Testas: kokia Jūsų gyvenimo filosofija?

Ajurveda – svarbias gyvenimo sritis aprėpiantis mokymas (© 123rf.com)

Savo dienas šioje žemėje leisti galime labai skirtingai. Šis testas padės Jums suprasti, koks Jūsų gyvenimo būdas, supažindins su labiausiai į Jus panašia istorine asmenybe ir leis geriau pažinti save. Tiesa, turėkite mintyje, kad testas nepretenduoja į mokslinį objektyvumą ir yra daugiau pramoginis.

Skaitydamas toliau pateiktus teiginius, apibraukite tuos, kurie Jus geriausiai apibūdina.

 1. Atostogoms dažniausiai susigalvoju praktiškos veiklos (pavyzdžiui, remontuoti namus).
 2. Audringai reaguoju į bet kokius komentarus apie mano gyvenimo būdą.
 3. Būna akimirkų, kai suprantu, kokia plona riba tarp genialumo ir beprotybės.
 4. Norėčiau dalyvauti (arba dalyvauju) kokiame nors socialiniame judėjime, kurio nariai siekia padaryti pasaulį teisingesnį.
 5. Man patinka, kai manimi pasitiki, bet pats sunkiai pasitikiu kitais.
 6. Dažnai darau iškrovos dienas, kurių metu geriu ir valgau minimaliai.
 7. Dažnai jaučiu, jog mąstau apie dalykus, kuriuos sunku perteikti kitiems.
 8. Dažnai mėgstu elgtis ir atrodyti provokuojančiai.
 9. Dirbu daugiau nei kiti.
 10. Man labai sunku pakelti gyvenimo neteisybes ir jų sukeliamą skausmą.
 11. Draugai mano, kad sau daug ko neleidžiu.
 12. Esu lyderis iš prigimties.
 13. Kad ir kuo užsiimčiau, galiu daug pasiekti.
 14. Gyvenime svarbiausia mėgautis malonumais ir vengti kančios.
 15. Jaučiu, jog dažniau griaunu, o ne kuriu.
 16. Jei tik galėčiau, pasistatyčiau trobelę miške ir gyvenčiau gamtoje.
 17. Jei pieščiau, būčiau išskirtinis tapytojas.
 18. Rinkdamasis prekes didžiausią dėmesį skiriu praktiškumui ir kokybiškumui.
 19. Jei kažko negaliu pakeisti gyvenime, man nesunku prie to prisitaikyti.
 20. Jei tik būtų lengvesnis kelias, pirmasis jį pasirinkčiau.
 21. Man nėra sunku užgniaužti savo poreikius, kartais net pagrindinius (maisto, miego ir pan.).
 22. Man patinka išradimai ir naujovės.
 23. Man tiktų posakis: „Po manęs nors ir tvanas.“
 24. Man vertėtų šiek tiek labiau atsipalaiduoti.
 25. Manau, kad kiekvienas turime kurti savo gyvenimą savarankiškai.
 26. Manęs dažnai nesupranta, tačiau beveik visada žavisi.
 27. Mėgstu skaniai valgyti, energingai sportuoti ir pasilepinti.
 28. Dažnai metu iššūkį priimtoms socialinėms normoms.
 29. Mylėjimasis – vienas pagrindinių gyvenimo džiaugsmų.
 30. Mokykloje man gerai sekėsi daugelis dalykų.
 31. Negaliu pakęsti, kai man kas nors vadovauja.
 32. Man tiktų posakis: „9 amatai, o 10 – badas.“
 33. Mėgstu apsvaigti, panirti, iškeliauti ar kitaip keisti savo sąmonės būseną.
 34. Manau, kad gyvenime svarbu gyventi paprastai ir per daug nefilosofuoti apie aukštas materijas.
 35. Nesuprantu, kodėl Dievas nesukūrė pasaulio, kuriame visi būtų lygūs?
 36. Jei visą gyvenimą tik kažko siekei ir nespėjai pasimėgauti procesu, tai kam tokio gyvenimo išvis reikėjo?
 37. Norėčiau, kad dabartinė socialinė santvarka pasikeistų.
 38. Pasitraukiu, kai pasidaro per sunku.
 39. Mėgstu dirbti vadovaujamąjį darbą.
 40. Pažįstami mane laiko itin talentingu.
 41. Atlikdamas ilgas ir varginančias gyvenimo užduotis atrandu prasmę.
 42. Mėgstu imtis atsakomybės reikalaujančios veiklos.
 43. Esu rutinos ir įpročių žmogus, nemėgstu naujovių, staigmenų.
 44. Kiekvienas turėtų nors kartą nuvykti į Havajus ir ten gerai pailsėti.
 45. Turiu aiškius moralinius įsitikinimus ir jais gyvenime vadovaujuosi.
 46. Turiu nuojautą, kad apie mane žmonės dar išgirs.
 47. Man geriau įkurti savo verslą ir vadovauti, o ne dirbti samdomu darbuotoju.
 48. Mano gyvenimas gana ramus ir tvarkingas.
 49. Man patinka organizuoti žygius, vakarėlius, įvairius renginius.
 50. Turiu tik pačius būtiniausius daiktus, kurių reikia gyvenime.

Rezultatų skaičiavimas

Susirašykite teiginio numerius į kuriuos atsakėte teigiamai.

Suskaičiuokite, kiek teiginių apibraukėte prie kiekvieno iš keturių gyvenimo būdų. Daugiausia taškų surinkęs ir bus Jūsiškis. Jei taškų skaičius visur panašus, vadinasi, arba esate itin spalvinga asmenybė, arba Jūsų bruožai dar nespėjo išryškėti.

Asketas:1, 6, 9, 11, 16, 21, 24, 41, 45, 50.

Hedonistas:10, 14, 20, 27, 29, 33, 36, 38, 44, 47.

Anarchistas: 2, 4, 8, 15, 23, 25, 28, 31, 35, 37.

Genijus:3, 7, 13, 17, 22, 26, 30, 32, 40, 46.

Stoikas:5, 12, 18, 19, 34, 39, 42, 43, 48, 49.

Gyvenimo būdai:

Asketas

Asketas siekia minimalumo, stengiasi kuo daugiau visko atsisakyti. Net jei tam tikri dalykai daugeliui akivaizdžiai būtini, jis savęs paklaus: „Ar man tikrai to reikia?“ Gyvenimo keliu asketas žygiuoja su itin lengva kuprine, galbūt tuo jis ir žavus. Šio tipo žmonės neretai stebi visuomenę iš šalies. Kai jau susikaupia daug įspūdžių, gali ir pakritikuoti, parodyti prieštaringas, paradoksalias visuomenės puses. Visų asketų vėliavnešiu galėtume laikyti 412 metais prieš Kristų gimusį Diogeną iš Sinopės. Filosofijos pirmakursiai jį prisimena dėl neįprasto gyvenimo būdo: jis neturėjo beveik jokios nuosavybės, dienas leisdavo šalia turgaus pastatytoje statinėje ir krėsdavo visokiausius pokštus. Pavyzdžiui, leisdavosi į sausakimšą turgų užsidegęs tuometinę lempą ir šaukdavo: „Aš ieškau sąžiningo žmogaus!“ Kartą prie jo priėjo Aleksandras Makedonietis ir, atpažinęs žymų filosofą, pasiteiravo, ar jam nereikia kokios nors pagalbos. Į šį klausimą Diogenas atsakė: „Taip, neužstok man saulės.“ Aleksandro reakcija buvo tokia: „Jei nebūčiau didis Aleksandras, norėčiau būti Diogenas.“

Braidžiodami gyvenimo pakraščiais ir išbandydami atsisakymo ribas, asketai dažnai atranda pačius tikriausius dalykus: patirtį, bendravimą, meilę.

Hedonistas

Hedonistinį gyvenimo būdą išpažįstantis žmogus turi bent kartą išgirsti grupės „Skunk Anansie“ dainą „Hedonism“. Įsiklausius į žodžius paaiškėja, kad hedonistui svarbiausia yra kuo daugiau laiko praleisti besijaučiant gerai, nepatirti skausmo, kančios, neigiamų emocijų. Dažnai hedonistas siekia kūniškų malonumų: skaniai valgo, sportuoja, mylisi. Į tokius žmones galite kreiptis, jei norite sužinoti, kas yra geriausias šefas mieste, kur geriausias sporto klubas ir t. t. Hedonistas sunkiai pakelia kančią. Jis negali suprasti, kodėl ir taip laikina mūsų kelionė žemėje turi apkarsti. „Jei jau čia patekau, verčiau pasimėgausiu“, – galvoja jis. Vienas garsiausių hedonistų buvo šios filosofinės mokyklos įkūrėjas Epikūras (nuo 341 pr. Kr. iki 270 pr. Kr.). Jo teigimu, pagrindinis filosofijos uždavinys – padėti žmogui gyventi laimingą gyvenimą, kuriame būtų kuo mažiau baimės ir skausmo. O tam reikia išminties, pasiryžimo nekenkti kitam ir nesileisti kankinamam. Paradoksalu, kad pats Epikūras kentė labai didelius skausmus ir mirė nuo inkstuose susikaupusių akmenų. Paskutiniame savo laiške draugui jis rašė: „Nors ir jaučiu didelį fizinį skausmą, džiaugiuosi, kad praleidau tiek daug savo gyvenimo dienų filosofuodamas.“

Mėgaudamiesi gyvenimu, hedonistai panyra į kūno jusles, įvairiausius pojūčius. Tokie žmonės mus moko, kiek daug visko gyvenime galime pajusti.

