Paieška
Orai ºC
Horoskopai
Astromanija

Savaitės įvykių apžvalga: Vilniaus ar Briuselio dalia?

D. Grybauskaitė (Tomo Lukšio nuotr. | fotodiena.lt)Žiūrėti nuotraukų galeriją
Keisti teksto dydįAa+Aa-

Kaip ir kiekvieną sekmadienį, siūlome savo skaitytojams svarbiausių politinių savaitės įvykių apžvalgą.

Sunkus pasirinkimas

Mažiau nei mėnesį liko laukti, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė praneš, ar bandys siekti antrosios kadencijos. O Briuselyje ji jau minima tarp kandidatų vadovauti Europos Komisijai (EK), nors jos galimybes apsunkina Lietuvos prezidento rinkimų laikas, sutampantis su derybomis dėl aukščiausių postų Europoje. D. Grybauskaitė pastaruoju metu minima tarp centro dešiniųjų kandidatų vadovauti ES vykdomajai institucijai, kai spalį baigsis dabartinės EK kadencija.

„Tai tikrai nėra neįmanoma. Ji labai žinoma ir stipri asmenybė ­ turbūt stipriausia iš iki šiol paminėtų kandidatų. Apie ją kalbama, jos vardas yra tarp kelių minimų (pretendentų)“, ­ interviu BNS sakė Briuselyje veikiančio „Carnegie Europe“ instituto direktorius Janas Techau. Pasak jo, D. Grybauskaitės poziciją sustiprina dabar užimamos pareigos ir patirtis EK, kai 2004­2009 metais ji buvo atsakinga už ES biudžetą.

D.Grybauskaitė kaip galima pretendentė įvardyta ir naujienų agentūros „Reuters“ Briuselio skyriaus vadovo Luke Bakerio apžvalginiame straipsnyje.

Prezidentės galimybes rimtai vertina artėjančius rinkimus stebinti Briuselio interneto svetainė europedecides.eu, kuri pabrėžia, kad D. Grybauskaitė turi privalumų, nes yra patyrusi politikė moteris iš nedidelės šalies: „Jos lytis, geografinė kilmė ir politiniai įgūdžiai daro ją stipria pretendente“.

Po Lisabonos sutarties Europos Parlamentui gavus svarbesnį vaidmenį tvirtinant ES institucijų vadovus, Europos politinės partijos nusprendė iš anksto kelti savo kandidatus, kurie pakeistų 10 metų EK vadovaujantį portugalą Jose Manuelį Barroso.

Socialistai, vienijantys Europos kairiuosius, tarp jų ­ Lietuvos socialdemokratų partiją, yra patvirtinę Europos Parlamento pirmininko Martino Schulzo kandidatūrą. Europos liberalai į EK vadovus siūlo buvusį Belgijos premjerą Guy Verhofstadtą. Centro dešiniųjų Europos liaudies partija, kuriai priklauso Tėvynės sąjunga­Lietuvos krikščionys demokratai, kandidatą žada tvirtinti kovo mėnesį.

Galimybei, kad D. Grybauskaitė bus oficialiai įvardyta dešiniųjų favorite, trukdo kelios aplinkybes. Pirma, ji gali sulaukti mažiau paramos dėl to, kad nepriklauso politinei partijai. Antra, ji gali nenorėti būti įvardyta kandidate vykstant Lietuvos prezidento rinkimų kampanijai.

Vis tik jei nutartų siekti visos ES komisarių komisarės posto, tai visiškų kvailių vietoje paliktų konservatorius ir liberalus, atsisakiusius kelti savo kandidatus ir parėmusius Lietuvos Dalią.

Nors kai kurie viešojo gyvenimo stebėtojai tvirtina, kad D. Grybauskaitei darbas EK būtų kur kas mielesnis širdžiai, bet penkerių metų atotrūkis nuo Briuselio realijų gali tapti rimta kliūtimi užimti svarbų ostą.

Dekriminalizuos įžeidimą ir nepagarbą teismui

Seimas pradėjo svarstyti pataisas, kad už įžeidimą ir nepagarbą teismui nebūtų taikoma baudžiamoji atsakomybė, o už šmeižtą užtektų skirti baudą. Tai numatantiems Seimo pirmininkės „darbietės“ Loretos Graužinienės registruotiems įstatymų projektams ketvirtadienį pritarta po pateikimo. „Esu įsitikinusi, kad tai, ką siūlau išbraukti iš Baudžiamojo kodekso, būtent turėtų būti Administracinių teisės pažeidimų kodekse. Yra klausimas baudų dydžio, jeigu reikia, galima siūlyti didesnes baudas, Baudžiamasis kodeksas turėtų būti taikoma kaip kraštutinė priemonė“, ­ aiškino L. Graužinienė.

Alfa.lt
Komentarai

Taip pat skaitykite:

Atsakas ginantiems Gazmanovą: o ką darytų Izraelis?

Latvijos užsienio reikalų ministras pirmadienį pranešė, kad trims Kremliaus imperializmą šlovinantiems Rusijos ...

Kokia bus Grybauskaitė II?

Baigiantis vasaros politiniam sezonui, Lietuvoje nusistovėjo

KGB „galvos skausmas“ – Kaunas

Laikinoji sostinė Kaunas sovietinės okupacijos metais buvo vienas neramiausių ir didelį galvos skausmą saugumiečiams ...

2012–2016 m. Seimas: kas iš tautos išrinktųjų pavyzdingiausias?

Praėjo daugiau negu pusantrų metų, kai buvo išrinktas 2012–2016 m. kadencijos Seimas, taigi tautos išrinktieji mažiau ...

Sakalausko vadovaujamos urėdijos: neveiksminga 44 mln. Lt kainavusi sistema ir dvejus metus trunkantis ikiteisminis tyrimas

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) siūlo taikyti sankcijas Benjamino Sakalausko vadovaujamoms miškų urėdijoms, ...

KGB krokodilo ašaros atkurtoje Lietuvoje: neturime jokių teisių – tik lankytis viešnamiuose

Nors ir formaliai uždrausta, tačiau sovietinė KGB tęsė savo veiklą Lietuvoje ir po Nepriklausomybės paskelbimo.

Juodasis sąrašas – politinis žaidimas ar priemonė, kai ikiteisminis tyrimas yra nepajėgus

Buvę Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovai Mečys Laurinkus ir Jurgis Jurgelis neslepia nuostabos dėl ministrų ...

Žemės referendumo geografija – kas labiau rėmė referendumo idėjas?

Nors referendumas dėl žemės pardavimo užsieniečiams neįvyko, 71 proc. jame balsavusiųjų pasisakė už jo iniciatorių siūlymus. Visgi referendumo iniciatyvos palaikymas skirtingose Lietuvos vietovėse netolygus. Aktyviausiai referendumo idėjas rėmė įprastai konservatorius, liberalus ir socialdemokratus palaikantys didžiųjų miestų gyventojai, o labiausiai joms priešinosi tautinių mažumų gyvenamos savivaldybės.

Įtakingo partijos „Tvarka ir teisingumas“ politiko sūnus teisiamas 4 mln. Lt vertės kontrabandos byloje

Tarp teisiamųjų dėl cigarečių kontrabandos – ir partijos „Tvarka ir teisingumas“

KGB archyvai: besikartojantys istorijos ratai – referendumas, Krymas ir sankcijos

1991 m. vasario 13 d. Lietuvos KGB „Z“ (Ideologinė kontržvalgyba) tarnybos viršininkas pulkininkas Vilhelmas Šiaudinis iš analogiškos tarnybos Estijoje gavo pluoštą dokumentų apie Taline vykusį „radikalių politinių grupuočių“ susitikimą (rusiškai niekinamai vadintu „sborišče“), kuris vyko tų pačių metų sausio 19–20 d.
Patys „radikalai“, atstovaujami 23 organizacijų, savo susitikimą vadino kitaip – Sovietų Sąjungos pavergtųjų tautų nacionalinių-išsivaduojamųjų judėjimų Koordinacinio centro pasitarimu.

Susijusios naujienos

Rusijoje uždrausta Alą Pugačiovą rodyti per televiziją

Somalyje dėl politinių dainų nužudyta parlamento narė ir ...

Butkevičius ir toliau eis premjero pareigas

Mums reikia daugiau Seimo narių!

Politologas: Europa yra įsipareigojusi Ukrainos žmonėms

Žlugus referendumui Šliužas svarsto galimybę kurti partiją

Žukas paskirtas Lietuvos kariuomenės vadu

Graužinienė aiškinsis, kodėl lengva ranka išduodami ...

Kas valdo Lietuvą – Tauta ar Kremlius?

Gruzija vietos valdžios rinkimuose patvirtino ...