Molėtų rajono meras kaltinamas pasisavinęs 900 tūkst. Lt

Pinigai (www.fotolia.com nuotr.)

Pinigai (www.fotolia.com nuotr.)

Komentuoti (9)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ir Generalinė prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą, kuriame individualiosios įmonės savininkas Algimantas Žiukas, dabar Molėtų rajono meras, kaltinamas apgaulingu apskaitos tvarkymu, dokumentų klastojimu ir sukčiavimu, o jo sutuoktinė įmonėje darbų vadove dirbusi Rima Žiukienė – dokumentų klastojimu.

Įtariama, kad kaltinamieji, vykdydami kelis melioracijos projektus, finansuojamus Europos Sąjungos paramos lėšomis, apgaule įgijo beveik 900 tūkstančių litų.

Nustatyta, kad 2005–2007 metais tuometinio Molėtų rajono savivaldybės tarybos nario Algimanto Žiuko vadovaujama individualioji įmonė pagal įvairių Lietuvos rajonų savivaldybių užsakymus atliko melioracijos statybos darbus projektuose: 1,6 mln. litų vertės „Trakų rajono Tiltų ir Paluknio kadastrinių vietovių žemės ūkio drenažo sistemų ir hidrotechninių statinių remontas ir rekonstrukcija“, 1,7 mln. litų vertės „Utenos rajono Biliakiemio ir Jotaučių kadastrinių vietovių griovių, jų statinių ir Seterečiaus užtvankos rekonstrukcija“ bei 1,9 mln. litų vertės „Kėdainių rajono Dotnuvos seniūnijos Kruostos, Smilgos, Dotnuvėlės ir Nevėžio sausinimo sistemų nuvedamojo tinklo ir jo statinių statyba ir renovacija“.

Visi trys projektai buvo įgyvendinami pagal Lietuvos 2004–2006 m. Bendrojo programavimo dokumento Kaimo plėtros ir žuvininkystės prioriteto „Kaimo vietovių pritaikymo ir plėtros skatinimas“ veiklos sritį „Žemės ūkio vandentvarka“ ir 90 proc. finansuojami iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų bei 10 proc. – iš Lietuvos biudžeto.

Išaiškinta, kad kaltinamasis, būdamas Trakų ir Kėdainių rajonuose vykdomų projektų generaliniu rangovu bei Utenos projekto subrangovu, kartu su įmonės darbų vadove, savo žmona R. Žiukienė, suklastojo užsakovams teikiamus mokėjimo dokumentus. FNTT tyrėjai išaiškino, kad suklastotuose dokumentuose buvo įrašyti faktiškai neįvykdyti darbai ir nepatirtos įmonės išlaidos. Be to, įmonės buhalterinė apskaita tvarkyta taip, kad ją tikrinančios institucijos negalėtų išaiškinti tikrųjų atliktų darbų sąnaudų.

Atliekant ikiteisminį tyrimą atskleista, kad visų vykdytų projektų nusikalstama schema tokia pati – vykdytų projektų dokumentuose buvo įrašomi mechanizmai ir medžiagos, nenaudoti įgyvendinant projektą ir atliekant melioracijos statybos darbus.

Pavyzdžiui, atliktų darbų aktuose įrašyta, kad įmonės darbuotojai griovius šienavo dalgiais, o už tai jiems buvo sumokėta daugiau kaip 400 tūkstančių litų darbo užmokesčio.

Tačiau realiai darbuotojai dalgių rankose nelaikė ir darbus atliko mechanizuotai, o darbo užmokestis buvo keturis kartus mažesnis ir siekė apie 100 tūkstančių litų. Išaiškinta, kad vien darbo užmokesčio sąskaita įmonė, vykdydama projektus Trakų, Kėdainių ir Utenos rajonuose, „sutaupė“ daugiau nei 600 tūkstančių litų.

Tyrimą organizavusiam ir kontroliavusiam Generalinės prokuratūros prokurorui surašius kaltinamąjį aktą, baudžiamoji byla perduota nagrinėti Molėtų rajono apylinkės teismui. Už įvykdytas nusikalstamas veikas kaltinamiesiems gresia maksimali bausmė − iki aštuonerių metų nelaisvės.

Tai ne pirma FNTT baigta baudžiamoji byla, kai atskleisti sukčiavimo atvejai vykdant Europos Sąjungos lėšomis remiamus melioracijos darbus.

Šių metų liepos mėnesį FNTT kartu su Generaline prokuratūra į teismą perdavė baudžiamąją bylą dėl Utenos rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus ir Viešųjų pirkimų tarnybos atsakingų pareigūnų bei generalinio rangovo vadovo ir atsakingų darbuotojų piktnaudžiavimo tarnyba, dokumentų klastojimo, sukčiavimo ir kitų nusikalstamų veikų, atliktų įgyvendinant melioracijos projektą Utenos rajone. Įtariama, kad kaltinamieji iš bendrai projektui įgyvendinti skirtų 1,7 mln. litų ES ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšų apgaule pasisavino daugiau nei 500 tūkstančių litų.

Trečiadienį A. Žiukas sustabdė savo narystę konservatorių partijoje, patvirtino partijos atstovė.

„Meras stabdo savo narystę partijoje, kol vyks teisminis procesas“ - BNS sakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovė spaudai Estela Mažonaitė.

Tuo metu pati partija kol kas susilaiko nuo žingsnių ir, anot atstovės, lauks teisminio proceso.

„Partija lauks teisminio proceso ir paaiškėjus tam tikroms aplinkybėms, bus svarstoma (...). Kol nėra jokio aiškumo paprastai, kaip ir visą laiką, yra sustabdoma narystė partijoje“, - tvirtino E.Mažonaitė.

Alfa.lt

Nusiųsk draugui:
    Išsaugok ir skaityk vėliau:
*Sutinku su taisyklėmis
Skaityti visus komentarus (9)

Taip pat skaitykite:

Alfa TV

Susijusios naujienos

Populiariausios naujienos