Paieška
Orai ºC
Horoskopai
Astromanija

Senųjų amatų meistrai demonstruos išmonę Trakų salos pilyje

Senieji amataiŽiūrėti nuotraukų galeriją
Keisti teksto dydįAa+Aa-

Rugpjūčio 15–16 dienomis Trakų salos pilyje vėl klegės senųjų amatų šventė: bus galima ne tik pasimokyti muilo išsivirti, puodynę nužiesti ar kokį rakandą pasidirbdinti, bet ir pagal senuosius receptus pagamintų pilėnų valgių bei gėrimų paskanauti, viduramžių pramogas išbandyti.

Suaugusiųjų ir mažųjų lankytojų pamėgtą šventę Trakų istorijos muziejus rugpjūčio viduryje organizuoja jau penktus metus.

„Šiais metais itin turtingą programą parengė nuolatinis mūsų švenčių dalyvis – Vilniaus puodžių cechas, – sako Brigita Balčytienė, Ryšių su visuomene ir edukacijos skyriaus vedėja. – Sulauksime ir naujų, dar mūsų šventėse nematytų dalyvių.“

Vilniaus puodžių cechas ne tik supažindins svečius su senosios puodininkystės technologijomis, bet ir atveš jo rekonstruotų Vilniaus Žemutinės pilies krosnių koklių ekspoziciją.

„Šventės svečiams ne tik parodysime rekonstruotus koklius, bet demonstruosime ir jų gamybos technologiją, – sako Dainius Strazdas, Vilniaus puodžių cecho direktorius. – Taip pat rodysime kaip buvo gaminama gotikinė raugo keramika, žiesime renesanso epochos taupykles. Ne viena tokia taupyklė su pinigais buvo rasta archeologinių kasinėjimų metu Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose.“

Anot cecho vadovo, gotikinė raugo keramika buvo itin populiari Lietuvoje XIV–XV a. Šia technologija gaminami virtuvės indai buvo lipdomi ant stovo ir apžiedžiami rankiniu žiedimo ratu. Krosnyje išdegti indai merkiami į kviečių, rugių, burokėlių ar kopūstų raugą. XVI amžiuje raugo keramiką išstūmė renesansinė žiestinė keramika.

Pirmą kartą senųjų amatų šventėje Trakų pilyje dalyvaus senųjų muzikos instrumentų meistrai. Lietuvos muzikos akademijos Liaudies instrumentų eksperimentinės laboratorijos vedėjas Egidijus Virbašius demonstruos, kaip buvo dirbdinami ragai, birbynės, lumzdeliai ir kanklės.

„Nors kanklės istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą minimos tik XVI amžiuje, tačiau jų istorija siekia priešistorės laikus, – sako E. Virbašius. – Seniausios kanklės būdavo skaptuojamos iš vieno medžio gabalo, vėliau atsirado sudėtingesnės, suklijuotos iš kelių dalių.“

Šventės svečiai taip pat galės susipažinti su senąja knygrišyste, žvejybos įrankių gamyba, kaulo apdirbimu, kalvyste, stebėti kaip buvo siuvami drabužiai, kaldinamos monetos, gaminami papuošalai.

Mažiesiems šventės dalyviams bus surengti net du konkursai – „Lipdau kunigaikštį Vytautą“ ir „Nuspalvink riterį“, organizuojami žaidimai. Suaugusieji irgi turės galimybę ne tik vieno ar kito amato pramokti, bet ir papramogauti – išbandyti jėgas viduramžiškose rungtyse, pamiklinti ranką šaudydami iš lankų ir arbaletų, pramokti senovinių šokių žingsnelių.

Svečius linksmins bei šokdins senosios muzikos ir šokio ansamblis „Alta danza“, įspūdingus šokio ir ugnies pasirodymus surengs studija „Čiutyta“, šurmulį kels dėl širdies damų palankumo kovojantys viduramžių riteriai ir dvaro juokdarys, triukšmaus smuklininkai ir ubagai.

Alfa.lt
Komentarai

Taip pat skaitykite:

Siūloma įteisinti etnografinių regionų herbus

Greta valstybės, apskrities, savivaldybės, miesto, miestelio ar kaimo herbų galėtų būti naudojami ir etnografinio ...

Didžioji dalis bibliotekų lankytojų – jaunimas

Lietuvos bibliotekose lankosi 36 proc. šalies gyventojų, didžioji dalis jų yra jaunimas, atskleidė Kultūros ...

Kauno Botanikos sode – romantiškas „Kvapų nakties“ renginys

Paskutinįjį šio mėnesio penktadienį – liepos 25 dieną – VDU Kauno botanikos sode (Ž. E. Žilibero g. 6) sklis ...

Įpusėjo dainuojamosios poezijos festivalis „Senamiesčio žiogas“

Festivalis „Senamiesčio žiogas“ jau trečią kartą šią vasarą kviečia visus susitikti liepos 24 dieną „Ryšių kiemelyje ...

Režisierius Tuminas: ligai aš nepasiduodu

Kai vasaros pradžioje Jevgenijaus Vachtangovo teatro artistai gėrė šlovės spindulius „Eugenijaus Onegino“ triumfo ...

Tęsiasi festivalis „Vasara Druskininkuose 2014“

Druskininkuose tęsiasi tarptautinis teatro festivalis „Vasara 2014“, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas mūsų artimų ir tolimesnių kaimynių šalių profesionaliausių ir pasaulio scenose geidžiamiausių teatrų trupių bei režisierių pristatymui.
Festivalio metu bus parodyta 19 spektaklių, festivalį puošia įspūdingas teatralizuotas atidarymo renginys. Organizatoriai žada tokį patį ir uždarymą.

„Misija Sibiras‘14“ ekspedicijos dalyviai išlydėti į Krasnojarską

Liepos 17-ąją, Pasaulio lietuvių vienybės dieną, iš Vilniaus geležinkelio stoties pajudėjo traukinys su 16 kilniai misijai pasiryžusių jaunų žmonių. Jų tikslas – Rusijos Federacijos Krasnojarsko kraštas; misija – čia daugiau nei pusę amžiaus niekieno nelankytų ir sparčiai nuo žemės paviršiaus be pėdsako nykstančių lietuvių kapinaičių, čia tebegyvenančių tautiečių paieška.
Šiemet „Misija Sibiras’14“ ekspedicijos išlydėtuvės tapo vienu pagrindinių Pasaulio lietuvių vienybės dienos renginių.

Žagarėje prasideda tradicinis vyšnių festivalis

Ketvirtadienio vakarą Joniškio rajone, Žagarėje, prasideda tradicinis Vyšnių festivalis, kurio šūkis šiemet –„Renkasi ...

Legendinis lietuvių aktorius Banionis – reanimacijoje

Kone legenda laikomo aktoriaus Donato Banionio būklė itin sunki – šiuo metu aktorius gydomas

Nidos džiazo festivalyje – išskirtinė „Shinkarenko Jazz 4N“ premjera

Liepos 31 – rugpjūčio 2 dienomis Nidą smagiomis improvizacijomis užliesiantis festivalis „Nida jazz maratonas 2014“ ...