Savaitės įvykių apžvalga: Vilniaus ar Briuselio dalia?

D. Grybauskaitė (Tomo Lukšio nuotr. | fotodiena.lt)
Nuotraukų galerija (1/3)
Aa+Aa-

Kaip ir kiekvieną sekmadienį, siūlome savo skaitytojams svarbiausių politinių savaitės įvykių apžvalgą.

Sunkus pasirinkimas

Mažiau nei mėnesį liko laukti, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė praneš, ar bandys siekti antrosios kadencijos. O Briuselyje ji jau minima tarp kandidatų vadovauti Europos Komisijai (EK), nors jos galimybes apsunkina Lietuvos prezidento rinkimų laikas, sutampantis su derybomis dėl aukščiausių postų Europoje. D. Grybauskaitė pastaruoju metu minima tarp centro dešiniųjų kandidatų vadovauti ES vykdomajai institucijai, kai spalį baigsis dabartinės EK kadencija.

„Tai tikrai nėra neįmanoma. Ji labai žinoma ir stipri asmenybė ­ turbūt stipriausia iš iki šiol paminėtų kandidatų. Apie ją kalbama, jos vardas yra tarp kelių minimų (pretendentų)“, ­ interviu BNS sakė Briuselyje veikiančio „Carnegie Europe“ instituto direktorius Janas Techau. Pasak jo, D. Grybauskaitės poziciją sustiprina dabar užimamos pareigos ir patirtis EK, kai 2004­2009 metais ji buvo atsakinga už ES biudžetą.

D.Grybauskaitė kaip galima pretendentė įvardyta ir naujienų agentūros „Reuters“ Briuselio skyriaus vadovo Luke Bakerio apžvalginiame straipsnyje.

Prezidentės galimybes rimtai vertina artėjančius rinkimus stebinti Briuselio interneto svetainė europedecides.eu, kuri pabrėžia, kad D. Grybauskaitė turi privalumų, nes yra patyrusi politikė moteris iš nedidelės šalies: „Jos lytis, geografinė kilmė ir politiniai įgūdžiai daro ją stipria pretendente“.

Po Lisabonos sutarties Europos Parlamentui gavus svarbesnį vaidmenį tvirtinant ES institucijų vadovus, Europos politinės partijos nusprendė iš anksto kelti savo kandidatus, kurie pakeistų 10 metų EK vadovaujantį portugalą Jose Manuelį Barroso.

Socialistai, vienijantys Europos kairiuosius, tarp jų ­ Lietuvos socialdemokratų partiją, yra patvirtinę Europos Parlamento pirmininko Martino Schulzo kandidatūrą. Europos liberalai į EK vadovus siūlo buvusį Belgijos premjerą Guy Verhofstadtą. Centro dešiniųjų Europos liaudies partija, kuriai priklauso Tėvynės sąjunga­Lietuvos krikščionys demokratai, kandidatą žada tvirtinti kovo mėnesį.

Galimybei, kad D. Grybauskaitė bus oficialiai įvardyta dešiniųjų favorite, trukdo kelios aplinkybes. Pirma, ji gali sulaukti mažiau paramos dėl to, kad nepriklauso politinei partijai. Antra, ji gali nenorėti būti įvardyta kandidate vykstant Lietuvos prezidento rinkimų kampanijai.

Vis tik jei nutartų siekti visos ES komisarių komisarės posto, tai visiškų kvailių vietoje paliktų konservatorius ir liberalus, atsisakiusius kelti savo kandidatus ir parėmusius Lietuvos Dalią.

Nors kai kurie viešojo gyvenimo stebėtojai tvirtina, kad D. Grybauskaitei darbas EK būtų kur kas mielesnis širdžiai, bet penkerių metų atotrūkis nuo Briuselio realijų gali tapti rimta kliūtimi užimti svarbų ostą.