Anarchistas

Anarchistas pirmiausia griauna, o tik po to elgiasi kontruktyviai.. Jam nuo pat pradžių atrodo, kad su pasauliu kažkas negerai. Dažnai tokiam žmogui užkliūna ne tik politinės partijos ar santvarka, bet ir biurokratija, tvarka prekybos centruose, net būtinybė žymėti talonėlį ar lipti pro priekines viešojo transporto duris. Griaunantis anarchistas atrodo grėsmingai, tačiau visuomenei jis naudingas, nes parodo, jog galime gyventi kitaip. Anarchistas „kelia bangas“ ir neduoda mums ramiai gyventi, bet tai ir yra esminis jo privalumas. Jei pasaulyje visi gyventume ramiai – numirtume iš nuobodulio. Vienas žymiausių anarchistų buvo jau po Kristaus gyvenęs Michailas Bakuninas (1814–1876). Daug blaškėsi po pasaulį: už vieną savo pasisakymą buvo ištremtas iš Prancūzijos, Rusijoje buvo ištremtas į Sibirą, iš ten pabėgo į Japoniją, o paskui į JAV. Yra pasakęs, jog aistra griauti yra kartu ir kūrybinė aistra. Jo idėjos įkvėpė tokius mąstytojus kaip N. Chomskis ir P. Kropotkinas.

Po anarchisto griovėjo kauke dažnai slepiasi kūrybingas ir gero siekiantis žmogus. Jis jautriai reaguoja į neteisybę, kurią mato visuomenėje, ir bando ją pagerinti.

Stoikas

Stoikas iš visų penkių šiame teste aptariamų tipų yra mažiausiai į kraštutinumus linkęs žmogus. Jis gyvena paprastą ir darnų gyvenimą. Jį sunku išmušti iš pusiausvyros. Gyvenimo stabilumą stoikui sukuria maži dalykai: įpročiai, kasdienė rutina. Jis nėra linkęs mėgautis naujovėmis ir norėtų, kad gyvenimas tekėtų lygia vaga. Bendraudamas tokio tipo žmogus nori, kad juo pasitikėtų, tačiau pats neskuba pasitikėti kitais, yra atsargus. Darbovietėje paprastai užima vadovaujamąsias pozicijas arba dirba darbus, kurie reikalauja gana didelės atsakomybės. Stoikas gyvena praktiškai, protingai ir atsakingai. Jei gyvenime nutinka tai, ko jis negali pakeisti, ramiai tai priima ir susitaiko. Žymiausias iš visų stoikų yra Zenonas (nuo 334 pr. Kr. iki 262 pr. Kr.). Jis buvo stoicizmo krypties mokyklos įkūrėjas. Svarbiausia šios mokyklos mintis yra siekti tokio gyvenimo, kuris būtų kupinas gerumo, ramybės ir dvasinių vertybių. Taip gyvenantis žmogus būna santarvėje su gamta.

Stoiko stabilumas gyvenime pavydėtinas. Rutina, kasdienybė, įpročiai yra jo koziriai gyvenimo žaidime. Visgi už ramybę stoikas sumoka atsisakydamas gyvenimo naujovių, staigmenų ir nesiekdamas didelių pokyčių.

Tiesiog genijus

Paskutinis gyvenimo būdas sunkiausiai apibūdinamas. Tokių žmonių yra mažiausiai. Tai baltosios visuomenės varnos. Jų dažniausiai niekas nesupranta. Su Einšteinu jo lygiu galėjo diskutuoti tik du ar trys jo amžininkai. Genijai kenčia nuo beprotiškos vienatvės. Jiems sunku rasti bendraminčių, su kuriais galėtų pasidalinti panašiomis mintimis, patirti draugystės šilumą. Tokie žmonės yra tarp genialumo ir beprotybės. Nuolat jaučiasi nesuprasti, rečiau – garbinami. Kartais genialumas pasireiškia vienoje konkrečioje srityje, kartais – daugelyje. Galima teigti, kad tikrasis žmogaus genialumas persmelkia visą veiklą, kuria jis užsiima. Būtent dėl to genijų genijus yra Leonardas da Vinčis (1452–1519). Jis buvo tapytojas, skulptorius, architektas, muzikantas, mokslininkas, matematikas, inžinierius, išradėjas, anatomas, geologas, kartografas, botanikas ir rašytojas. Tiesiog galvoj netelpa...

Genijui daug duodama, tačiau iš jo daug ir pareikalaujama. Turėdamas talentą, sugebėjimų ir būdamas išskirtinis, jis tegali pasvajoti apie bendraminčius, artumą ir paprastumą.

Daugiau žurnale „Aš ir psichologija“ skaitykite:

 • Mano siekis – kada nors tapti išmintingam  Interviu su dainininku Andrium Mamontovu

 • Psichologinis atsparumas
 • Paaugliai ir seksas

 

 

„Aš ir psichologija“

Taip pat skaitykite: