Savaitės įvykių apžvalga: Vilniaus ar Briuselio dalia?

D. Grybauskaitė (Tomo Lukšio nuotr. | fotodiena.lt)
Nuotraukų galerija (1/3)
Aa+Aa-

Kaip ir kiekvieną sekmadienį, siūlome savo skaitytojams svarbiausių politinių savaitės įvykių apžvalgą.

Sunkus pasirinkimas

Mažiau nei mėnesį liko laukti, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė praneš, ar bandys siekti antrosios kadencijos. O Briuselyje ji jau minima tarp kandidatų vadovauti Europos Komisijai (EK), nors jos galimybes apsunkina Lietuvos prezidento rinkimų laikas, sutampantis su derybomis dėl aukščiausių postų Europoje. D. Grybauskaitė pastaruoju metu minima tarp centro dešiniųjų kandidatų vadovauti ES vykdomajai institucijai, kai spalį baigsis dabartinės EK kadencija.

„Tai tikrai nėra neįmanoma. Ji labai žinoma ir stipri asmenybė ­ turbūt stipriausia iš iki šiol paminėtų kandidatų. Apie ją kalbama, jos vardas yra tarp kelių minimų (pretendentų)“, ­ interviu BNS sakė Briuselyje veikiančio „Carnegie Europe“ instituto direktorius Janas Techau. Pasak jo, D. Grybauskaitės poziciją sustiprina dabar užimamos pareigos ir patirtis EK, kai 2004­2009 metais ji buvo atsakinga už ES biudžetą.

D.Grybauskaitė kaip galima pretendentė įvardyta ir naujienų agentūros „Reuters“ Briuselio skyriaus vadovo Luke Bakerio apžvalginiame straipsnyje.

Prezidentės galimybes rimtai vertina artėjančius rinkimus stebinti Briuselio interneto svetainė europedecides.eu, kuri pabrėžia, kad D. Grybauskaitė turi privalumų, nes yra patyrusi politikė moteris iš nedidelės šalies: „Jos lytis, geografinė kilmė ir politiniai įgūdžiai daro ją stipria pretendente“.

Po Lisabonos sutarties Europos Parlamentui gavus svarbesnį vaidmenį tvirtinant ES institucijų vadovus, Europos politinės partijos nusprendė iš anksto kelti savo kandidatus, kurie pakeistų 10 metų EK vadovaujantį portugalą Jose Manuelį Barroso.

Socialistai, vienijantys Europos kairiuosius, tarp jų ­ Lietuvos socialdemokratų partiją, yra patvirtinę Europos Parlamento pirmininko Martino Schulzo kandidatūrą. Europos liberalai į EK vadovus siūlo buvusį Belgijos premjerą Guy Verhofstadtą. Centro dešiniųjų Europos liaudies partija, kuriai priklauso Tėvynės sąjunga­Lietuvos krikščionys demokratai, kandidatą žada tvirtinti kovo mėnesį.

Galimybei, kad D. Grybauskaitė bus oficialiai įvardyta dešiniųjų favorite, trukdo kelios aplinkybes. Pirma, ji gali sulaukti mažiau paramos dėl to, kad nepriklauso politinei partijai. Antra, ji gali nenorėti būti įvardyta kandidate vykstant Lietuvos prezidento rinkimų kampanijai.

Vis tik jei nutartų siekti visos ES komisarių komisarės posto, tai visiškų kvailių vietoje paliktų konservatorius ir liberalus, atsisakiusius kelti savo kandidatus ir parėmusius Lietuvos Dalią.

Nors kai kurie viešojo gyvenimo stebėtojai tvirtina, kad D. Grybauskaitei darbas EK būtų kur kas mielesnis širdžiai, bet penkerių metų atotrūkis nuo Briuselio realijų gali tapti rimta kliūtimi užimti svarbų ostą.

