Stuburo skausmas – „kryžius" šiuolaikiniam žmogui?

  Stuburo skausmai pravirkdo ir kantriausius. (123rf.com asociatyvi nuotr.)
  Nuotraukų galerija (1/2)
  Aa+Aa-

  Kiek kartų per dieną atsistojate nuo darbo stalo ir pasimankštinate? Žinau, kvailas klausimas. Tačiau atsakymas į jį daugiau nei graudus. Beveik 80 proc. žmonių bent kartą yra jutę stuburo skausmą. Jį patiria vis jaunesni ir sveikais save laikantys žmonės. Kodėl? Jei sakoma, kad pusę gyvenimo pramiegame, tai šiuolaikinis žmogus kitą pusę prasėdi priešais kompiuterį ar televizorių. O stuburu susirūpina tik tada, kai skausmas tampa nepakeliamas. Ar galima jo išvengti?

  Sveikatos problemos – tarsi griaustinis iš giedro dangaus

  „Kaip gali imti ir „subyrėti“ stuburas?“ – nesinori tikėti netrukus 30-metį švęsiančios vilnietės pasakojimu. Prieš gerus metus ji sunkiai atsikeldavo iš lovos. „Verkdavau iš skausmo, nes „žiauriai“ skaudėdavo nugarą, – prisimena mergina, neturinti antsvorio, kuris būtų galėjęs paaštrinti problemą. – Nesu patyrusi jokios stuburo traumos, nebuvau pasitempusi nugaros. Tik, prisipažįstu, nemėgau judėti, tikrai gyvenau pasyvų gyvenimą.“ Na, nemėgsta žmogus sportuoti, ar tai gali tapti tokia rimta problema? Kai prieš kelerius metus vilnietei vis dažniau suskausdavo nugarą, draugų patarta, ji prisivertė nueiti į jogos užsiėmimus. Tačiau šie, matyt, jai netiko, nes skausmas vis didėjo.

  Atrodytų, tai tik viena istorija, ir tiek. Tačiau taip nėra. Šiuolaikinis gyvenimo būdas – sėdimas darbas, dažnai – ir pramogaujant sėdinėjama, o tai ir lemia liūdnus rezultatus. Pasak medikų, nugaros skausmais skundžiasi vis jaunesni žmonės, netgi vaikai. Kodėl? Priežasčių gali būti įvairių, tačiau tiesa yra nepaneigiama – tingėdami, būtent neatsikeldami nuo kėdės, patys susikuriame ligą.

  „Galbūt Dievas nenumatė, kad bus sukurtas kompiuteris ir žmogui teks ilgai prie jo sėdėti, todėl šiuolaikinis žmogus dabar neša tokį kryžių, – pajuokavo kineziterapeutas Linas Valentukevičius, o surimtėjęs pridūrė: – Raumenys yra sukurti tam, kad susitraukinėtų, o ne atrofuotųsi. Sėdintis žmogus jau savaime patenka į rizikos grupę, nes sėdint gilieji raumenys būna neveiklūs, nuo to kenčia tarpslanksteliniai diskai ir kyla kitų problemų.“

  Remiantis racionalizacijos teorija, teigiama, kad kadaise žmogaus protėvis bėgiojo ant keturių kojų, o jam atsistojus, stuburas nebuvo pasirengęs atlaikyti kūno svorio ir gravitacijos jėgos. Svarbu žinoti, kad žmogaus stuburas sėdint patiria didesnę įtampą nei jam stovint. Be to, mokslininkai taip pat neatmeta teiginio, kad stuburo skausmai dažnai turi ir emocinį pagrindą. Nuo nugaros skausmų kenčia žmonės, nuolat patiriantys nervinę įtampą, t. y. per daug užsikraunantys užduočių ir darbų ant savo pečių. Stuburui krūvis – tiek fizinis, tiek emocinis – visai nepatinka.

  Pats susikuriu skausmą, pats ir gydausi?

  Lietuviai yra vadinami savigydos čempionais. Tačiau viena yra įveikti peršalimą be gydytojo patarimų, o kita – imti gydytis stuburą. Nors skamba gana neįtikėtinai, kineziterapeutui L. Valentukevičiui tenka susidurti ir su tokiais atvejais. „Stuburo skausmai dažnai kyla dėl nejudraus gyvenimo būdo. Baisiausia, kai pats žmogus nusprendžia, kaip jų atsikratyti: puola į sporto klubą, kilnoja svarmenis. Kartais sporto klube tenka užsimerkti, kai matau trenerio neprižiūrimą žmogų ir žinau, kokių traumų dėl tų svorių jis gali patirti“, – sakė vilnietis specialistas.

  Straipsnio pradžioje minėta 29-erių mergina irgi nusprendė savo jėgomis atsikratyti stuburo skausmo ir užsirašė į jogos centro užsiėmimus, o ne į priėmimą pas gydytoją. Jogą lietuviai pamėgo, nes pajuto jos teikiamą naudą. Tačiau pusę metų praleidęs Indijoje kineziterapeutas, jogos instruktorius perspėja, kad ši indų filsofija, grįsta kūno ir proto mankša, kai kuriems mūsų gali neatnešti laukiamų rezultatų.

