Banko direktorius vertė pavaldines nusikalsti

Buvusios V.Razvicko pavaldinės (E. Bartulio nuotr.) („Lietuvos žinių" nuotr.)
Aa+Aa-

Kauno apygardos teisme atversta Šiaulių banko Kauno filialo darbuotojų, kaltinamų didelės vertės turto pasisavinimu ir iššvaistymu, byla sumalė į miltus nuolat brukamą teiginį, kad saugiausia pinigus laikyti banke. Tiesa, ne visiems šių filialams vadovauja toks direktorius kaip Vidas Razvickas.

Be 50-mečio V.Razvicko, šiuo metu vadovaujančio jau kitai bendrovei, į teisiamųjų suolą pasodintos ir trys jo buvusios pavaldinės: buvusi Šiaulių banko Kauno filialo vyresnioji kasininkė Raselė Jokubauskienė, šios jaunesnioji kolegė - kasininkė Aušra Viktorova bei Alma Palavinskienė, dirbusi filialui priklausančiame „Vienybės“ klientų aptarnavimo skyriuje vyresniąja kasininke.

Pasirinkimo nebuvo?

V.Razvickas kaltinamas tuo, kad veikdamas bendrai su R.Jokubauskiene ir per atostogas ją pavadavusia A.Viktorova nuo 2008-ųjų pavasario iki rudens pasisavino iš banko daugiau kaip milijoną 300 tūkst. litų. Jų iššvaistytų pinigų suma dar didesnė - beveik pusantro milijono litų. A.Palavinskienė kaltinama padėjusi buvusiam savo vadovui per kelias dienas pasisavinti dar pusę milijono litų.

V.Razvickas savo kaltę pripažįsta, tačiau pareiškė duosiantis parodymus tik po visų liudytojų, kurios - taip pat buvusios jo pavaldinės, apklausos. Kasininkės savo kaltę neigia. Jos tikina negalėjusios nevykdyti direktoriaus nurodymų, nes tai numatyta darbo instrukcijose. Tačiau pripažįsta, kad būdamos materialiai atsakingos ir besąlygiškai paklusdamos tokiems neteisėtiems nurodymams pažeidė kitas tarnybines instrukcijas.

Vaikščiojimas peilio ašmenimis

Vakarykštė teisiamų kasininkių apklausa neapsiėjo be ašarų. R.Jokubauskienė tikino tik vykdžiusi direktoriaus nurodymus, kaip ir visi filialo darbuotojai. Kartą bandžiusi tam pasipriešinti, iš karto sulaukė kolegų pagiežos. Panašūs išbandymai jos laukdavo kiekvieno mėnesio gale, kai filialo vadybininkės, gaudavusios iš direktoriaus atitinkamus sąrašus, atnešdavo jai neva pinigų priėmimo kvitus be šiuos įmokėjusių klientų parašų.

R.Jokubauskienė privalėjo šias „įmokas“ patvirtinti banko kompiuterinėje sistemoje, nes prieš tai ir pati būdavo sulaukusi telefonu tokio direktoriaus nurodymo. Tokie dalykai filiale prasidėjo dar 2006-2007 metais. Tačiau tada direktorius po kurio laiko pinigus atnešdavo. Todėl ji ir buvo linkusi V.Razvicku pasitikėti. Nors turbūt labiau bijojo užsitraukti jo nemalonę ir prarasti darbą.

Skola didėjo

Lemtingas lūžis, pasodinęs V.Razvicką su pavaldinėmis į teisiamųjų suolą, įvyko 2008-ųjų gegužę-birželį. Tada jis paėmė iš R.Jokubauskienei patikėtos kasos daugiau kaip pusę milijono litų. Ne iš karto - per septynis sykius. O ši teigia neišdrįsusi iš jo pareikalauti jokio tai patvirtinančio dokumento. Direktorius tikino, kad daro tai banko labui - neva gelbėdamas problemines paskolas.

Kodėl ji išdavusi V.Razvickui dar pusę milijono litų, nors šio „dėka“ kasoje jau buvo daugiau kaip milijono litų trūkumas? „Turbūt buvau užburta“, - toks buvo R.Jokubauskienės atsakymas. Moteris teigė tikėjusi direktoriaus pažadais, kad viską sutvarkys. Kuo toliau, tuo mažiau miegodavusi naktimis, vis dažniau vaikščiodavusi užverktomis akimis ir dėl įtampos numetusi apie 10 kilogramų.

Vienas kartas nemelavo

Į panašius spąstus pateko ir R.Jokubauskienę per atostogas pavadavusi A.Viktorova. Ši, direktoriaus nurodymu, turėjo patvirtinti neva į kasą įneštą 90 tūkst. litų sumą. Tačiau kai V.Razvickas lapkričio viduryje paprašė duoti jam iš kasos 700 tūkst. eurų, A.Viktorova jau buvo mokyta. Tada ji jau rado savyje jėgų direktoriui nepaklusti, nes žinojo, kad šis yra ne tik pasinaudojęs jos bei S.Jokubauskienės lojalumu, bet ir apgavęs filialui priklausančio „Vienybės“ klientų aptarnavimo skyriaus vyresniąją kasininkę A.Palavinskienę.

Ši teisme pasakojo, kad V.Razvickas atėjo pas ją spalio pradžioje ir paprašė duoti jam iš kasos 380 tūkst. litų. Teigė viską suderinęs su banko vadovybe Šiauliuose. Neva tai reikalinga banko gerovei. Tikino pinigus grąžinsiąs kitą dieną. Tačiau pasirodė tik po kelių dienų ir paprašė dar 185 tūkst. litų. Tik dabar jau tikino viską grąžinsiąs kartu.

