Medaus kainos kyla kartu su karščiu

Medus (SCANPIX nuotr.)
Aa+Aa-
Prasti orai pavasarį gadino ne vien gamtos išsiilgusių gyventojų planus - juos galima apkaltinti ir dėl to, kad šiandien parduodamas pavasarinis medus toks brangus. Nors dabar orų tendencijos pakrypo į priešingą pusę, medaus kainų kryptis nesikeičia - jos kyla taip pat, kaip ir karštį fiksuojantis termometro stulpelis.

Šiuo metu kilogramas lietuviško šviežio medaus kainuoja apie 20 litų, bet galima nusipirkti ir gerokai brangiau. „Savo akimis mačiau, kaip turguje ūkininkas už kilogramą medaus prašė 25 litus“, - tikino LŽ Sigitas Uselis, bitininkas, bitininkystės produktais ir inventoriumi prekiaujančios įmonės „Austėja“ savininkas. S.Uselio teigimu, dabar medus mūsų krašte labai pabrangęs, tad vartotojams tenka daugiau negu pernai papurtyti pinigines. Didmeninės jo supirkimo kainos, palyginti su pernykščiu sezonu, šoktelėjo net 1,5 karto - iki 13 litų už kilogramą.

LŽ kalbinti bitininkai sutaria, kad artimiausiu metu medaus kainos neturėtų kristi - Lietuvoje esą vėl įsivyravo bitėms nepalankūs orai, - o rudeniop jos, sako, dar didės.

Vėl ne medaus orai

Kas kaltas dėl tokių medaus kainų? „Po žiemos išliko labai mažai žieminių rapsų“, - paaiškino Algimantas Ilčiukas, „Ibityno“ savininkas. Pasak bitininko, šie pasėliai labai svarbūs ankstyvajam medui rinkti. Žieminių rapsų svarbą bitėms patvirtino ir S.Uselis. Anot jo, paprastai iš šių laukų bitininkams tekdavo didesnis derlius.

„Šalta buvo, lijo, todėl bitėms buvo sudėtinga rinkti nektarą“, - vardijo pavasario keblumus Modestas Žadvydas. Lietūs esą sužlugdė ir

lipčiaus medaus besitikinčių bitininkų lūkesčius. Lipčiaus medus surenkamas iš nektaro, esančio ant lapų, ne žieduose. Jį išskiria tam tikri amarai, o šiuos vasaros pradžioje, kaip teigė S.Uselis, nuplovė stiprus lietus.

Liepos mėnesį smogė karšti orai ir situacija aviliuose pasikeitė, bet nebūtinai į gera. „Dabar per karšta - trūksta drėgmės žiedų nektarui“, - apie naujas bičių problemas užsiminė M.Žadvydas. Pasak jo, bitininkams reikia atsižvelgti į tai, ar jų aviliai yra arti vandens telkinių. Kartais būtina atvežti bitėms vandens.

A.Ilčiukas pažymėjo, kad jau beveik nužydėjo vasariniai rapsai, o jie, kaip ir grikiai, yra viena svarbiausių kultūrų, iš kurių vasarą surenkamas medus.

Iš pasėlių ir miškų

Nuo šių grūdinių kultūrų paplitimo priklauso ir tai, kiek medaus derlius buvo paveiktas atskiruose Lietuvos regionuose. Tie bitininkai, kurių bitės pasiekia rapsų ar grikių laukus, dėl orų labai neišgyvena. „Rytų Lietuvoje mažiau plėtojama grūdinių kultūrų žemdirbystė, todėl ten daugiausia medaus surenkama iš miškų“, - dėstė S.Uselis.

O miškuose nektaro derlius visada šiek tiek mažesnis. Taip LŽ sakė M.Žadvydas, kurio ūkis „Dangiškas medus“ gamina vadinamąjį poliflorinį medų. Jis gaunamas iš miškuose ar pievose surinkto nektaro ir turi daugiau komponentų nei sunešamas iš rapsų ar grikių. Tačiau šio medaus surenkama mažiau. Šiemet Rytų Lietuvoje kai kurias bites, kaip pasakojama, jų šeimininkams net prisiėjo maitinti, užuot ėmus iš avilių medų, bet M.Žadvydui, kurio bitynas yra Klaipėdos rajone, su tokiu keblumu neteko susidurti.

Bitininkai sutaria, kad šių metų medaus derlius yra prastas ar bent pusėtinas. „Panašus kaip pernai“, - švelnino A.Ilčiukas ir pridūrė, kad prastas derlius po prasto derliaus nieko gero nežada.

„Rinkoje medaus trūksta jau nuo pernykščio pavasario“, - S.Uselis įvardijo dar vieną priežastį, kodėl artimiausiu laiku šio produkto kainos nekris. Jo duomenimis, per metus Lietuvoje paprastai pagaminama 2-3 tūkst. tonų medaus. Labai sėkmingi bitininkams buvo 2005-2006 metai. „Tada bitės sunešė medaus metams į priekį“, - sakė bitininkas.

Kainas muša penki aviliai

Derlingais metais, S.Uselio teigimu, Lietuvos bitininkai galėtų skųstis užsienio prekiautojų konkurencija. Bet kai derlius prastas, ir konkurencija maža.

Šiaip ar taip, anot bitininko, užsieniečiams nelabai sekasi konkuruoti su mūsų medaus gamintojais. „Lietuvos vartotojai vietinį medų vis dar vertina kaip geresnį, natūralų produktą“, - įsitikinęs S.Uselis. Jis mano, kad atvežtinį medų daugiausia perka tie, kurie šį produktą vartoja maistui gaminti, pavyzdžiui, deda į tortus ar saldainius. Dauguma lietuvių medų laiko vaistu. Todėl jo pirkimas, anot bitininkų, padidėja rudenį ir žiemą, kai žmonėms ima skaudėti gerkles ir prasideda kosulys.

M.Žadvydo duomenimis, mūsų krašte medus yra 2 kartus pigesnis negu Europoje. Bet kadangi Lietuvoje vis tiek siūloma užsienietiško medaus, vietines jo kainas lemia net derlius Argentinoje, Meksikoje ar kitose valstybėse.

Kitų šalių vartotojai esą labai domisi lietuvišku medumi, nes jiems trūksta savo medaus. Antai Prancūzija prieš 3 metus dar pati patenkindavo savo vartotojų medaus poreikį, o dabar ji sugebanti užpildyti tik pusę rinkos, todėl medaus ieškoma svečiose valstybėse, taip pat ir Lietuvoje.

Mūsų krašto stambūs bitininkai pripažįsta, kad jiems problemų, be užsienio gamintojų, kelia ir vietiniai smulkūs pardavėjai. Jie įvardijami kaip vienas lemtingų faktorių, galinčių numušti medaus kainas sezono laikotarpiu. „Tarkime, turi koks žmogus penkis avilius. Jam pačiam tiek medaus per daug, todėl ima ir pusvelčiui parduoda kaimynams ar pažįstamiems“, - kainų „dempingo“ mechanizmą aiškino M.Žadvydas. Tiesa, iki rudens tokie smulkūs bitininkai paprastai baigia savo penkių avilių perteklinės produkcijos atsargas. Kai jie dingsta iš rinkos ir prasideda ligų sezonas, galima laukti dar vieno medaus kainų šoktelėjimo.

„Lietuvos žinios“
*Sutinku su taisyklėmis
Skaityti visus komentarus (5)

Taip pat skaitykite:

top naujienos

  Kraupi atomazga: dingusi linkuviškė rasta, įtariama, nužudyta 12

  30 milijonų peržiūrų sulaukęs linksmas nutikimas prie automobilio vairo 4

  Vita Jakutienė išgirdo teismo nuosprendį – žada kreiptis į psichologus 27

  Britai per klaidą į laisvę paleido lietuvį žudiką, šis gudriai nusprendė, ką daryti toliau 10

  Militos Daikerytės bučinys su mylimuoju pakerėjo kone visus: gražiausia Vilniaus pora? 5

  Grėsmes Lietuvoje mato ir Estijos saugumas 7

  Savaitės horoskopas: vieniems – meilė, kitiems – sėkmė darbe ..

  ​Drama sostinėje: sąmonės netekusį berniuką gelbėjo pareigūnai 11

  Septynių universitetų tyrimas: kur nesąžiningi studentai baudžiami griežčiausiai? 2

  Lietuvą vėl užgrius lietus ir stiprūs vėjo gūsiai 1

  Leipk iš juoko: Rusijos kareiviai dainuoja „Barbie Girl“ 3

  ​Bradauskas: Birutė čia nei iš šio, nei iš to iššoko 12

  Po avarijos rusų žvejybiniame laive Kanarų salynui gresia ekologinė katastrofa 3

  ​Pavojingam asbesto stogui pakeisti – ES parama 3

  Britų „X Faktoriuje“ nuo scenos nušvilpta „Dream Girls“ narė pristato repo kūrinį 3

  Mazuronis: Norvegijos televizijos reportažas – bandymas nukreipti dėmesį nuo problemos 3

  Broškės pageidavimu koalicijos sutartis pasirašyta Matijošaičio namuose ..

  Nuo bikinio fiestos iki lygų finalų: varžybos, kuriose rekomenduoju apsilankyti ..

  Graikija planuoja imtis drastiškų priemonių skoloms grąžinti 3

  Kodėl TVF pavadino Lietuvą išsivysčiusios ekonomikos šalimi? ..