Savaitės įvykių apžvalga: Vilniaus ar Briuselio dalia?

D. Grybauskaitė (Tomo Lukšio nuotr. | fotodiena.lt)
Nuotraukų galerija (1/3)
Aa+Aa-

Kaip ir kiekvieną sekmadienį, siūlome savo skaitytojams svarbiausių politinių savaitės įvykių apžvalgą.

Sunkus pasirinkimas

Mažiau nei mėnesį liko laukti, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė praneš, ar bandys siekti antrosios kadencijos. O Briuselyje ji jau minima tarp kandidatų vadovauti Europos Komisijai (EK), nors jos galimybes apsunkina Lietuvos prezidento rinkimų laikas, sutampantis su derybomis dėl aukščiausių postų Europoje. D. Grybauskaitė pastaruoju metu minima tarp centro dešiniųjų kandidatų vadovauti ES vykdomajai institucijai, kai spalį baigsis dabartinės EK kadencija.

„Tai tikrai nėra neįmanoma. Ji labai žinoma ir stipri asmenybė ­ turbūt stipriausia iš iki šiol paminėtų kandidatų. Apie ją kalbama, jos vardas yra tarp kelių minimų (pretendentų)“, ­ interviu BNS sakė Briuselyje veikiančio „Carnegie Europe“ instituto direktorius Janas Techau. Pasak jo, D. Grybauskaitės poziciją sustiprina dabar užimamos pareigos ir patirtis EK, kai 2004­2009 metais ji buvo atsakinga už ES biudžetą.

D.Grybauskaitė kaip galima pretendentė įvardyta ir naujienų agentūros „Reuters“ Briuselio skyriaus vadovo Luke Bakerio apžvalginiame straipsnyje.

Prezidentės galimybes rimtai vertina artėjančius rinkimus stebinti Briuselio interneto svetainė europedecides.eu, kuri pabrėžia, kad D. Grybauskaitė turi privalumų, nes yra patyrusi politikė moteris iš nedidelės šalies: „Jos lytis, geografinė kilmė ir politiniai įgūdžiai daro ją stipria pretendente“.

Po Lisabonos sutarties Europos Parlamentui gavus svarbesnį vaidmenį tvirtinant ES institucijų vadovus, Europos politinės partijos nusprendė iš anksto kelti savo kandidatus, kurie pakeistų 10 metų EK vadovaujantį portugalą Jose Manuelį Barroso.

Socialistai, vienijantys Europos kairiuosius, tarp jų ­ Lietuvos socialdemokratų partiją, yra patvirtinę Europos Parlamento pirmininko Martino Schulzo kandidatūrą. Europos liberalai į EK vadovus siūlo buvusį Belgijos premjerą Guy Verhofstadtą. Centro dešiniųjų Europos liaudies partija, kuriai priklauso Tėvynės sąjunga­Lietuvos krikščionys demokratai, kandidatą žada tvirtinti kovo mėnesį.

Galimybei, kad D. Grybauskaitė bus oficialiai įvardyta dešiniųjų favorite, trukdo kelios aplinkybes. Pirma, ji gali sulaukti mažiau paramos dėl to, kad nepriklauso politinei partijai. Antra, ji gali nenorėti būti įvardyta kandidate vykstant Lietuvos prezidento rinkimų kampanijai.

Vis tik jei nutartų siekti visos ES komisarių komisarės posto, tai visiškų kvailių vietoje paliktų konservatorius ir liberalus, atsisakiusius kelti savo kandidatus ir parėmusius Lietuvos Dalią.

Nors kai kurie viešojo gyvenimo stebėtojai tvirtina, kad D. Grybauskaitei darbas EK būtų kur kas mielesnis širdžiai, bet penkerių metų atotrūkis nuo Briuselio realijų gali tapti rimta kliūtimi užimti svarbų ostą.