  „Mūsų klimatas, mityba, oro sąlygos, ypač žiemą, neleidžia tinkamai atlikti asanų (jogoje – tam tikrų padėčių), nes tokiu oru mūsų sąnariai nėra pakankamai lankstūs. Naudos galima tikėtis, jei jogos mokytojai skiria laiko apšilimui, konkrečiam žmogui parenka tinkamiausias asanas, konsultuojasi su judesio specialistais, – pasakojo L. Valentukevičius. – Neseniai atėjo mergina po tailandietiško masažo „susuktu“ stuburu ir paprašė ją „ištiesinti“ iki vestuvių. Man kartais sunku suvokti, kaip žmonės leidžia taip kitiems su savimi elgtis? Dėl egzotikos? Mados?“

  Mažais žingsniais – tolyn nuo skausmo

  „Kai dabar palyginu save su kitais pas gydytoją besilankančiais pacientais, mano problemos neatrodo tokios didelės. Žinau tik tiek: jei nebenorėsiu vėl taip kentėti, visada turėsiu judėti. Mano gydymas būtent ir susideda iš tam tikrų sporto pratimų“, – kalbėjo beveik metus skirtingų specialistų gydyta vilnietė, dabar jau matanti savo skausmo pabaigą.

  O gal būtų galima tiesiog išvengti skausmingos pradžios? Dabar būtų sunku surasti profesiją, kuri nereikalauja sėdimo darbo. Jei to negalime išvengti, galbūt įmanoma išmokti sumažinti stuburui daromą sėdėjimo žalą? „Džiaugiuosi, kad daugėja žmonių, kurie į mus kreipiasi iškart, suvokdami, kad sėslus gyvenimo būdas atsiliepia jo sveikatai“, – teigė kineziterapeutas ir pridūrė, kad stuburo ligoms už akių užbėgti stengiasi ne tik pavieniai asmenys, bet ir didelių kompanijų vadovai.

  „Teko studijuoti Norvegijoje ir domėtis profilaktika. Vienos gamyklos, gaminančios elektronines plokštes, darbuotojai sėdi visą darbo dieną. Jie turi dvi pertraukas: vieną pietums, antrą – mankštai. Darbininkai 45 min. per dieną atlieka specialius kineziterapeuto sudarytus pratimus. Pasak gamyklos direktoriaus, jam labiau apsimoka pasirūpinti profilaktika, nei nuolat dviem ar trims žmonėms mokėti už nedarbingumo dėl stuburo skausmų lapelius. Lietuvoje irgi jau atsiranda taip mąstančių vadovų“, – priduria L. Valentukevičius.

  Jei jūsų darbdavys nėra dar toks sąmoningas, patys galite atlikti keletą paprastų, bet veiksmingų dalykų, kurie padėtų išvengti stuburo problemų ir jų keliamo skausmo. Užtenka per dieną keliskart užlipti ir nulipti į antrą pastato aukštą arba vietoj kėdės biure sėstis ant specialiai pagaminto kamuolio, kuris tiesiog priverčia žmogų ieškoti taisyklingos stuburui tinkamos padėties. Taip stuburo raumenys, net be didesnės pertraukos nesitraukiant nuo kompiuterio, verčiami judėti ir stiprėti.

  Alfa.lt
  *Sutinku su taisyklėmis
  Skaityti visus komentarus (26)

  Taip pat skaitykite:

  Ligoniams skirti pinigai – įslaptinti
  19

  Valstybinės ligonių kasos (VLK) atstovai nesutinka atsakyti, kokiame komerciniame banke ir kokiomis sąlygomis laiko Privalomojo sveikatos draudimo fondo rezervo lėšas, kurios pagal įstatymą siekia iki 10 proc. viso fondo pajamų.

  Pratrūko buvęs Proninos vyras
  7

  Antradienio „Abipus sienos“ laidos herojė – ekstravagantiškoji advokatė Svetlana Pronina, sugebėjusi iš savo vyro prisiteisti 10 tūkstančių, esą, už nepateisintus vedybinius lūkesčius ir už sugriautą santuoką, o visai neseniai įsivėlusi į konfliktą viename sostinės naktiniame klube.
  „Niekuomet nesišvaistęs žodžiais apie jų santykius, po pastarojo buvusios žmonos skandalo Gidas Burokas pratrūks“, – žadama LNK televizijos pranešime.

  Masiulis: paminklas Maskvoje šlovina Sausio 13-osios agresorius
  2 34

  Seimo narys prof. Kęstutis Masiulis atkreipė Užsienio reikalų ministerijos dėmesį į paminklą, kuris pastatytas Maskvoje, Chimkuose. Paminklas skirtas KGB darbuotojams pagerbti. Tarp nusipelniusių darbuotojų paminėta ir „Vilnius, 1991 m. grupė „A“. 1991 m. sausio 13-osios naktį KGB specialiosios paskirties grupė „Alfa“ apsupo Vilniaus televizijos bokštą ir jį gynusius civilius. Sausio 13-osios įvykių metu žuvo 14 žmonių, apie 700 buvo sužeisti.

  Patėvis prievartavo, motina nužudė dvejų metų mergaitę
  3 23

  Teisme paaiškėjo, kad socialinė darbuotoja nekreipė dėmesio į susirūpinimą dėl dvejų metų mergaitės saugumo, likus savaitei iki jos nužudymo, nes galvojo, kad tai tik paskalos.Sanam Navsarka mirė 2008 m. gegužės mėnesį po kelias savaites trukusios prievartos, patyrusi daugiau kaip 100 sužalojimų.
  Už jos žmogžudystę Subhanas Anwaras buvo pasodintas į kalėjimą mažiausiai 23 metams. Jos motina Zahbeena Navsarka nuteista devyneriems metams kalėjimo ir pripažinta kalta dėl žmogžudystės.

  Lietuva – viršininkų rojus
  36

  Tarptautinės konsultacijų bendrovės „Hay Group“ Lietuvoje atliktas tyrimas apie aukščiausio lygio vadovų atlyginimus rodo, kad praėjusiais metais patys didžiausi viršininkai gavo vidutiniškai 6 proc. solidesnius pinigus nei bendras visų Baltijos šalių vidurkis.