Paieška
Orai ºC
Horoskopai
Astromanija

Kaip sukurti svajonių virtuvę?

Indai virtuvėms
Keisti teksto dydįAa+Aa-

Patogi, jauki ir funkcionali virtuvė net užkietėjusį viengungį, pusryčiauti skubantį į artimiausią barą, sugundys pagaminti ką nors gurmaniško. O tą, kuriam kasdien suktis virtuvėje – rutina ir iki gyvo kaulo įgrisusi pareiga, nustebins tuo, kad ruošti valgį gali virsti visai maloniu užsiėmimu.

Kaip išdėstyti?

Virtuvėje prabėga nemažai mūsų gyvenimo valandų. Apskaičiuota, kad prie virtuvės darbastalio kasdien prieiname apie 30 kartų ir atliekame per 50 įvairiausių veiksmų: plauname, pjaustome, maišome, minkome, tepame, verdame, kepame. Spinteles ir stalčius atidarome net 80 kartų. Tam reikia ir pasilenkti, ir pasistiebti, ir pritūpti.

Puiku, jei virtuvėje viskas išdėstyta taip, kad judėti patogu. O jei ne – greičiau pavargstame, sugaištame daugiau laiko. Taigi, jei planuojate pertvarkyti, atnaujinti ar įsirengti virtuvę naujame būste, atkreipkite dėmesį į keletą praktiškų patarimų.

Virtuvėje turi išsitekti keturios zonos: šaldytuvo, plautuvės, darbastalio ir viryklės. Kaip tik šia tvarka jas ir reikėtų išdėstyti, kad maistą galėtume ruošti logiška seka. Paimi produktą iš šaldytuvo, nuplauni, ruoši patiekalą ant darbastalio, nuo kurio jis keliauja ant viryklės arba į orkaitę.

Greta raskite vietos spintelėms, stalčiams ar spintai, kuriuose laikysite kitus produktus. Stalčius ir spinteles patogu kabinti virš darbastalio, plautuvės ar įrengti darbastalio apačioje.

Išdėstykite baldus ir virtuvės įrangą pagal šias taisykles ir tikrai mažiau teks sukiotis, lankstytis, vaikščioti.

Svarbūs centimetrai

Tarp funkcinių zonų, baldų ir buitinės technikos būtina išlaikyti tam tikrus atstumus. Plautuvę ir sieną ar šalia esančią viryklę, šaldytuvą, spintelę turi skirti ne mažiau kaip 15 cm, geriausia – jei atstumas sieks 30 cm. Tada vanduo netykš ant šalia besidarbuojančių namiškių, plaudami nedaužysite į juos alkūnių.

Darbastalis, kuris paprastai įrengiamas tarp kriauklės ir viryklės, turėtų būti mažiausiai 30 cm pločio, kad bent dubuo ir pjaustymo lentelė išsitektų, o patogiausia dirbti, kai jo ilgis siekia 0,6 – 1 m. Viryklę nuo greta esančios sienos, spintelės ar šaldytuvo vertėtų montuoti ne arčiau kaip už 20 cm.

Nepamirškime ir virtuvės baldų – darbastalio, spintelių ir stalo – aukščio. Dažniausiai jie gaminami dviejų aukščių: 86 arba 91 cm. Pasirinkite pagal savo ūgį – tokį, kuris jums patogesnis. Priešingu atveju ruošiant maistą greitai įskaus rankos ar pradės mausti nugarą. Jei baldus gamins pagal jūsų užsakymą, žinoma, galite rinktis bet kokio aukščio.

Atskirose virtuvės zonose darbastaliai gali būti skirtingo aukščio. Patogiau, jei plautuvė įrengta aukščiau, o viryklė – žemiau. Tinkamiausias aukštis orkaitei ir indaplovei įmontuoti – 1,3 m. Galėsite užmiršti, kad kažkada reikėjo lankstytis!

Spinteles kabinti geriausia 48 – 52 cm aukštyje nuo stalviršio. Kai durelės atsidaro į šoną, galima kabinti ir aukščiau (60 – 70 cm.), o jei į viršų – nepatartina, nes prireiks kopėtėlių ar kaskart, norint ką nors išsiimti, teks pasilipti ant kėdės.

Plotas ir forma

Kokio dydžio turėtų būti virtuvė, kad joje viskas tilptų? Mažiausias plotas, kurio prireiks, – 2 kv. m (tiek vietos galima rasti kad ir kampe po laiptais). Jei virtuvė ir kambarys sujungti, tačiau vietos labai trūksta, reikės bent vienos 2 m ilgio sienos. Tokiame plote įmanoma sutalpinti dviejų kaitviečių viryklę, plautuvę, nediduką darbastalį ir šaldytuvą. Tačiau bus kur kas patogiau, jei virtuvėlei skirsite bent 3 m ilgio sieną.

Jei virtuvė atskiroje patalpoje, ją reikėtų planuoti ne mažesnę kaip 7 kv. m ploto. Bet čia netilps stalas (nebent pritvirtintas prie sienos pakeliamas) ar nedidelis bariukas. Normalus valgomasis stalas išsiteks ne mažesnėje kaip 12 kv. m patalpoje.

Virtuvei, sujungtai su svetaine, teks skirti 15 – 30 kv. m, jei ji atliks ir valgomojo funkciją – 20 – 30 kv. m. Virtuvei su sala, kurios įprastinis dydis siekia 1,8 x 1 m, viduryje įrengti prireiks ne mažesnės kaip 16 – 20 kv. m patalpos. Aplinkui salą iš visų pusių turėtų likti bent po 1 m tuščio ploto, kitaip kliuvinėsite už kampų.

Keletas žodžių apie virtuvės formas. Virtuvė gali būti I formos, kai visi baldai ir įranga sugrupuoti ties viena siena. Toks sprendimas idealus siauroje patalpoje, kai tenka taupyti vietą sujungus virtuvę ir svetainę, kai virtuvė labai maža.

II formos virtuvėje baldai ir įranga rikiuojami vieni priešais kitus dviem lygiagrečiomis linijomis. Svarbu tarp jų palikti ne siauresnį kaip 1,3 m tarpą, kitaip spintelių durelės ar stalčiai atidarant daužysis vieni į kitus. Indaplovė, viryklė ir plautuvė tokioje virtuvėje turėtų būti vienoje pusėje.

L formos virtuvėje baldai ir įranga statomi kampu, prie dviejų gretimų sienų. Kampe paprastai įrengiama kampinė spintelė su specialiais talpiais stalčiais ar sukamosiomis lentynomis. Tokia virtuvė laikoma patogiausia, joje netrūksta vietos.

Jei virtuvei skirta patalpa gana erdvi ir norite turėti didelį darbastalį,

įvairios valgį ruošti lengvinančios technikos, užtektinai spintelių daiktams susidėti, rinkitės U formos virtuvę. Joje baldai ir įranga išdėstyti prie trijų sienų. Teks išnaudoti du kampus: viename galima pastatyti spintelę, kitame – kad ir įmontuoti viryklę.

Stiliaus paieškos

Vis dėlto, įrengiant virtuvę, ne vien praktiškumas svarbu. Pasirūpinkite, kad ji būtų ir jauki, ir stilinga. Tik nepersistenkite, nes statistiniai duomenys rodo, kad virtuvė paprastai pertvarkoma ne dažniau kaip kartą per 15 – 20 metų. Tad tai, kas šiandien atrodo paskutinis mados klyksmas, prabėgus dešimtmečiui gali tapti visiška atgyvena.

Ką daryti, kad taip nenutiktų? Jei virtuvė vienoje erdvėje su svetaine, valgomuoju, holu – paprasčiau, nes ją teks derinti prie bendro namų stiliaus. Pagrindinė taisyklė, kurios reikėtų laikytis šiuo atveju, – virtuvė neturi dominuoti. Taigi geriau, jei baldų stilius, spalvos įsilietų į aplinką, o ne išsiskirtų iš jos. Techniką irgi geriau rinktis neutralių spalvų ir formų. Spinteles – uždaras.

Kai virtuvė įrengiama atskiroje patalpoje, galite duoti valią fantazijai. Tačiau ir čia neužmirškite saiko: jei sienas sugalvosite nudažyti raudonai ar išklijuosite ryškaus piešinio tapetais, baldai tegu bus neutralių spalvų ir minimalistinio ar klasikinio stiliaus. Jei baldus, buitinę techniką rinksitės originalaus dizaino, ryškios spalvos – sienų ir grindų danga turi būti tik subtilus jų fonas.