Dekriminalizuos įžeidimą ir nepagarbą teismui

Seimas pradėjo svarstyti pataisas, kad už įžeidimą ir nepagarbą teismui nebūtų taikoma baudžiamoji atsakomybė, o už šmeižtą užtektų skirti baudą. Tai numatantiems Seimo pirmininkės „darbietės“ Loretos Graužinienės registruotiems įstatymų projektams ketvirtadienį pritarta po pateikimo. „Esu įsitikinusi, kad tai, ką siūlau išbraukti iš Baudžiamojo kodekso, būtent turėtų būti Administracinių teisės pažeidimų kodekse. Yra klausimas baudų dydžio, jeigu reikia, galima siūlyti didesnes baudas, Baudžiamasis kodeksas turėtų būti taikoma kaip kraštutinė priemonė“, ­ aiškino L. Graužinienė.

Alfa.lt
*Sutinku su taisyklėmis

Taip pat skaitykite:

​Lucasas: Putinas iš rusų pavogė 3 000 000 000 000 dolerių
8

Vakarų ekspertai įspėja, jog didelį pavojų kelia tai, kad kai kurios Vakarų šalys iki šiol taip ir nesuprato Rusijos ...

​Diena, kai bolševikai rado panašumų tarp nacizmo ir komunizmo
3

Vienas iš artimiausių Vladimiro Putino aplinkos žmonių politologas Sergejus Markovas ir vėl prabilo: „Ukrainos chunta ...

Kaip sovietiniai lenkai Vilnių „vadavo“
4 2

1989-1990 metais kartu su Lietuvos nacionaliniu atgimimu ėmė busti ir lenkų tautinė mažuma.

​Partijų saulėlydis – metas technokratų Vyriausybei?
1

Tarp Lietuvos politinio elito – nauja, iš sovietmečio tradicijos paveldėta mada. Vienas po kito į aukščiausius ...

​Kaip Lietuvos lenkus ištraukti iš Tomaševskio „globos“?
7

Kas kaltas dėl nemenkstančio Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vaidmens (LLRA) mūsų šalies politiniame gyvenime? Seime ...

​Homoseksualai valdžioje – viešas ar privatus gyvenimas?
6

Kalbų audrą neseniai sukėlė Latvijos užsienio reikalų ministro Edgaro Rinkėvičiaus prisipažinimas apie netradicinę ...

​Trys veiksniai, Rytų Europą stumiantys į Rusijos glėbį
11 3

Europos Sąjungos (ES) lyderiai rimčiau pakovoti dėl Ukrainos, Gruzijos bei Moldovos nenori ne tik dėl pragmatinių savo ...

​ Ar Paksas išlaikys „tvarkiečių“ vadeles savo rankose?
2

Šių metų pabaigoje partijos „Tvarka ir teisingumas“ nariai sugužės į savo politinės jėgos pirmininko rinkimus.

​Prieš rinkimus politikai vis lengviau dalija pažadus ir pinigus
3

Politikai, kaip ir prieš bene kiekvienus rinkimus, gyventojus pamalonina vienomis ar kitomis dovanėlėmis.

​Kontrabanda valstybiniu lygiu: kodėl teismuose sekasi įtariamiesiems?
5 6

Šių metų vasarį teismui perduota didžiausia iki šiol byla, kurioje dėl kontrabandos, kyšininkavimo, papirkimo, prekybos ...

Susijusios naujienos

Premjeras apie mokytojų streiką: čia yra daug politikos 1

Angelina Jolie ketina eiti į politiką? 2

Apie religiją, homo sovieticus ir Lietuvą 12

Filosofas Ališauskas apie Bažnyčios įtaką visuomenėje: ji nepretenduoja užimti valdžios 4 2

Praleista galimybė gyventi geriau 7

Junckerio dešinioji ranka žada apriboti ES kišimąsi į nacionalinę politiką ..

Tarptautinėje knygų mugėje Frankfurte – diskusijos opiais politikos klausimais 4 ..

​Santariškių automobilių stovėjimo aikštelės – be milijoninių valstybės išlaidų ..

Rusija kaltina JAV naudojant „skaldyk ir valdyk“ politikos principą ..

Rusijos sankcijos kirs per darbo užmokestį ..