​Pranciškonas Gediminas Numgaudis dėl kino ryžosi „ubagauti“

Kino festivalio "Scanorama" spaudos konferencija (© Dmitrijus Radlinskas | Alfa.lt)

Netrukus prasidėsiančiame festivalyje „Scanorama” bus parodytas naujas dokumentinis režisieriaus Audriaus Stonio filmas „Avinėlio vartai”, kurį sukurti jam padėjo Lietuvos pranciškonų Šv. Kazimiero provincijos viceministras, brolis Gediminas Numgaudis.

Pasak A. Stonio, filmo idėją pasiūlė būtent brolis Gediminas. O Audriui buvo įdomu pabandyti prisiliesti prie vieno seniausių, paslaptingiausių krikščionybės sakramentų – krikšto.

„Pabandykim pasižiūrėti į šaknis. Nedarykim taip, kad esą mūsų krikštas pats teisingiausias, kitų neteisingas; priešingai, pažiūrėkim, kaip jis teikiamas skirtingose konfesijose, skirtingose šalyse, kas išlaikė jį tikrą, bandykim prisiliesti prie to tikro,“ – Audrių ragino tolerancijos pavyzdžiu galintis būti brolis Gediminas.

Paieškų maršrutas nusidriekė labai toli – abu iškeliavo į Izraelį, Jordaniją, filmavo pirmųjų krikščionių buveines laiko nepaliestuose, apleistuose dykumų miestuose. Taip pat Lietuvoje. Tai, ką pamatė, užfiksuoti neužtektų net kelių filmų, kalnų knygų.

„Tai mūsų kinematografinis bandymas pajusti, prisiliesti, priartėti prie seno ir paslaptingo amžinybės sakramento“, – sako Audrius, nesigailintis, kad filmą prodiusuoti pasiūlė ne pasauliečiui, o kunigui, pranciškonui broliui Gediminui.

Gerbiamas Gediminai. Filmas sukurtas be valstybės paramos. Kaip atsitiko, kad jis vis dėlto išvydo dienos šviesą?

Su kinu siejamas esu seniai. 2006 metais Pakutuvėnuose įkūriau videostudiją, kur su režisiere Dalia Kancleryte pradėjome kurti filmus. Jokio palaikymo neturėjome, viską darėme savo jėgomis. Nežinodami, į kokį reikalą įsivelsime. Prieš metus gavęs A. Stonio įsivaizduojamo filmo sąmatą, išsigandau, pasakau, kad tokių pinigų niekada neturėsiu, bet vis tiek pradėjau ubagauti. Vienas vadinamasis verslininkas man sakė: „Nori pinigų, tai papasakok, ką sugalvojot daryti...“ Pakvietė į restoraną netoli Šiluvos. Susirinko verslininkai, sako, pasakok viską, tai paremsim. Pradėjau pasakoti jiems apie krikštą… Vėliau ėmė kviestis kiti verslininkai ir visi kažkiek paaukodavo: po tūkstantį, po du... O jau po metų man kažkas skambina ir sako: „Ar galėtum atvažiuoti parodyti filmą? “ Sakau: „Tai kad mes jo dar nepadarėme.“ „Kaip tai nepadarėt? Taigi jau matėme…“ Tai ir buvo geriausias mano pastangų įvertinimas.

Kaip jūsų pastangas įvertino A. Stonys – kino profesionalas, žinantis, kaip iš tiesų daromas kinas? Nuo ko pradėjote?

Audrius paklausė, ar aš noriu ateityje tiesiog pasakoti apie krikštą, ar kurti filmą, išprovokuoti žmones mąstyti, ieškoti? Jeigu taip, tai, sakė, darykime kiną. Pasakiau, kad gerai, darykime kiną. Prasidėjo lakstymai, ieškojimai. Prasidėjo mano ubagavimas, nes pagalvojau, kad tai tikinčiųjų reikalas prisidėti prie šito kino kūrimo. Laimei, atsiliepė fondas Niujorke, remiantis evangelizacines pasauliečių iniciatyvas. Davė pinigų filmo pradžiai, ekspedicijoms po Rytų šalis. Džiaugiuosi, kad daug žmonių atsiliepė ir Lietuvoje.

Kaip jūs, kunigas, apskritai atsidūrėte kine? Kodėl ne, pavyzdžiui, sporte – esate toks aukštas…

Nemėgstu bėgioti – turiu silpną širdį… Silpnesnis gimiau nei kiti vaikai. Užtat daugiau laiko praleidau meno studijoje, nei skyriau jo sportui. Bet supratau, kad šedevrų nesukursiu. Dievas pašaukė mane kitur – į kunigystę. Paskui atsidūriau kariuomenėje. Tarnavau Baltarusijoje, Gomelio srityje, stroibate. Valdžia, pamačiusi, kad valdau pieštuką, mane padarė atsakingą už meną – buvau pakeltas dirbti dailininku.

Kariuomenėje sustiprėjo tikėjimas Dievu. Turėjau daug laiko melstis, ir Dievas mane saugojo. Kai armijoje pasitaikydavo smurto protrūkių prieš naujokus, bandant mus palaužti, smurtas manęs nepalietė. Dievo ranka apsaugojo.

Grįžęs bandžiau stoti į kunigų seminariją, bet saugumas neleido. Tada nusprendžiau apaštalauti gatvėje, o taip pat skelbti Lietuvos laisvės idėją. Už pasirengimą Vasario16-ajai teko 15 parų sėdėti areštinėje. Bet nenusigandau, pagalvojau – jeigu išgelbėsiu bent vieną sielą, tai jau bus daug.

Ar išgelbėjote bent vieną?

Alfa.lt

Kino festivalio "Scanorama" spaudos konferencija
Kino festivalio "Scanorama" spaudos konferencija
Kino festivalio "Scanorama" spaudos konferencija
+29

Taip pat skaitykite: