Paieška
Orai ºC
Horoskopai
Astromanija

Užsienio investicijos Lietuvoje – geidžiamos ar skriaudžiamos?

Investavimas (Photos.com nuotr.)
Keisti teksto dydįAa+Aa-

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“ vasario mėnesį atliko Lietuvos gyventojų požiūrio į užsienio investuotojus tyrimą. Nors, jo duomenimis, dauguma (78 proc.) respondentų teigia, kad užsienio investicijų reikia, verslininkai neretai susiduria su priešišku požiūriu į jų verslą. Tad koks gi socialinis Lietuvos investicinio klimato portretas?

Valdininkų sprendimai nepagrįsti

Verslininkas iš Danijos, Jorgenas Andersenas, neslepia apmaudo, kad situacija Lietuvoje užsienio investuotojams yra sudėtinga.

„Mes turime durpių ir jų substrato gamybos įmonę šalia Rėkyvos ežero. Dėl man neaiškių priežasčių nedidelė grupelė žmonių vis teigia, kad ežeras yra naikinamas. Per 8–10 metų mes atlikome 4–5 mokslinius tyrimus ir aplinkosaugininkų komisija ne kartą įrodė, kad jokių problemų nėra“, – dėstė verslininkas.

Anot jo, pagrindinė problema – pasyvūs ir nebendraujantys politikai, kurie nepaaiškina visuomenei, kodėl Lietuvai reikia užsienio investicijų.

Ekonomikos analitiko Rimanto Rudzkio įsitikinimu, Lietuvos institucijų parama verslui labai skiriasi nuo kitų valstybių. Lietuvoje egzistuoja savotiškas valstybinių institucijų priešiškumas verslo įmonėms. Ypač sudėtinga situacija pastebima žemės ūkio sektoriuje, kuriame aplinkosauginiai reikalavimai dažnai prasilenkia su elementaria logika.

„Vakarų valstybėse įmonės privalo laikytis tam tikrų aplinkosauginių reikalavimų, o jų nesilaikančias bendroves kontroliuojančios institucijos baudžia. Tuo tarpu Lietuvoje reikalavimai priešingi – įmonė privalo pati finansuoti aplinkosauginių tyrimų atlikimą. Nors yra daug institucijų, kurios privalo tai kontroliuoti, ši našta užkraunama ant verslo pečių“, – akcentavo R. Rudzkis.

Kiaulių augintojų asociacijos direktorius A. Baravykas pritaria anksčiau išsakytai nuomonei. Jis negali suprasti, kodėl pasirodo teisės aktai, kurie reikalauja įmones išsigręžti nepagrįstai daug gręžinių vandens tyrimams atlikti.

„Gręžinius ir tyrimus įmonė turi pasidaryti už savo pinigus, tačiau nesulaukia jokių realių rezultatų. Vienintelis rezultatas – sumokama kažkokiai neaiškiai, tyrimus atliekančiai įmonei“, – piktinosi A. Baravykas.

Pasak jo, tai ne vienintelė kuriozinė situacija. Kiaulių kompleksai privalo tirti oro užterštumą ne mažiau kaip 50 kartų per metus. Tačiau nė vienas ministerijos darbuotojas negalėjo paaiškinti, kodėl reikia būtent tiek tyrimų. Tai parodo, kad kai kurie teisės aktai priimami nepagrįstai.

Žiniasklaidos vaidmuo

Užsienio investuotojų padėtį komplikuoja ne tik valdžios veiksmai, bet ir žiniasklaidos požiūris į užsieniečius. Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radzevičiaus nuomone, kai kurias žiniasklaidos priemonės Lietuvoje galima apibūdinti keliais žodžiais: lietuviškai kalbanti, lietuviams, apie Lietuvą.

„Nenorėčiau nuliūdinti užsienio investuotojų, bet gana paplitusi nuomonė, kad verslininkas yra kone banditas. Kodėl susiformavo toks požiūris, aš sunkiai galėčiau atsakyti, bet tendencijos puikiai matomos. Mąstoma taip: „Verslininkai turi daug, o mes neturime nieko.“ Taip galvoja nemaža dalis žmonių Lietuvoje“, – apgailestavo D. Radzevičius.

Žurnalistų sąjungos pirmininkas prisiminė viename laikraštyje publikuotą straipsnį, kuriame buvo rašoma, kad danų kiaulės puola Lietuvą.

„Tik dabar ėmiau suprasti, kad net ir kiaulės turi tautybę. Anksčiau apie tai negalvojau, bet dabar jau suprantu, kad yra lietuviškos kiaulės ir danų kiaulės“, – stebisi D. Radzevičius.

Žurnalistų gildijos lyderis pripažįsta, kad tokie straipsniai jam kelia nerimą ir tikėtis pozityvaus požiūrio į Danijos ar kitų šalių investuotojus iš kai kurių žiniasklaidos priemonių yra naivu.

