Paieška
Horoskopai
Astromanija

Savaitės įvykių apžvalga: Vilniaus ar Briuselio dalia?

D. Grybauskaitė (Tomo Lukšio nuotr. | fotodiena.lt)Žiūrėti nuotraukų galeriją
Keisti teksto dydįAa+Aa-

Kaip ir kiekvieną sekmadienį, siūlome savo skaitytojams svarbiausių politinių savaitės įvykių apžvalgą.

Sunkus pasirinkimas

Mažiau nei mėnesį liko laukti, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė praneš, ar bandys siekti antrosios kadencijos. O Briuselyje ji jau minima tarp kandidatų vadovauti Europos Komisijai (EK), nors jos galimybes apsunkina Lietuvos prezidento rinkimų laikas, sutampantis su derybomis dėl aukščiausių postų Europoje. D. Grybauskaitė pastaruoju metu minima tarp centro dešiniųjų kandidatų vadovauti ES vykdomajai institucijai, kai spalį baigsis dabartinės EK kadencija.

„Tai tikrai nėra neįmanoma. Ji labai žinoma ir stipri asmenybė ­ turbūt stipriausia iš iki šiol paminėtų kandidatų. Apie ją kalbama, jos vardas yra tarp kelių minimų (pretendentų)“, ­ interviu BNS sakė Briuselyje veikiančio „Carnegie Europe“ instituto direktorius Janas Techau. Pasak jo, D. Grybauskaitės poziciją sustiprina dabar užimamos pareigos ir patirtis EK, kai 2004­2009 metais ji buvo atsakinga už ES biudžetą.

D.Grybauskaitė kaip galima pretendentė įvardyta ir naujienų agentūros „Reuters“ Briuselio skyriaus vadovo Luke Bakerio apžvalginiame straipsnyje.

Prezidentės galimybes rimtai vertina artėjančius rinkimus stebinti Briuselio interneto svetainė europedecides.eu, kuri pabrėžia, kad D. Grybauskaitė turi privalumų, nes yra patyrusi politikė moteris iš nedidelės šalies: „Jos lytis, geografinė kilmė ir politiniai įgūdžiai daro ją stipria pretendente“.

Po Lisabonos sutarties Europos Parlamentui gavus svarbesnį vaidmenį tvirtinant ES institucijų vadovus, Europos politinės partijos nusprendė iš anksto kelti savo kandidatus, kurie pakeistų 10 metų EK vadovaujantį portugalą Jose Manuelį Barroso.

Socialistai, vienijantys Europos kairiuosius, tarp jų ­ Lietuvos socialdemokratų partiją, yra patvirtinę Europos Parlamento pirmininko Martino Schulzo kandidatūrą. Europos liberalai į EK vadovus siūlo buvusį Belgijos premjerą Guy Verhofstadtą. Centro dešiniųjų Europos liaudies partija, kuriai priklauso Tėvynės sąjunga­Lietuvos krikščionys demokratai, kandidatą žada tvirtinti kovo mėnesį.

Galimybei, kad D. Grybauskaitė bus oficialiai įvardyta dešiniųjų favorite, trukdo kelios aplinkybes. Pirma, ji gali sulaukti mažiau paramos dėl to, kad nepriklauso politinei partijai. Antra, ji gali nenorėti būti įvardyta kandidate vykstant Lietuvos prezidento rinkimų kampanijai.

Vis tik jei nutartų siekti visos ES komisarių komisarės posto, tai visiškų kvailių vietoje paliktų konservatorius ir liberalus, atsisakiusius kelti savo kandidatus ir parėmusius Lietuvos Dalią.

Nors kai kurie viešojo gyvenimo stebėtojai tvirtina, kad D. Grybauskaitei darbas EK būtų kur kas mielesnis širdžiai, bet penkerių metų atotrūkis nuo Briuselio realijų gali tapti rimta kliūtimi užimti svarbų ostą.

Dekriminalizuos įžeidimą ir nepagarbą teismui

Seimas pradėjo svarstyti pataisas, kad už įžeidimą ir nepagarbą teismui nebūtų taikoma baudžiamoji atsakomybė, o už šmeižtą užtektų skirti baudą. Tai numatantiems Seimo pirmininkės „darbietės“ Loretos Graužinienės registruotiems įstatymų projektams ketvirtadienį pritarta po pateikimo. „Esu įsitikinusi, kad tai, ką siūlau išbraukti iš Baudžiamojo kodekso, būtent turėtų būti Administracinių teisės pažeidimų kodekse. Yra klausimas baudų dydžio, jeigu reikia, galima siūlyti didesnes baudas, Baudžiamasis kodeksas turėtų būti taikoma kaip kraštutinė priemonė“, ­ aiškino L. Graužinienė.

Pagal pataisas, baudžiamoji atsakomybė nebebūtų taikoma už įžeidimą, valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens įžeidimą ir nepagarbą teismui. Įrašius atsakomybę už tarnautojo ar pareigūno garbės bei orumo įžeidimą į Administracinių teisės pažeidimų kodeksą, grėstų bauda nuo 300 iki 500 litų arba administracinis areštas nuo 15 iki 30 parų.

Dabar už minėtas veikas numatyta bauda, viešieji darbai, laisvės apribojimas, areštas ir laisvės atėmimas iki dvejų metų, priklausomai nuo veikos pobūdžio.

Pasak Seimo pirmininkės, atsakomybę už teismo negerbimą, taip pat ir už tam tikrų kategorijų valstybės tarnautojų įžeidimą numato ir Administracinių teisės pažeidimų kodeksas. Tuo metu už šmeižtą L.Graužinienė siūlo palikti baudžiamąją atsakomybę, tačiau šį Baudžiamojo kodekso straipsnį paredaguoti taip, kad „tas, kas paskleidė apie kitą žmogų tikrovės neatitinkančią informaciją, neva šis padarė nusikaltimą, baudžiamas bauda“.

Prokurorai siekia Darbo partijos įkūrėjui Viktorui Uspaskichui pateikti įtarimus dėl nepagarbos teismui, tačiau Seimas jau keletą mėnesių nepriima sprendimo dėl jo teisinio imuniteto panaikinimo.

Nekyla abejonių, kad teisėjai turi būti gerbiami. Tik tokios diskusijos ir iniciatyvos atrodo keistokai, kai Aukščiausiojo teismo ir Teisėjų tarybos pirmininkas Gintaras Kryževičius savo buvusią kolegę Neringą Venckienę vadino „pūliniu“. Ir nieko...

LTOK gavo laišką apie galimą terorizmą Sočyje

Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) pranešė gavęs keistą laišką, kuriame įspėjama dėl galimų teroristų atakų per Sočio olimpines žaidynes,

LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė tvirtino, kad laiškas nėra grasinantis, bet prie jo pridėta kruvinų kūnų nuotrauka.

„Mes jį parodėme kai kam iš kompetentingų asmenų, bet jie irgi pasakė, kad greičiausiai jis yra nieko vertas. Tai yra apie nieką nekalbantis, net neįspėjantis laiškas. Gal ir galima tai vadinti įspėjimu, nežinau. Tai kaip informacija, siųsta iš neaiškaus pašto, jį pasirašo žmogus rusiška pavarde ir kalba apie kažkokių asmenų galimai keliamą grėsmę“, ­ sakė D. Gudzinevičiūtė.

Anot jos, jokių oficialių institucijų perspėjimų dėl terorizmo grėsmės per olimpiadą, kuri vasarį vyks Rusijoje, Sočio mieste, LTOK nėra sulaukęs.

Ji taip pat pastebi, kad pasitaiko įvairių keistų laiškų, ypač per pilnatį. Tačiau minėtas laiškas su nuotrauka yra pirmas tokio pobūdžio laiškas, susijęs su artėjančiomis olimpinėmis žaidynėmis.

„Aš to laiško rimtai nevertinu. Dar apsitarsime su kitomis institucijomis, bet turime nuomonę, kad nieko rimto tame nėra“, ­ pabrėžė ji.

Amerikiečiai panašaus pobūdžio dalykus vertina kur kas rimčiau. Juodojoje jūroje jau patruliuoja du JAV karo laivai, reikalui esant išgabensiantys amerikiečių sportininkus.

 

Alfa.lt
Komentarai

Taip pat skaitykite:

Lenktynės su laiku: Uspaskichas gelbėjasi rinkimais į Europos Parlamentą?

Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas lenktyniauja su laiku. 2016-aisiais su „darbiečiais“ siejamoje juodosios buhalterijos byloje sukapsės 10-ies metų senaties terminas, po kurio Darbo partijos įkūrėjas su parankiniais iš nesibaigiančio teismų liūno išliptų sausas, kadangi bylą tektų nutraukti.

Europos Sąjungos baimė – žalia šviesa naujai Putino agresijai

Europos Sąjunga nesugebėjo reikšmingai atsakyti Rusijai dėl nuo Ukrainos atplėšto Krymo aneksijos. Įvestos sankcijos – visiškai simbolinės. Tai ne tik nesustabdė Rusijos prezidento Vladimiro Putino, o, panašu, tik padidino jo apetitą. Sekmadienį Donecko ir Lugansko srityse prasidėjo prorusiškos provokacijos – administracinių pastatų užėmimas ir reikalavimas skelbti referendumus dėl prisijungimo prie Rusijos.

Byrančios LiCS skyrius prisijungiantis Liberalų sąjūdis Zuoko „Sąjungai TAIP“ sako NE

Liberalų sąjūdžiui ir toliau sėkmingai prisijungiant skeldėjančios Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) skyrius, viešojoje erdvėje vėl prabilta apie liberalių politinių jėgų Lietuvoje vienijimąsi. Vis dėlto, kaip teigia Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis, jo vadovaujama partija tolesnėje liberalių politinių jėgų konsolidacijos procese vietos Vilniaus mero Artūro Zuoko vadovaujamai partijai „Sąjungai TAIP” kol kas nemato.

Komjaunuoliškos patirties turintis ministras prisiminė cenzūros laikus?

Ekonomikos ir finansų analitikams svarstant, kokių pasekmių Lietuvos ekonomikai gali turėti Kremliaus agresyvėjimas ir Vakarų, o ypač Europos Sąjungos, atsakas Rusijai, užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus politinė komanda griebėsi skambinėti komerciniams bankams, kad analitikai „neeskaluotų šios temos“.
Bankus bandė užčiaupti?
SEB bankas trečiadienį paskelbė, jog mažina Lietuvos BVP plėtros prognozę 2014 ir 2015 m. po 0, 5 proc. iki atitinkamai 3 ir 4 proc. Pagrindinė tokios prognozės priežastis

Įstatymo spraga ar demokratijos požymis – VSD „filtras“ nebūtinas Seimo pirmininkui, prezidentui ir premjerui

Neseniai Lietuvą sukrėtęs Dalios Grybauskaitės pareiškimas apie galimus Darbo partijos ryšius su Kremliumi viešojoje erdvėje sukėlė diskusiją apie tai, kurie valdžios pareigūnai turi galimybę susipažinti su slapta informacija ir ja naudotis. Aiškėja, kad, kalbant apie leidimus dirbti su slapta informacija, pro įstatymus tarsi prasprūsta siaura valstybės vadovų trijulė – prezidentas, Seimo pirmininkas ir premjeras, kurių Valstybės saugumo departamento (VSD) filtras gali ir nepasiekti.

Teisėsaugos pareigūnai apie atleistą Matonį: tai – didžiulė netektis policijai

Pirmadienį Policijos departamento Imuniteto valdybos viršininkas Donatas Malaškevičius paskelbė, kad, atlikus tarnybinį patikrinimą, priimtas sprendimas atleisti ilgametį Kriminalinės policijos biuro viršininką Algirdą Matonį kaip diskreditavusį pareigūno vardą. Prieš savaitę A. Matonis buvo sulaikytas vairavęs neblaivus.

Susijusios naujienos

Šimašius internete atlieka išpažintį

Kristina Brazauskienė: rinkimai tebuvo pokštas, vasarai ...

Jungtinių Tautų komitetas: Lietuva pažeidė Pakso teises

Laima Paksienė: politiko žmona privalo būti pasitempusi, bet ...

Gilėjanti politinė praraja

Duomenų apsaugos inspekcija ragina politikus agituojant ...

Būsima politikė? Bunkei pasiūlyta imtis Putino

Kaune pristatoma paroda iš Adomo Varno kūrybos

Amerikos lietuvė Nelsienė šaukiasi emigrantų pagalbos

Žilvinas Šilgalis savo išvaizdai per mėnesį skiria tūkstantį ...