindinė – tetrahidrokanabinolis, THC), jog būtų tinkamos svaigintis.

Užtat jos turi visą eilę išskirtinai gerų savybių. ES leidžiami auginti sėjamųjų kanapių veislių augalai sukaupia tik iki 0,2 proc. minėtos veikliosios medžiagos.

Tuo tarpu narkotikams tinkamose kanapėse minėtojo THC būna nuo 3 iki 20 proc. Beje, tyrimų rezultatai parodė, kad Lietuvoje augančiuose minėtuose pluoštinių sėjamųjų kanapių veislių augaluose šios medžiagos randama daug kartų mažiau, nei leistina, t.y. nuo 0,003 iki 0,07 proc., o pastaruoju metu jau yra išvesta kanapių veislių, visiškai nesintetinančių šių medžiagų.

Deja, situacija šiuo metu yra tokia, kad Lietuvoje, beje, vienintelėje iš Europos Sąjungos valstybių, šių augalų auginimas kol kas nelegalus. Europos Sąjungoje pluoštinės kanapės laikomos žemės ūkio augalais, už kurių auginimą mokamos išmokos.

M. Norbutas: Pluoštinės kanapės plačiai auginamos užsienyje. Kodėl jos tokios populiarios?

V. Vingrienė: Pluoštinės kanapės – vieni unikaliausių ir naudingiausių buičiai bei pramonei augalų, nes iš jų galima pagaminti net iki 50 000 įvairiausių gaminių, pradedant tradiciniais maisto produktais ir pluoštu, baigiant statybinėmis medžiagomis.

Beje, Ukrainos mokslininkai, vykdantys kanapių selekciją ir tiriantys jų produkcijos naudojimą, tokių gaminių suskaičiuoja dar tris kartus daugiau.

Šiandien, Lietuvai siekiant energetinės nepriklausomybės, kanapių biomasė ar jų pluošto pramoninės gamybos atliekos – spaliai – gali tapti vis perspektyvesniu tampančio biokuro žaliava.

Nors paprastai kanapės sukaupia daug pluošto, tačiau kai kurios jų atmainos ir veislės yra kuriamos bei auginamos sėklų gamybai.

Vienas žinomiausių produktų – kanapių aliejus – spaudžiamas jau nuo senų laikų. Tai išskirtinai vertingas, turintis daug jodo, polinesočiųjų (omega-6 ir omega-3) ir polisočiųjų riebalinių rūgščių bei kitų labai svarbių, žmogaus organizmui reikalingų medžiagų, produktas.

„EKO redakcija“

Nusiųsk draugui:
    Išsaugok ir skaityk vėliau:

Taip pat skaitykite:

Alfa TV

Susijusios naujienos

​Sėlenos – šių dienų panacėja nuo visų ligų?

Botulino toksinas: XXI amžiaus panacėja ar baubas?

Stebuklinga panacėja – vanduo su citrina

Progresiniai mokesčiai nėra panacėja

Progresiniai mokesčiai – varguolių smūgis turčiams?

Populiariausios naujienos