Dekriminalizuos įžeidimą ir nepagarbą teismui

Seimas pradėjo svarstyti pataisas, kad už įžeidimą ir nepagarbą teismui nebūtų taikoma baudžiamoji atsakomybė, o už šmeižtą užtektų skirti baudą. Tai numatantiems Seimo pirmininkės „darbietės“ Loretos Graužinienės registruotiems įstatymų projektams ketvirtadienį pritarta po pateikimo. „Esu įsitikinusi, kad tai, ką siūlau išbraukti iš Baudžiamojo kodekso, būtent turėtų būti Administracinių teisės pažeidimų kodekse. Yra klausimas baudų dydžio, jeigu reikia, galima siūlyti didesnes baudas, Baudžiamasis kodeksas turėtų būti taikoma kaip kraštutinė priemonė“, ­ aiškino L. Graužinienė.

Alfa.lt
*Sutinku su taisyklėmis

Taip pat skaitykite:

​Politikai keliauja po pasaulį už biudžeto lėšas: kokia to nauda?
5 4

Politikai maišo pasaulį kaip išmanydami ir, kadangi keliones dažniausiai apmoka mokesčių mokėtojai, maršrutus renkasi ...

​Nauja tvarka: mokyklų direktoriai taps partijų marionetėmis?
11 5

Politikai užsimojo į mokyklas grąžinti jiems patogius direktorius – Švietimo ir mokslo ministerija planuoja keisti ...

Ar Minskas gali nusigręžti nuo Maskvos globos?
7 5

Kaimyninėje Baltarusijoje – neįprasti ženklai.

​Neteisėtai praturtėjusių pagauti už rankos neįmanoma?
5 8

Garsiai pradėtos neteisėto praturtėjimo bylos bliūkšta viena po kitos. Paskutinis teisėsaugos fiasko – buvusio ...

​Praskolinta sostinė: kaip Vilnius ritosi į bedugnę
2 11

Vilniaus valdžia priėjo liepto galą – prasiskolino tiek, kad nebeturi iš ko sumokėti atlyginimų savo valdomų įmonių ...

Mazuronis: tam tikri Seimo nariai spaudžia aplinkos ministrą
1

Buvęs Aplinkos ministras, o dabar Europos parlamentaras, Valentinas Mazuronis teigia, kad pastaruoju metu jis pastebi ...

​KGB dėmesys – Kembridžui ir Oksfordui
2 1

1963-iaisiais, britų kontržvalgybai demaskavus garsiojo Kembridžo penketuko narius, buvusius prestižinio universiteto ...

​Lietuviškasis Pentagonas: už VSD rūmus teks pakloti pusę milijardo litų?
7 10

Turbūt daugelis galvoja, kad Vilniaus centre esantys Valdovų rūmai, į kuriuos, kaip buvo skelbiama anksčiau, investuota ...

​Rusijos ekspertas tiesioginiame eteryje papasakojo, kaip Ukraina paliko „Gazprom“ kvailio vietoje
 ŽIŪRĖTI 2 3

Kremliaus gąsdinimai atjungti dujas Ukrainai nieko verti. Rusijos kanalo RBK pakviestas energetikos ekspertas Michailas ...

Po fiktyvių vedybų lietuvaitės dingsta be žinios
4

Trečdalis fiktyviai už trečiųjų šalių piliečių ištekėjusių lietuvaičių dingsta.

Susijusios naujienos

Junckerio dešinioji ranka žada apriboti ES kišimąsi į nacionalinę politiką ..

Tarptautinėje knygų mugėje Frankfurte – diskusijos opiais politikos klausimais 4 ..

​Santariškių automobilių stovėjimo aikštelės – be milijoninių valstybės išlaidų ..

Rusija kaltina JAV naudojant „skaldyk ir valdyk“ politikos principą ..

Rusijos sankcijos kirs per darbo užmokestį ..

Buvęs Seimo narys Karalius prisipažino: melavo dėl iš Seimo išvertusio skandalo 4 ..

​Runkeliai ir skurdžiai 1

Aleknos žmona Kristina: nenorėčiau, kad jis būtų politikas ..

Kiek Rusijai kainuos Vakarų sankcijos dėl agresijos prieš Ukrainą? 2 3

​Vieta, kur aneksija pateisinama, o tironas vadinamas pavyzdžiu ..