Atgyvenusi klišė – nebeįdomi

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius A. Baravykas sakė niekada neįsivaizdavęs, kad pasirinkta specialybė pritrauks tiek daug dėmesio, kad teks nuolatos būti žiniasklaidos akiratyje bei komentuoti įvairius tarptautinius klausimus. Pasak jo, viena iš priešiškumo užsienio investuotojams kiaulininkystės sektoriuje priežasčių yra tai, kad Lietuvoje nesusiformavo stipresnis žemės ūkis ir gyventojai atprato, jog šalia jų namų gali atsirasti stambesnės fermos. Todėl žmonės kartais reaguoja negatyviai, kai šalia jų pradedama kažką auginti ar užsiimti kitu verslu.

„Visuomenėje gaji nuomonė, kad ekologiškas yra tas ūkis, kuriame auginama labai senoviškais, primityviais metodais. Šia iliuzija pasinaudojo žaliųjų judėjimas. Žalieji kursto kai kuriuos radikaliai nusiteikusius ir įvairioms machinacijoms pasiduodančius gyventojus“, – aiškino A. Baravykas.

Jo nuomone, bulvarinės žiniasklaidos eskaluota klišė apie „danų kiaules“ pamažu vis tik tampa atgyvena ir daugeliui sukelia šypseną.

„Noriu pabrėžti, kad asociacija vienija visus Lietuvos kiaulių augintojus ir nederėtų daryti takoskyros tarp lietuvių ir užsieniečių verslininkų. Kiaulininkystės sektoriaus problemos bendros ir nepriklauso nuo kapitalo kilmės šalies“, – tikino A. Baravykas.

 

alfa.lt
Komentarai

Taip pat skaitykite:

Latvijoje afrikinis kiaulių maras peržengė užkrėstos teritorijos ribas

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Latvijoje, Valkos regione, apie 30 km nuo Estijos, ...

Įsivedus eurą lietuviams padėtų olandų patirtis

„Įsi­ve­dus eu­rą, ne­si­ti­kė­ki­te nie­ko ge­ro bent ke­le­tą me­tų. Kai­nos kas­nakt kils, o at­ly­gi­ni­mai už­si­kon­ser­vuos.„Įsi­ve­dus eu­rą, ne­si­ti­kė­ki­

Aptikti nauji afrikinio kiaulių maro židiniai

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Latvijos Kraslavos savivaldybėje ir Lenkijos Bialystoko ...

„Investuok Lietuvoje“ vadovaus Arnašius

Užsienio investicijas skatinančiai agentūrai „Investuok Lietuvoje“ vadovaus laikinai įstaigos vadovo pareigas ėjęs ...

„Not Perfect I Y&R“ sėkmingai įsitvirtina Baltarusijoje

Reklamos agentūra „Not Perfect | Y&R“ jau skaičiuoja augantį klientų skaičių Baltarusijoje, Minske, kur kovo mėnesį ...

Lietuviškos kosmetikos eksportas į Rytus sumenko

UAB „BIOK laboratorija“ apyvartą per pirmą šių metų pusmetį augo 11 proc. ir pasiekė 9,8 mln. litų. Įmonės pardavimo ...

„Tele2“ galutinai nutraukia fiksuoto ryšio paslaugų teikimą

Telekomunikacijų bendrovė „Tele2“ nuo š.m. rugpjūčio 1 d. galutinai nutraukia fiksuoto ryšio paslaugų tiekimą ...

Butkevičius: teisinę bazę bus spėta paruošti eurui

Lietuvai ruošiantis nuo 2015 metų pradžios įsivesti eurą, premjeras teigia, kad tam būtinus įstatymų ir kitų teisės ...

Savaitgalį dėl informacinių sistemų atnaujinimo darbų laikinai neveiks „SB linija“

Šį savaitgalį (liepos 19–20 d.) bus atliekami planiniai Šiaulių banko informacinės ir kitų sistemų atnaujinimo darbai ...

Pirmąjį pusmetį pajamos didėjo, išlaidos ir deficitas mažėjo

Pirmąjį šių metų pusmetį Valstybinio socialinio draudimo fondo („Sodros“) biudžeto deficitas sumažėjo daugiau kaip ...

Susijusios naujienos

Kuba priėmė įstatymą dėl užsienio investicijų

Lazutka: prezidentės žodžiai apie užsienio investicijas – ...

Užsienio investuotojams – konsultacijos prie „vieno ...

Investuotojams už Lietuvą trigubai patrauklesnė Estija

Mokesčių „plovimo“ schema pridengta užsienio ...

Lietuviškas verslas stumiamas į nelygią kovą su emigracija

Auga tiesioginės užsienio investicijos Lietuvoje

Žylius: Lietuva specifinėms verslo kryptims yra puiki ...

Užsieniečių investicijos. Gėris?