Nusibodus klausytis nesibaigiančių jo pažadų, A.Palavinskienė paskambino filialo vyr. buhalterei. Ši teigė apie jokius banko vadovybės nurodymus nieko nežinanti. Tačiau pradėjus domėtis paaiškėjo, kad dar didesni trūkumai slegia filialo vyresniąją kasininkę R.Jokubauskienę. Tada apie V.Razvicko aferas pranešta banko vadovybei.

Žlugo ir afera

Teismui perduoti 11 baudžiamosios bylos tomų - tik dalis Kauno ekonominėje policijoje vykusio tyrimo. Tyrėjams likusioje medžiagoje greičiausiai likęs ir atsakymas, ką V.Razvickas darė su pasisavintomis milijoninėmis sumomis. Kartu teisiamos kasininkės tvirtina jokio atlygio už suteiktą meškos paslaugą iš jo negavusios. Apie tai nebuvę jokios kalbos.

Tebeatliekamo ikiteisminio tyrimo duomenimis, V.Razvicko vadovaujamas Šiaulių banko Kauno filialas išdavinėjo fiktyvias paskolas. Įtariama, kad šias paskolas, išduodamas svetimų asmenų vardu, pasiimdavo V.Razvicko vadovaujama kelių asmenų grupė. O paskolinusieji savo anketos duomenis gaudavo tik simbolinį atlygį.

Už šias paskolas supirkinėti butai ir žemės sklypai. Vidutinė sandėrio vertė - apie 100 tūkst. litų. Tokių sandėrių buvo apie 80. Aferai sutrukdė prasidėjusi ekonomikos krizė. Nepadėjo net karštligiškos pastangos vienas skolas dengti kitomis.

Kai banko vadovybė susigriebė, jau buvo pasiektas per didelis sukčiavimo mastas. Areštuoto V.Razvickui priklausančio turto vertė jo skolai bankui neprilygsta, nes tai - daugiausia nekilnojamasis turtas, o šio vertė kritusi.

 

„Lietuvos žinios“
*Sutinku su taisyklėmis
Skaityti visus komentarus (11)

Taip pat skaitykite:

Girtiems „kelių ereliams“ siūloma stipriai „kirpti sparnus“ 12

Pirmą kartą prasižengusiems vairuotojams Teisingumo ministerija siūlo skirti švelnesnes bausmes, o štai „kelių ereliams“, kurie neturėdami vairuotojo pažymėjimo girti sėda prie vairo, – „kirpti sparnus“ kaip reikiant.
Šiuo metu, jei neblaivus įkliuvęs vairuotojas neturi teisės vairuoti, jis baudžiamas tik už pastarąjį nusižengimą. Ministerija siūlo ne tik bausti už abu, bet ir nepalikti galimybės išvengti baudžiamosios atsakomybės.

Terorizmu kaltinamos Kusaitės namuose atlikta krata 25

Terorizmu kaltinama Eglė Kusaitė ir jos teta Irena Jeleniauskaitė antradienį sulaukė pareigūnų su kratos orderiu.
E. Kusaitę ginantis advokatas Kęstutis Stungys tvirtino, kad apie kratą, tik jau išėjus pareigūnams, sužinojo iš jos pačios. Anot advokato, nei prokurorai, nei policija jo neinformavo.
Vilniaus miesto apylinkės prokuratūroje yra pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl grasinimų susidoroti ir valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens įžeidimo.

Seimą paliekantis Ačas išgelbės nuo teismo Lementauską? 34

Raseiniuose į rajono tarybą išrinktas partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas Remigijus Ačas palieka Seimą. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas BNS patvirtino, kad R.Ačas įteikė prašymą nutraukti jo Seimo nario įgaliojimus.
R.Ačas anksčiau BNS yra sakęs, jog parlamentaro mandatą į savivaldybės tarybos nario keistų, jei jam būtų pasiūlytas mero postas.

Degutienės ir Kubiliaus priešprieša grasina Vyriausybės stabilumui 75

Seimo pirmininkė atrodo motiniškai švelni ir rami, premjeras – prieš akis matantis pažangias technologijas, inovacijas ir ekonomiką. Seimo pirmininkei ateinama pasiguosti, premjeras iš pavaldinių reikalauja konkrečių sprendimų. Pagal visagales reitingų lenteles Irena Degutienė yra populiariausia politikė po prezidentės Dalios Grybauskaitės, o Andrių Kubilių dalis tautos, jeigu galėtų, sumaišytų su žemėmis.

Atnaujinta Ūso byla dėl tvirkinimo 39

Vadinamoji Kauno pedofilijos byla vėl keliaus į Panevėžį. Klaipėdos apygardos teismas antradienį paskelbta nutartimi bylą perdavė iš naujo nagrinėti Panevėžio miesto apylinkės teismui. Tokiu sprendimu byla pagaliau bus atversta. Anot teismo atstovų, Panevėžio miesto apylinkės teismas prokurorų pareikštus kaltinimus Andriui Ūsui ir visą bylą gavo kaip pirmos instancijos teismas. Jų argumentus, kad mirus kaltinamajam nelieka pagrindo nagrinėti bylą, Kauno apygardos teismas pripažino nepagrįstais.

Susijusios naujienos

Virš buvusio banko tarnautojo pakibo 10 mln. Lt ieškinys 2