Nuo kalėjimo sienų išlaisvina santuokos saitai

Natalija su Vladimiru susituokė pataisos namuose, kur jis vis dar kali (© Asmeninis albumas)

Pokalbis telefonu, pora šiltų laiškų, keli trumpi pasimatymai įkalinimo įstaigoje - ir jau skamba Mendelsono maršas. Kaliniai tuokiasi ir iš meilės, ir iš išskaičiavimo.

Metrikacijos skyrių darbuotojai jau įprato prie kvietimų registruoti santuokas įkalinimo įstaigose. Nors bendra tokių santuokų statistika nevedama, akivaizdu, kad jų daugėja.

Demografinė to priežastis - už grotų patenka vis jaunesni žmonės. Pragmatinė - privilegijos, kurių santuoka suteikia nelaisvėje gyvenantiems asmenims.

Juk oficialus sutuoktinio statusas leidžia kaliniui kas du ar kas tris mėnesius mėgautis ilgalaikiais, dvi paras trunkančiais pasimatymais.

Neretai už grotų sėdi abu sutuoktiniai. Tokiais atvejais žmonos iš vienintelių mūsų krašte moterų pataisos namų, įsikūrusių Panevėžyje, į pasimatymus su vyrais vežiojamos. „Meilė?

Nežinau, ar tai meilė. Tačiau tos, kurios išteka, įgyja didesnį autoritetą. Ypač jei jos susituokia su kaliniais“, - LŽ sakė Panevėžio pataisos namų viršininko pavaduotojas Ovidijus Burkauskas. Vis dėlto jis pripažino, kad dalis tokių santuokų nulemtos tikrų ir nuoširdžių jausmų.

Tuokėsi iškilmingai

Tokių vestuvių kaip Natalijos ir Vladimiro Rasų gatvėje įsikūrę Vilniaus 2-ieji pataisos namai dar nebuvo matę. Paprastai nuteistieji tuokiasi be didelių ceremonijų, tačiau šios poros tuoktuvės panėšėjo į tikrą šventę.

Natalija į įkalinimo įstaigą atvyko vilkėdama puošnia suknele, tokios, ko gero, pavydėtų ne viena į santuokų rūmus žengianti nuotaka. Jaunikio kambarys buvo išpuoštas.

25 metų Natalija, kuri po vestuvių tapo Petroviene, prisipažino, kad tai buvo jos pirmosios vedybos, nors moteris jau augina tris vaikučius. „Tai ne Vladimiro vaikai, bet jis juos laiko sūnumis, o jie jį vadina tėte“, - pabrėžė N.Petrovienė.

Vladimiras su savo išrinktąja susipažino išgirdęs per radiją skelbiamą jos telefoną. „Laisvėje gyvenau su moterimi, turiu šešiolikmetę dukrą, tačiau mūsų santykiai nutrūko, kai tik patekau čia.

Išgirdau per radiją, kad jauna moteris nori susipažinti, ir paskambinau. Porą mėnesių susirašinėjome, paskui buvo leista pasimatyti“, - pasakojo V.Petrovas.

Susitikę Natalija ir Vladimiras išsiaiškino, kad juodu yra pažįstami. „Mano tėvas su Vladimiru anksčiau yra sėdėjęs vienoje „zonoje“. Kartais Vladimiras užsukdavo pas mus į svečius.

„Lietuvos žinios“

Taip pat skaitykite: