Nuskurdusiai policijai – kontrabandiniai degalai

Nelegalūs degalai (© Policija)

Vyriausybė leido skurstančios policijos automobilius „girdyti“ konfiskuotais kontrabandiniais degalais. Bet legalus degalų pardavimo verslas dėl to patirs ir finansinių, ir moralinių nuostolių, o teisiniu požiūriu sprendimas vadinamas absurdišku.

Policijos finansininkai jau kurį laiką su nerimu stebi degalų kainų pokyčius. Po pastarojo smarkaus naftos kainų šuolio policijos įstaigos priverstos peržiūrėti ir koreguoti patruliavimo maršrutus. Pareigūnai baiminasi, kad jei degalai ir toliau brangs, teks dar labiau mažinti patruliavimo intensyvumą, o tai esą neigiamai atsilieps visuomenės saugumui.

Praėjusiais metais Lietuvos teisėsaugos institucijos konfiskavo 317 tonų, o šiemet pirmąjį ketvirtį - 77 tonas akcizais neapmokėtų degalų. Kadangi jie neturi jokių kokybės sertifikatų ir jų oficialiai parduoti neįmanoma, Vyriausybė dar gegužę nutarė svarstyti galimybę neperduoti jų Valstybinei mokesčių inspekcijai, o perleisti Policijos departamentui.

„Smarkiai išaugus degalų kainoms, Policijos departamentui trūksta lėšų jiems įsigyti. Konfiskuotų degalų panaudojimas policijos transporto priemonėms prisidėtų prie šios problemos sprendimo, leistų suaktyvinti policijos veiklą kovojant su šešėline ekonomika“, - gegužę buvo teigiama Ministro pirmininko tarnybos išvadose.

Sukirto rankomis

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Algirdas Stončaitis LŽ neneigė, kad dėl degalų pastaruoju metu iš tiesų kyla nemažai problemų. „Sudarant policijos biudžetą nebuvo prognozuota, kad degalai taip smarkiai pabrangs. Taigi šiandien susiduriame su problema, kai tampa vis sunkiau rasti lėšų benzinui. Tačiau tai nereiškia, kad policija dabar nepajėgi atlikti savo funkcijų. Tikrai ne - yra nurodymas važiuoti, jei to reikia, į visų įvykių vietas ar atsitikus nelaimei. Kita vertus, kuo degalai brangyn, tuo patruliavimo intensyvumas - mažyn. Ir čia nėra jokio stebuklo, situacija tikrai ne pati geriausia. Jei degalai ir toliau brangs, policijai teks dar labiau veržtis diržus ir mažiau patruliuoti“, - LŽ sakė A.Stončaitis.

Generalinio komisaro pavaduotojas patvirtino, kad su Vyriausybe jau sutarta, jog konfiskuoti degalai atitektų labiausiai benzino stygių jaučiančioms policijos įstaigoms. Tiesa, šis sprendimas oficialiai dar neįsigaliojo - policija laukia, kol apie apie tai bus paskelbta „Valstybės žiniose“. „Galbūt sprendimas nėra geriausias, bet esant tokiai situacijai geriau konfiskuotus degalus ne naikinti, bet perleisti policijai“, - mano A.Stončaitis.

Skriauda sąžiningam verslui

Toks „paprastas“ valdžios ir teisėsaugos institucijos sprendimas trūkstant biudžeto lėšų panaudoti konfiskuotus kontrabandinius degalus policijos biudžetui gelbėti sąžiningo verslo požiūriu yra skriauda toms degalais legaliai prekiaujančioms šalies įmonėms, kurios neteks stambaus kliento, parduos mažiau legalių degalų ir negaus dalies pajamų, žinoma, mažiau sumokės ir mokesčių valstybei.

Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentas Lukas Vosylius LŽ teigė, kad sprendimą leisti policijai naudoti konfiskuotus degalus galima vertinti dvejopai. Anot jo, toks žingsnis iškreipia rinką, nes į ją kaip lygiavertė legalioms įliejama kontrabandinė prekė, tačiau žvelgiant iš žmoniškumo pozicijų, tokį sprendimą esą galima suprasti. „Ši situacija - dviprasmė. Sprendimas leisti į policijos mašinas pilti konfiskuotus degalus iškreipia konkurenciją ir kertasi su rinkos dėsniais. Kita vertus, jei policiją iš tiesų kankina lėšų stygius, tokį žingsnį kai kas iš dalies pateisina. Vis dėlto, kiek žinau, kitose Europos valstybėse tokių dalykų nėra. Be to, neaišku, kokia to kontrabandinio benzino ar dyzelino kokybė ir kas bus už tai atsakingas, jeigu automobiliai suges dėl netinkamų degalų naudojimo?“ - perspėjo L.Vosylius.

Neaišku ir tai, kaip į valdžios leidimą policijai naudoti konfiskuotus degalus reaguos kitos valstybės tarnybos. Juk biudžeto lėšų trūkumas valstybėje visuotinis, kitos valdžios įstaigos irgi jaučia benzino bei dyzelino badmetį. Ar realu, kad padariusi pirmą žingsnį Vyriausybė žengs ir antrą - leis visoms įstaigoms, pareiškusioms tokį norą, apytuščius savo transporto priemonių bakus nemokamai „pagirdyti“ kontrabandiniais degalais? Kiek jų bus? Kokią finansinę ir moralinę žalą tokie sprendimai padarys legaliam verslui?

Rizikuoja varikliais

Kokios kokybės degalai pateks į policijos automobilius - mįslė ne tik pareigūnams, bet ir specialistams. Mat konfiskuotas benzinas ir dyzelinas prieš naudojimą nebus laboratoriškai tiriamas. Nors A.Stončaitis pripažino, kad šiokia tokia rizika yra, tačiau užtikrino, kad rusiški ar baltarusiški degalai bus naudojami tik seniems automobiliams, nes pilti juos į naujų mašinų bakus - pernelyg rizikinga. Mat nėra garantijų, kad degalai, prieš patiekiant juos į rinką, nebuvo praskiesti.

„Lietuvos žinios“

Taip pat skaitykite:

Populiariausios naujienos

Susijusios naujienos