Stebuklus daro detalės, o jas nebrangu ir nesunku pakeisti. Išskirtinio dizaino šaldytuvas, prie jo derančios kėdės, stilingas šviestuvas suteiks virtuvės interjerui subtilumo. Ką jau ir kalbėti apie užuolaidas, staltiesę, indus ir kitus smulkesnius elementus – žaisdami jais kiekvienąkart sukursite kitokią nuotaiką.

Tik neužsimirškite: jei visuose kampuose prikrausite gausybę mielų smulkmenų, ypač jei virtuvėje yra atvirų lentynų, ji gali tapti panaši į užgriozdintą sandėliuką. Todėl ir smulkesnę techniką, kurios nenaudojate kasdien, geriau slėpkite spintelėse, stalčiuose, užuot išdėlioję ant stalviršių. Tada ir maistą gaminti bus patogiau – juk tokia pagrindinė virtuvės paskirtis.
Virtuvė NUO... IKI
Komentarai

Taip pat skaitykite:

​Švari ir kvepianti virtuvė: kaip to pasiekti?

Ruošti valgį mėgsta beveik visos moterys.

​Interjero dizaineris Rimantas Špokas: langų dekoro mada sukasi ratu

Sakoma, kad mada – kaip karuselė, kuri sukasi ratu. Ir tai galioja ne tik drabužiams, avalynei, rankinėms, interjero ...

​Šeimos kambarys – klasikinio stiliaus svetainė

Jei norite, kad jūsų namų svetainė patiktų visiems šeimos nariams, įrenkite ją klasikiniu stiliumi.

Raudona spalva interjere – drąsiems ir aktyviems

Raudona spalva – tai lyderystė, valia, ryžtas, tikslo siekimas, aistra. Kaip tokią „stiprią“ spalvą panaudoti interjere ir nieko nesugadinti?
Raudona spalva yra daugelio dizainerių favoritė. Ji ryški, dėl jos visi akcentai ir kontrastai išsidėlioja gana lengvai. Psichologai teigia, kad raudona spalva interjere didina aktyvumą, kelia raumenų tonusą. Ši spalva suteikia šilumą ir jaukumą, pagyvina interjerą, sukuria nuotaiką.

5 klaidos, įrengiant mažylio kambarį

Yra penkios pagrindinės klaidos, kurias daro vaikų kambarį įrenginėjantys tėvai

„Išmanieji“ namai kitaip: keisti, juokingi ir net šokiruojantys šeimininkų pageidavimai

Išmanieji“ pastatai žavi daugybe įvairiausių funkcijų – nuo galimybės taupyti, didžiausio įmanomo komforto iki apsaugos. Vienas didžiausių jų privalumų – sistemos suprogramuojamos individualiai, pagal šeimininkų poreikius, norus ir net įmantriausius jų įgeidžius. Būtent apie pastaruosius pasakoja automatizuotų namų valdymo sistemų mokymo bei techninės priežiūros centro „Jung Vilnius“ direktorius Raimundas Skurdenis.

Poros miegamasis: kaip atrasti aukso vidurį tarp moteriškumo ir vyriškumo?

Senas posakis byloja: „Kaip pasiklosi, taip ir išmiegosi.

10 patarimų, kaip sutvarkyti vonią per 20 minučių

Tvarkytis namuose norisi kuo trumpiau, bet nuo to neturi nukentėti švara. Ir jei laukiate svečių, tuo labiau ...

Kaip turėtų atrodyti idealios šeimininkės šaldytuvas?

Suskaičiuoti visus namie stovinčius buities prietaisus, turbūt, būtų iššūkis dažnai namų šeimininkei, tačiau tikėtina, kad daugiausia jų stovi kulinarijos šventovėje – virtuvėje. Maisto ruošyba užima nemažai laiko, todėl visada norisi geriausio rezultato – šeimininkės noriai žengia koja kojon su išmaniosiomis technologijomis, tad nevengia atnaujinti ir savo buities įrangos. Dažniausiai naudojamu ir nepamainomu virtuvės prietaisu, turbūt, galima tituluoti šaldytuvą.

​Šiuolaikiniai namai: kokių daiktų nereikia?

Kokių daiktų reikia atsisakyti, kad neužverstumėte savo būsto erdvės ir namai būtų jaukūs? Šiuolaikiniai namai nemėgsta ...