Dekriminalizuos įžeidimą ir nepagarbą teismui

Seimas pradėjo svarstyti pataisas, kad už įžeidimą ir nepagarbą teismui nebūtų taikoma baudžiamoji atsakomybė, o už šmeižtą užtektų skirti baudą. Tai numatantiems Seimo pirmininkės „darbietės“ Loretos Graužinienės registruotiems įstatymų projektams ketvirtadienį pritarta po pateikimo. „Esu įsitikinusi, kad tai, ką siūlau išbraukti iš Baudžiamojo kodekso, būtent turėtų būti Administracinių teisės pažeidimų kodekse. Yra klausimas baudų dydžio, jeigu reikia, galima siūlyti didesnes baudas, Baudžiamasis kodeksas turėtų būti taikoma kaip kraštutinė priemonė“, ­ aiškino L. Graužinienė.

Alfa.lt
*Sutinku su taisyklėmis

Taip pat skaitykite:

​Europos laukia rusiškas vienybės išbandymas 5

Europos lyderiai džiaugiasi, kad jų įvestos sankcijos Rusijos Federacijai veikia.

​Ilga prokurorų ranka: skandalingai žlugo byla dėl rekordinio 6 mln. litų kyšio 2

Prieš daugiau kaip metus teisėsauga skelbė, kad sulaikyti įtariamieji reikalavę rekordinio šalies istorijoje – beveik 6 ...

​Trys veiksniai, laikantys Uspaskichą ir Paksą valdžioje 8

Lietuvos Seime yra dvi politinės jėgos, kurių faktiniai lyderiai nesikeičia nuo pat jų įkūrimo.

​Kur pasuks Mazuroniai: liberalai, socdemai ar liks su Paksu? 18

Panašu, kad savaitgalį vykęs partijos „Tvarka ir teisingumas“ kongresas, kurio metu partijos pirmininku eilinį kartą ...

​Drąsiausi ekonomikos ekspertai – premjeras ir finansų ministras ..

Kitų metų biudžetas jau skaičiuojamas eurais. Tačiau kritikos jam negailima.

​Už slaptus CŽV kalėjimus byrėjo milijonai 20

Violetiniu objektu vadintas slaptas kalėjimas Lietuvoje galėjo veikti trejus metus, kol buvo uždarytas 2006 metais, kai ...

​Tomaševskio monopolio įrankiai: rusifikacija, propaganda ir provokacijos 8

Artėjant kitąmet vyksiantiems savivaldos ir tiesioginiams merų rinkimams, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) lyderis ...

​CŽV rankpinigiai saugumiečiams lieka valstybės paslaptimi? 6

JAV Senato ataskaitoje apie CŽV kalėjimus minimos didelės pinigų sumos, kurios buvo mokamos šalims (ar konkretiems jų ...

​Kodėl Rusija domisi Lietuvos medžiotojais? 10

Lietuvoje leidimus laikyti medžioklinį ginklą turi per 30 tūkst. žmonių.

​Ar prieš Lietuvą šnipinėja tik elektrikai ir felčeriai? 6

Kontržvalgybos ekspertų teigimu, iki Lietuvos narystės NATO Lietuvos teritorijoje veikė apie 3 tūkst. Rusijos ...

Susijusios naujienos

Skandinavijos modelis, arba ko trūksta Lietuvai 8

Buvęs Britanijos premjeras traukiasi iš politikos ..

Dalijimasis „protesto“ žinute tinkle „Facebook“ tik teršia naujienų srautą ..

Erdoganas kritikuoja JAV „įžūlumą“ Sirijoje 1

Prezidento našlė: Brazauskas būtų vertas pagerbimo lentelės ant prezidentūros 2

Kaip atrodytų trijų partijų Lietuva? 2

Premjeras apie mokytojų streiką: čia yra daug politikos 1

Angelina Jolie ketina eiti į politiką? 2

Apie religiją, homo sovieticus ir Lietuvą 12

Filosofas Ališauskas apie Bažnyčios įtaką visuomenėje: ji nepretenduoja užimti valdžios 2